Trwa ładowanie...
Aktualności

''Strateg'': Film dokumentalny o Zbigniewie Brzezińskim – w styczniu w TVN

Share
''Strateg'': Film dokumentalny o Zbigniewie Brzezińskim – w styczniu w TVN
Źródło: TVN
dhyvs0p

*Czterech Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, 39. prezydent Stanów Zjednoczonych, byli i obecny prezydenci Polski, amerykańscy sekretarze stanu i doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. To między innymi oni kreślą portret wybitnego politologa i analityka, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy Cartera - Profesora Zbigniewa Brzezińskiego w dokumencie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pod tytułem „Strateg”. To opowieść o polityce, trudnych wyborach i o tym jak w odpowiedzialnie moralny sposób wpływać na bieg wydarzeń na świecie. Ten niezwykły film TVN pokaże już 6 stycznia o godzinie 22.20. * Dokument mówi o negocjacjach pokojowych w Camp David, zimnej wojnie i interwencji radzieckiej w Afganistanie, dramatycznej akcji odbicia amerykańskich zakładników w Teheranie, o Solidarności i wyborze Papieża Jana Pawła II.

To także opowieść o nieprzeciętnych więzach rodzinnych, miłości i trudach godzenia pracy z wychowywaniem dzieci. Film oparty jest na obszernym wywiadzie ze Zbigniewem Brzezińskim, na rozmowach z jego współpracownikami, z wybitnymi postaciami światowej polityki. Zawiera też rozmowy z żoną, córką i synami Profesora, którzy do tej pory nigdy na jego temat nie wypowiadali się publicznie. Ujawnia wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, w tym akta tajnej polskiej służby bezpieczeństwa, która latami inwigilowała Zbigniewa Brzezińskiego.

To także opowieść o losie emigranta, który pokonując wiele przeszkód, uprzedzeń i uwarunkowań doszedł do elitarnych stanowisk w najpotężniejszym mocarstwie świata. Egzystencja Polaka pokazana jest na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku.

Film jest też próbą odpowiedzi na pytania dotyczące roli Brzezińskiego w upadku komunizmu w doprowadzeniu do porozumienia na Bliskim Wschodzie. Nie unika też kontrowersyjnych kwestii jak choćby oskarżeń, które od lat padają pod adresem Profesora – czy był ojcem chrzestnym Al-kaidy?

dhyvs0p

Podziel się opinią

Share
dhyvs0p
dhyvs0p