WP
WP

Sherman Edwards - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Sherman Edwards to amerykański twórca tekstów piosenek oraz muzyki. Znany z autorskiego musicalu 1776. WP Film
Podziel się
WP

Sherman Edwards (ur. 04.04.1919 – um. 30.03.1981), to amerykański autor piosenek. Najbardziej znany z utworów napisanych dla musicalu 1776, wystawianym na Broadway'u w 1969 roku oraz z filmu pod tym samym tytułem z 1972 roku, bazującego na musicalu.

Sherman Edwards - początki kariery

Zawodową karierę autora piosenek Sherman Edwards zaczął, pracując dla Brill Building (niegdyś popularne wydawnictwo muzyczne, ulokowane na Broadway'u). Pracował tam pośród sławnych tekściarzy, m.in.: Hal David, Burt Bacharach, Sid Wayne, Earl Shuman. Gdy w latach 60. nadeszła era rocka, Sherman pisał teksty dla Elvisa Presley'a, np.: znany utwór, Flaming star.

Sherman Edwards - praca nad 1776

Z powodów zawirowań przy współpracy z menagerem Elvisa, Sherman Edwards odszedł od pisania piosenek pop i rockowych. Opuścił więc wytwórnię Brill Buildin i zajął się w domu tworzeniem widowiska muzycznego. Takie są genezy powstania musicalu 1776 - największego dzieła Shermana Edwardsa.

WP

Musical 1776 wystawiany był na Broadway'u. Sherman, spełnił swoje marzenie o stworzeniu wielkiego dzieła muzycznego, sam pisząc scenariusz, utwory oraz muzykę. Peter Stone zredagował napisany scenariusz, stworzywszy z niego majstersztyk. Przedstawienie opowiada o spotkaniu Kontynentalnego Kongresu w Filadelfii, a jego kulminacją jest podpisanie Deklaracji Niepodległości.

Sherman Edwards - nagrody

Musical 1776 Shermana Edwardsa wygrał Tony Award (nagroda przyznawana twórcom broadway'owskiej sceny) w kategorii najlepsza muzyka i dialogi.

Sherman Edwards - życie prywatne

Sherman Edwards ożenił się z Ingrid Edwards, tancerką występującą na Broadway'u z innymi tancerzami w słynny programie Eda Sullivana. Tańczyła m.in. w: Pins and Needles, Annie get your gun i Kiss me, Kate.

WP

Sherman Edwards zmarł na Manhatanie, 30 marca 1981 w wieku 61 lat, na atak serca. Przez swoją przedwczesną śmierć, zostawił żonę, córkę, syna oraz matkę.

Data urodzenia

04.04.1919

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, USA

Data śmierci

30.03.1981

Profesja

autor piosenek, kompozytor, scenarzysta

WP
WP
WP