Trwa ładowanie...
d3737km

Sherman Edwards

Najnowsze informacje
4.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork, USA

d3737km
WP Film
Źródło: WP Film

Sherman Edwards (ur. 04.04.1919 – um. 30.03.1981), to amerykański autor piosenek. Najbardziej znany z utworów napisanych dla musicalu 1776, wystawianym na Broadway'u w 1969 roku oraz z filmu pod tym samym tytułem z 1972 roku, bazującego na musicalu.

Sherman Edwards - początki kariery

Zawodową karierę autora piosenek Sherman Edwards zaczął, pracując dla Brill Building (niegdyś popularne wydawnictwo muzyczne, ulokowane na Broadway'u). Pracował tam pośród sławnych tekściarzy, m.in.: Hal David, Burt Bacharach, Sid Wayne, Earl Shuman. Gdy w latach 60. nadeszła era rocka, Sherman pisał teksty dla Elvisa Presley'a, np.: znany utwór, Flaming star.

Sherman Edwards - praca nad 1776

Z powodów zawirowań przy współpracy z menagerem Elvisa, Sherman Edwards odszedł od pisania piosenek pop i rockowych. Opuścił więc wytwórnię Brill Buildin i zajął się w domu tworzeniem widowiska muzycznego. Takie są genezy powstania musicalu 1776 - największego dzieła Shermana Edwardsa.

Musical 1776 wystawiany był na Broadway'u. Sherman, spełnił swoje marzenie o stworzeniu wielkiego dzieła muzycznego, sam pisząc scenariusz, utwory oraz muzykę. Peter Stone zredagował napisany scenariusz, stworzywszy z niego majstersztyk. Przedstawienie opowiada o spotkaniu Kontynentalnego Kongresu w Filadelfii, a jego kulminacją jest podpisanie Deklaracji Niepodległości.

Sherman Edwards - nagrody

Musical 1776 Shermana Edwardsa wygrał Tony Award (nagroda przyznawana twórcom broadway'owskiej sceny) w kategorii najlepsza muzyka i dialogi.

Sherman Edwards - życie prywatne

Sherman Edwards ożenił się z Ingrid Edwards, tancerką występującą na Broadway'u z innymi tancerzami w słynny programie Eda Sullivana. Tańczyła m.in. w: Pins and Needles, Annie get your gun i Kiss me, Kate.

Sherman Edwards zmarł na Manhatanie, 30 marca 1981 w wieku 61 lat, na atak serca. Przez swoją przedwczesną śmierć, zostawił żonę, córkę, syna oraz matkę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3737km
d3737km
d3737km