Trwa ładowanie...
d2e0kae

Spike Jonze

Najnowsze informacje
3.0
(6 głosów)
Oceń:
d2e0kae

Reżyser, aktor, dziennikarz
Spike Jonze to obecnie jedna z najciekawszych postaci amerykańskiego przemysłu filmowego. Urodził się w 1969 roku w St. Louis w stanie Missouri. Jego prawdziwe nazwisko brzmi: Adam Spiegel. Jego rodzice szybko się rozwiedli i młody Adam (przezywany Spike) wychowywał się jedynie z matką. Początkowo pasją Spike'a była fotografia. Na początku lat 90-tych Jonze zwrócił na siebie uwagę grupy "Sonic Youth" – muzycy namówili chłopaka do zrealizowania teledysku. W następnych latach Jonze współpracował z wieloma muzykami, na czele z grupą R.E.M. i Bjork. Już w 1995 roku Jonze przygotowywał się do realizacji pełnometrażowego debiutu fabularnego – projekt upadł jednak w okresie przygotowań do produkcji. W 1997 roku do rąk Spike'a trafił scenariusz mrocznej komedii "Być jak John Malkovich". Gotowy debiut Spike'a Jonze trafił na ekrany w 1999 roku, stając się jednym z najciekawszych filmowych wydarzeń końca lat 90-tych. W tym samym roku Jonze zyskał uznanie interesującą drugoplanową rolą w filmie "Złoto pustyni". Filmem
"Adaptation" Spike Jonze potwierdził swój nieprzeciętny talent. Jako aktor, współscenarzysta i jeden z producentów brał także udział w realizacji popularnego programu MTV "Jackass" oraz jego wersji kinowej "Jackass: The Movie".

Spike Jonze rozpoczynał swoją karierę jako dziennikarz, zwrócił na siebie uwagę jako reżyser teledysków i filmów krótkometrażowych.
Wyreżyserował także słynne klipy: m.in. do utworów: Beastie Boys "Sabotage", Daft Punk "Da Funk" i do "Weapon of Choice" Fatboy Slima. Prywatnie jest zięciem Francisa Forda Coppoli i szwagrem Nicolasa Cage'a.
(zdj. PAP/EPA)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0kae
d2e0kae
d2e0kae