Trwa ładowanie...

''Soldier Bear'': powstaje kolejny film o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze drugiej wojny światowej

Słynny miś Wojtek, niedźwiedź brunatny przygarnięty przez żołnierzy generała Władysława Andersa, doczeka się kolejnej filmowej biografii.

Share
''Soldier Bear'': powstaje kolejny film o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze drugiej wojny światowej
Źródło: Domena publiczna
d4hrp8x

Wojtek był już bohaterem kilku dokumentów i reportaży: w 2008 roku powstał film "Piwko dla niedźwiedzia!", a w 2011 - "Wojtek. Niedźwiedź, który poszedł na wojnę". W BBC mówiono o Wojtku w ramach programu dla dzieci "Blue Peter". W 2015 krótkometrażową produkcję o niedźwiadku zrealizowała izraelska studentka Marianna Raskin ("The Soldier Bear"). Losy Wojtka opisane zostały także w książkach, m.in. "Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu" Wiesława Lasockiego oraz "Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa" Aileen Orr. W 2015 roku w centrum Edynburga - w parku przy Princes Street - stanął pomnik niezwykłego żołnierza. Rok wcześniej rzeźba niedźwiedzia odsłonięta została w Parku Jordana w Krakowie.

Teraz Wojtek doczeka się filmu pt. "Soldier Bear". Reżyserią ma zająć się irlandzki filmowiec Brendan Foley. W losach niedźwiedzia - jego przyjaźni z polskimi żołnierzami i wspólnej z nimi wędrówce - twórca dostrzegł potencjał na opowieść na miarę "Czasu wojny" Stevena Spielberga, w którym kluczową rolę odgrywał koń.

- "Czas wojny" zyskał dużą popularność, a my mamy tę przewagę, że niedźwiedzie to zwierzęta, z którymi widzowie łatwo się identyfikują* - komentuje reżyser. *- Posiadają bardzo ludzkie cechy, potrafią chodzić na dwóch łapach, mają bardzo ekspresywny pysk, wyrażający wiele emocji. Ludzie po prostu kochają niedźwiedzie.

Ludzkimi bohaterami filmu będą dwaj żołnierze - opiekunowie Wojtka. Pojawi się również kobieta - obiekt uczuć jednego z mężczyzn. Postać niedźwiedzia ma ożyć dzięki animacji komputerowej. Aktorzy nie zostali jeszcze zaangażowani.

Dzieło ma być międzynarodową koprodukcją o budżecie około 10 milionów funtów. Starania o finansowanie trwają.

d4hrp8x

Podziel się opinią

Share
d4hrp8x
d4hrp8x