Trwa ładowanie...
d2s61d3

Terry O'Quinn

Najnowsze informacje
4.9
(187 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Newberry, Michigan, USA

Filmografia:
d2s61d3

Amerykański aktor, a przy okazji także perkusista, gitarzysta i piosenkarz. Zyskał światową sławę dzięki wcieleniu się w postać Johna Locke'a w kultowym serialu J.J. Abramsa pt. "Lost: Zagubieni". Znany także z wielu gościnnych występów w innych serialach telewizyjnych oraz w filmach.

Terrance Quinn, bo tak niegdyś nazywał się aktor, urodził się 15 lipca 1952 roku w Newberry, w amerykańskim stanie Michigan. Jego liczna rodzina (w jego domu było razem 12 dzieci) ma korzenie irlandzko-amerykańskie. Uczęszczał na zajęcia na Uniwersytecie Iowa i Michigan, gdzie poznawał tajniki aktorstwa. Szybko pokazał swój talent i już po krótkim czasie nie tylko grał, ale także reżyserował spektakle, m.in. musical "Orchestrina".

Aktor porzucił na początku swojej kariery właściwe nazwisko, czyli Quinn. Powodem był inny znany aktor o tym samym imieniu i nazwisku. Terry wówczas zdecydował o dodaniu do nazwiska irlandzkiego przedrostka "O".

W latach 80-tych zaczął pojawiać się w filmach kinowych, choć jego role początkowo były nieznaczne i często ograniczały się do postaci wojskowych, czy też psychopatów. Zadebiutował w filmie "Heaven's Gate", następnie pojawiał się w takich produkcjach jak "Tombstone", czy też w serialach "Star Trek: Następne pokolenie" oraz "JAG".

Od 1995 roku mogliśmy go co jakiś czas oglądać w odcinkach "Z archiwum X". Chris Carter, twórca serialu, dostrzegł talent aktora i zaangażował go do innych produkcji - serialu "Millenium", "Ryzykowna gra", a nawet do filmu pełnometrażowego "Z archiwum X: Pokonać przyszłość".

Najlepsze miało dopiero nadejść. W 2002 roku O'Quinn pojawił się gościnnie w serialu "Alias: Agentka o stu twarzach", którego twórcą był J.J. Abrams. Aktor zwrócił uwagę słynnego producenta na tyle, że ten bez castingu zaproponował mu rolę Johna Locke'a w planowanym serialu "Lost: Zagubieni". Terry przyjął bez wahania rolę, która miała okazać się przełomową w jego karierze.

O'Quinn ma na swoim koncie kilka ważnych nagród. Był kilkukrotnie nominowany do nagrody Emmy oraz Saturn. W 1988 roku otrzymał pierwszą nominację do nagrody Saturn w kategorii "najlepszy aktor" za rolę w filmie "Ojczym". Z kolei w 2007 roku dzięki "Zagubionym" otrzymał nagrodę Emmy w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym".

Prywatnie aktor jest od 1979 roku żonaty z Lori O'Quinn, z którą ma dwójkę synów, Olivera i Huntera. Na czas kręcenia sześciu serii "Zagubionych", aktor z rodziną przeprowadził się na Hawaje. Małżeńska para ma łącznie dwa domy - jeden na wspomnianych Hawajach, drugi w stanie Maryland.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s61d3
d2s61d3
d2s61d3