Trwa ładowanie...

"Ślepy los" i węgierska komedia od piątku w kinach

Share
"Ślepy los" i węgierska komedia od piątku w kinach
Źródło: Against Gravity
d2w6rbk

Nagrodzony na Berlinale brytyjski dokument "Ślepy los", o zaskakującym losie niewidomych dzieci z Tybetu, oraz węgierska komedia "Papryka, sex i rock'n'roll" trafią w piątek do polskich kin.

Reżyserka "Ślepego losu", Lucy Walker, uczyniła bohaterami filmu osoby niewidome, które w Tybecie żyją jak wyrzutki, na marginesie społecznym.

Miejscowi, kierując się - jak tłumaczą - zasadami buddyzmu tybetańskiego, wierzą, że niewidomi są uosobieniem zła. Efektem jest odrzucanie niewidomych ludzi przez grupę. Ofiarą padają także dzieci. "Tybet. Tu w powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim wcieleniu lub dowodem opętania przez złe duchy" - zwraca uwagę dystrybutor dokumentu.

d2w6rbk

Walker sfilmowała wyprawę, na którą wyrusza zespół doświadczonych alpinistów oraz sześcioro niewidomych tybetańskich dzieci. Uczestnicy wyprawy chcą zdobyć ośmiotysięcznik w Himalajach. Alpiniści pragną pomóc dzieciom, sprawić, by dzieci udowodniły - i sobie, i światu - że choć niewidome, są warte szacunku.

Dokument "Ślepy los" uhonorowano Nagrodą Publiczności na festiwalu filmowym Berlinale w 2007 r.

Głównym bohaterem *"Papryki, sexu i rock'n'rolla""Papryki, sexu i rock'n'rolla"* (reż. Gergely Fonyo)
jest młody chłopak, Miki. Rodzice Mikiego wracają na komunistyczne Węgry w połowie lat sześćdziesiątych, gdy wielu innych chciałoby uciec z Węgier na Zachód.

"Dla zbuntowanego chłopaka, ubranego w hawajską koszulę i z idealnie wystylizowanymi włosami, powrót z Ameryki i życie pod kontrolą oznacza dramat. Jego dawni węgierscy przyjaciele są zachwyceni pstrokatymi ciuchami Mikiego, amerykańskim akcentem i kolekcją płyt winylowych Buddy'ego Holly" - streszcza fabułę dystrybutor.

d2w6rbk

Miejscowe władze uznają, że swoim stylem bycia Miki wywiera zły wpływ na nastoletnich rówieśników. Podejmują decyzję, że należy go poskromić.

Zobacz także:

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) **

d2w6rbk

Podziel się opinią

Share
d2w6rbk
d2w6rbk