Trwa ładowanie...
d5qc9kk

Terence Stamp

Najnowsze informacje
4.3
(9 głosów)
Oceń:
d5qc9kk

Brytyjski aktor, nominowany do Oscara za swoją debiutującą na ekranie rolę drugoplanową w filmie „Billy Budd”.

Terence Henry Stamp urodził się 22 lipca 1938 roku w Londynie. W filmie fabularnym zadebiutował w 1962 w adaptacji "Billy Budd" reżyserowanej przez Petera Ustinova. Interpretacja Stampa tytułowej postaci przyniosła mu nie tylko nominację do nagrody Akademii Filmowej, ale także międzynarodową sławę. Po "Billy Budd" Stamp współpracował z kilkoma największymi filmowcami. Stamp zagrał w adaptacji powieści Johna Fowles'a "The Collector" ("Kolekcjoner') u boku Samanthy Eggar oraz w "Modesty Blaise' u reżysera Josepha Losey'a i producenta Joe Janni.

Stamp spotkał się ponownie z producentem Janni przy dwóch innych filmach: adaptacji powieści Thomasa Hardy'ego "Far from the Madding Crowd" ("Z dala od zgiełku") reżyserowanej przez Johna Schlesingera, grając u boku Julie Christe, oraz pierwszym filmie fabularnym Kena Loacha "Poor Cow".

Później Stamp wyjechał do Włoch aby zagrać w filmie Frederica Fellini "Spirit of the Dead".Włochy stały się domem Stampa na kilka lat, w czasie których nakręcił "Teorema" u Piera Paola Pasolini partnerując Silvanie Mangano. W jego znacznym dorobku znajdują się takie filmy jak "Superman" Richarda Donnera,* "Superman II" (występował jako najeźdźca z Kryptonu generał Zod)* Richarda Lestera, "The Hit", "Link" Richarda Franklina, "Legal Eagles" ("Orły temidy") Ivana Retmana, "The Sicilian" ("Sycylijczyk") Michaela Cimino oraz "Wall Street" Olivera Stone'a. "Prince of Shadows", w którym grał pod kierownictwem Pilar Miro, był nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlińskim Festiwalu Filmowym.

Czwartą dekadę pracy aktorskiej Stamp rozpoczął filmem "Priscilla królowa pustyni", nosząc niektóre z najlepszych kostiumów Lizzy Gardiner, laureatki nagrody Akademii Filmowej, grając z Guy Pearcem i Hugo Weavingiem pod reżyserią Stephna Elliotta.* W lecie 1999 Stamp był oglądany w oczekiwanym na całym świecie filmie George'a Lucas'a "Star Wars: Episode I - The Phantom Menace" ("Gwiezdne Wojny: Epizod I - Mroczne Widmo")*,w filmie Franka Oz "Wielka heca Bowfingera" ze Stevem Martinem i Eddie Murphym, w "Angolu", "Czerwonej planecie".

Oprócz kariery aktorskiej Stamp jest również utalentowanym pisarzem. Opublikował trzy tomy swoich wspomnień, w tym "Stamp Album" (napisany w hołdzie jego zmarłej matce), powieść oraz książkę kucharską.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5qc9kk
d5qc9kk
d5qc9kk