Trwa ładowanie...
10-05-2013 15:44

Światowy Dzień Uchodźcy: Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej

Światowy Dzień Uchodźcy: Przegląd Filmów o Tematyce UchodźczejŹródło: UNHCR
d33t4wo

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz ósmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review, który odbędzie się między 18 a 26 czerwca w pięciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie oraz Wrocławiu.

Obchody Dnia Uchodźcy mają zachęcić społeczeństwo do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie. W tym roku prezentowane będą przede wszystkim filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające najróżniejsze aspekty życia uchodźców. Są to filmy, które gościły na wielu festiwalach filmowych dotykających praw człowieka odbywających się na całym świecie. Zdaniem PAH, kino zaangażowane społecznie najlepiej pokazuje sytuację uchodźców na świecie.

Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 20 czerwca w Kinie Luna w Warszawie. Tegoroczny film otwarcia to głośny „Synowie chmur” wyprodukowany przez Javier’a Bardem, który był wyświetlany między innymi na festiwalu Berlinale 2013 w Berlinie. Hiszpański aktor Javier Bardem, zaszokowany fatalnymi warunkami panującymi w obozie dla uchodźców Sahrawi położonym w południowozachodniej Algierii, postanowił nakręcić film dokumentalny, w którym opowiada historię byłej kolonii hiszpańskiej położonej w Afryce północnej. „Dokument narodził się z konieczności niesienia pomocy tym ludziom,” czterdziestotrzyletni Bardem powiedział w zeszłym tygodniu na antenie hiszpańskiego radia.

Ponadto w programie Refugee Review m.in. znakomita krótka animacja „1000 głosów” Brytyjczyka Tima Traversa Hawkinsa poruszająca kwestie detencji. Dokument Hiszpana Alberto Garcia Ortiz oraz Polki Agaty Maciaszek mieszkającej w Hiszpanii „Ulises”, który opowiada o 57 młodych imigrantach z Indii, którzy ukrywają się w zalesionych wzgórzach powyżej Cauty (W Ceucie znajduje się najbliższy Europie port afrykański i baza marynarki wojennej). Dzieli ich już tylko lub aż krok, 14 kilometrów, od Europy. Pokażemy wyprodukowany przez Europejską Radę ds. Uchodźców i Wygnańców film „Ile jeszcze” o uchodźcach, którzy po długiej drodze dotarli do objętej głębokim kryzysem Grecji. Podczas przeglądu będzie można obejrzeć również najciekawsze produkcje kinowe minionego sezonu, które pokażemy w sekcji PANORAMA. Znajdą tutaj takie tytuły jak „Pan Lazar”, „Kolorowe wzgórza”, czy głośny film „Oburzeni” Tonego Gatlifa.

d33t4wo

Poprzez organizację obchodów Dnia Uchodźcy, w tym przeglądu Refugee Review, Polska Akcja Humanitarna, która od dwóch dekad pomaga potrzebującym w Polsce i na świecie, chce przyczynić się do zwiększenia otwartości w społeczeństwie polskim wobec osób wywodzących się z innych kultur.

Wstęp na pokazy w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i Lublinie jest bezpłatny. Bilety na seanse w Warszawie będą kosztować jedynie 5 złotych. Szczegółowy program przeglądu we wszystkich miastach oraz wydarzeń mu towarzyszących ukaże się niebawem na stronie: www.pah.org.pl oraz www.refugee.pl.

d33t4wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33t4wo