Sobowtóra trzeba zabić
„Kiedy spotkasz swojego sobowtóra musisz go zabić” te słowa padają z ust Alfreda Hitchcocka w filmie „Dubel” kilkakrotnie.
Nie ma w filmie jednego głównego wątku, jest kilka równoważnych. Jednym z nich jest spotkanie przez Hitchcocka własnego sobowtóra. Historia ta oparta jest na opowiadaniu brytyjskiego pisarza Toma McCarthy'ego. Inne wątki to zimna wojna i film „Ptaki.
Film jest zrobiony techniką foud footage. Polega ona na tym, że twórca wykorzystuje zdjęcia z gotowych dzieł innych artystów, stwarzając nowe, własne dzieło. Taka filmowa wycinanka. Ale trzeba przyznać, że powstała genialna mozaika. Składająca się z wycinków rozmaitych newsów, fragmentów filmów Hitchcocka, reklam kawy z lat 60-tych umiejętnie połączonych. Tak umiejętnie że nastrój grozy, lęku jest odczuwalny.
Reżyser uwielbiał hipnotyzować publiczność swoimi wykładami poprzedzającymi projekcje w programie „Alfred Hitchcock przedstawia”. Zapytany podczas odprawy paszportowej na lotnisku, czym się zajmuje, odpowiedział „Sprzedaję strach”.
Filmy grozy odzwierciedlają lęki trapiące społeczeństwo. Filmy Hitchcocka odzwierciedlały strach przed najazdem ZSRR na Stany Zjednoczone. Stąd tak dużo fragmentów pamiętnego spotkania Nixona z Chruszczowem.
Ten film to zachwyt nad mistrzostwem Hitchcocka. Składa się z fragmentów amerykańskich kronik, reklam kawy rozpuszczalnej z lat 60-tych, wystąpień polityków, scen nakręconych współcześnie a także scen z filmów Hitchcocka. Przede wszystkim z „Ptaków”, które stanowią ramę dla całego filmu. W zasadzie jest to najbardziej znany film mistrza suspensu. To naprawdę niewiarygodne jak reżyser umiejętnie połączył te wszystkie fragmenty! Co więcej nie jest to tylko film o grozie. Oglądając go widzowie także ją odczuwają. Zwykła i można powiedzieć z dzisiejszej perspektywy nudna reklama kawy rozpuszczalnej zmienia się w historię o zbrodni. Wystarczy tylko zastosować parę chwytów mistrza suspensu. Film mieści jeszcze jedną historię. Występuje w nim mężczyzna, który do złudzenia przypomina Hitchcoka. Po śmierci reżysera, wiele firm zatrudniło go do naśladowania mistrza.
Film polecam szczególnie fanom Hitchocka. Pokazany został tutaj jako ikona kina, genialny mistrz. Reżyser, który szczególną uwagą darzy detal, szczegół. To oddanie hołdu Hitchcockowi.