Trwa ładowanie...

"Sztuczki" zgarnęły kolejną nagrodę

Share
"Sztuczki" zgarnęły kolejną nagrodę
Źródło: AKPA
d2t8n0j

Film „Sztuczki” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, laureat tegorocznych Złotych Lwów w Gdyni, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mannheim-Heidelberg w Niemczech.

Festiwal trwał od 10 października, zakończył się w niedzielę. Reżyser „Sztuczek” „wykonał znakomitą pracę; w mistrzowski sposób połączył fantazję z doskonale sportretowaną rzeczywistością” – podkreślili jurorzy w uzasadnieniu nagrody.

d2t8n0j

„Sztuczki” walczą również o nagrodę na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio, który trwa od soboty, a zakończy się 28 października.

Konkurentem „Sztuczek” w konkursie o główną nagrodę japońskiego festiwalu jest m.in. izraelsko-francuska „Wizyta orkiestry” w reż. Erana Kolirina. To film bardzo wysoko oceniony na tegorocznym festiwalu w Cannes i uhonorowany dwoma nagrodami na zakończonym w niedzielę 23. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – gdzie zdobył Nagrodę Publiczności i Nagrodę w festiwalowym Konkursie Warszawskim.

Na tegorocznym festiwalu w Wenecji „Sztuczki” zdobyły Nagrodę Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego, przyznaną przez prestiżową międzynarodową sieć kin Europa Cinemas.

Do polskich kin „Sztuczki” trafią w najbliższy piątek – 26 października.

Jakimowski wyreżyserował je na podstawie własnego scenariusza i zadedykował swojej siostrze.

d2t8n0j

"– To film osobisty, opowiada o mnie, o moich uczuciach, o bliskich mi osobach. Wiele wydarzeń zostało bezpośrednio zaczerpniętych z mojego życia" – tłumaczył.

Akcja „Sztuczek” rozgrywa się w Wałbrzychu. Główni bohaterowie to mały chłopiec Stefek i jego nastoletnia siostra Elka. Dzieci są wychowywane tylko przez mamę. Ich ojciec opuścił przed laty rodzinę – porzucił matkę Stefka i Elki i związał się z inną kobietą.

Stefek chciałby, żeby ojciec wrócił. Nie zamierza jednak biernie czekać na to, co przyniesie czas. Postanawia „zakląć” los. A dokładniej – dzięki małym przekupstwom, sztuczkom nastawić los życzliwie do swych pragnień; sprawić, by zrządzeniem losu wydarzenia potoczyły się zgodnie z planami Stefka.

Ojca zagrał Tomasz Sapryk, Stefka – Damian Ul, a Elkę – Ewelina Walendziak. W filmie wystąpili również Rafał Guźniczak i Joanna Liszowska. Autorem zdjęć jest Adam Bajerski, muzykę skomponował Tomasz Gąssowski.

d2t8n0j

Podziel się opinią

Share
d2t8n0j
d2t8n0j