TOP 10: Najlepszy horror pierwszej połowy XXI wieku

TOP 10: Najlepszy horror pierwszej połowy XXI wieku
Źródło zdjęć: © Vision/Monolith/Vivarto/Kino Świat
Grzegorz Kłos

07.09.2012 | aktual.: 22.03.2017 12:40

Popularny serwis whatculture.com opublikował na swoich łamach intrygujący i nieco kontrowersyjny ranking najlepszych horrorów ostatnich dwunastu lat.

Popularny serwis whatculture.com opublikował na swoich łamach intrygujący i nieco kontrowersyjny ranking najlepszych horrorów ostatnich dwunastu lat. A jako że takich zestawień nigdy za wiele, dziś je wam prezentujemy.

Na liście znalazł się cały przekrój współczesnego kina grozy. Redaktorzy whatculture.com uwzględnili zarówno filmy amerykańskie, jak i produkcje nakręcone na Starym Kontynencie czy Azji.

Obok klasycznych, atmosferycznych straszaków pojawiły się filmy z potworami w rolach głównych, a nawet drastyczne produkcje gore, obrazy charakteryzujące się dużą dawką groteskowej przemocy.

1 / 10

10. ''Dziewiąta sesja'', reż. Brad Anderson, 2001

Obraz
© Scout Productions

Ranking whatculture.com otwiera "Dziewiąta sesja" - frapujący thriller w reżyserii Brada Andersona (m.in. „Mechanik” z Christianem Balem).

Firma zajmująca się usuwaniem azbestu, konkuruje o kontrakt na oczyszczanie starego budynku, w którym niegdyś mieścił się szpital psychiatryczny. Zlecenie zostało zdobyte, jednak zapowiada się, że nie będzie łatwo. Termin realizacji to dwa tygodnie, tymczasem ekipa remontowa jest świadkiem dziwnych zjawisk. Bliżej nieokreślona siła zaczyna wszystkich po kolei mordować…

2 / 10

9. ''Pozwól mi wejść'', reż. Tomas Alfredson, 2008

Obraz
© Vivarto

Mistrzowska ekranizacja bestselerowej książki Johna Ajvide’a Lindqvista. Autor „Wpuść mnie” w sugestywny i niespotykany dotąd sposób połączył tak skrajne motywy jak melodramat, makabryczny horror i powieść o dojrzewaniu i przyjaźni.

12-letni Oskar jest wrażliwcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z przybyciem dziewczynki, w okolicy zaczynają dziać się przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew...

* DVD z filmem "Pozwól mi wejść" ukazało się w Polsce nakładem Vivarto.*

3 / 10

8. ''Zdjęcia Ginger'', reż. John Fawcett, 2001

Obraz
© SPInka

Na miejscu ósmym znalazł się niezależny kanadyjski horror w reżyserii Johna Fawcetta. „Ginger Snaps” został doceniony zarówno przez widownię, jak i mainstreamową krytykę. W 2001 roku film otrzymał nagrodę Saturna za najlepsze wydanie DVD roku.

„Ginger Snaps” to historia Brigitte i Ginger – dwóch sióstr obsesyjnie zafascynowanych śmiercią. Dziewczęta fotografują się wzajemnie w pozach naśladujących zwłoki. Pewnej nocy podczas jednej z takich sesji Ginger zostaje pogryziona przez wilka. Jej ciało stopniowo ulega dziwnej metamorfozie.

W wielu recenzjach Fawcett był szczególnie chwalony za umiejętne wykorzystanie motywu wilkołaka jako metafory dojrzewania i wchodzenia w dorosłość.

4 / 10

7. ''Upiorna noc Halloween'', reż. Michael Dougherty, 2008

Obraz
© Galapagos

Na miejscu siódmym znalazł się zdobywca Audience Choice Award na prestiżowym festiwalu filmów grozy Screamfest.

"Upiorna noc Halloween" to przerażające, mroczne opowieści o obchodach najstraszniejszej nocy roku w wykonaniu producenta Bryana Singera (reżyser filmów "X-Men" i "Superman: Powrót") oraz scenarzysty i reżysera Michaela Dougherty'ego (współscenarzysta filmów "X2" i "Superman: Powrót").

Twórcy "Upiornej nocy Halloween" wykorzystali formę filmu nowelowego. Podobnie jak "Koszmarne opowieści" czy "Opowieści z krypty" produkcja zabiera widza w otchłań niegodziwości i przyprawia o dreszcze w czterech przeplatających się ze sobą opowieściach.

W Polsce DVD *„Upiorna noc Halloween” ukazała się nakładem Galapagos.*

5 / 10

6. ''Widmo'', reż. Banjong Pisanthanakun, 2004

Obraz
© Vision

„Shutter: Widmo” to prawdziwa perełka azjatyckiego kina grozy i jedno z najlepszych ghost story, jakie zostało nakręcone na Tajwanie.

Tun i Jane uczestniczyli w wypadku samochodowym, w którym ginie pewna dziewczyna. Para ucieka z miejsca wypadku, myśląc, że w ten sposób uniknie odpowiedzialności i kary. Chociaż fotograf Tun nie wierzy w duchy, to wkrótce odkrywa, że na jego fotografiach pojawiają się dziwne, mgliste kształty ludzi.

Więcej o azjatyckich horrorach przeczytacie w książce „Strach ma skośne oczy” Krzysztofa Gonerskiego.

Film ukazał się nakładem Vision.

6 / 10

5. ''Zejście'', reż. Neil Marshall, 2005

Obraz
© Monolith Films

Pierwszą piątkę otwiera jeden z najlepszych mainstreamowych survival horrorów ostatnich lat. Reżyserem ”Zejścia” jest Brytyjczyk Neil Marshall, autor równie dobrze przyjętego „Dog Soldiers”.

To miała to być niewinna, wakacyjna wycieczka. Sześć przyjaciółek wyruszyło w góry, aby odpocząć i zaznać uroków natury. Idyllę przerywa skalna lawina. Kobiety zostają uwięzione w labiryncie ciasnych jaskiń, a ich wakacje zamieniają się w klaustrofobiczny koszmar. W ciemnościach coś się czai i nie są to nietoperze...

W Polsce DVD z „Zejściem” zostało wydane nakładem Monolith Films.

7 / 10

4. ''Mgła'', Frank Darabont, 2007

Obraz
© Kino Świat

Tytuł horroru Franka Darabonta jest dość mylący. „Mgła” nie jest remakiem filmu Johna Carpentera z 1980 roku, ale adaptacją opowiadania Stephena Kinga, będącego hołdem złożonym prozie H.P. Lovecrafta.

Po przejściu gwałtownej nawałnicy społeczność niewielkiego miasteczka staje się ofiarą morderczego ataku istot grasujących w gęstej i nienaturalnej mgle. Krążą wieści o eksperymencie zwanym "Projekt Grot Strzały", przeprowadzonym w położonej nieopodal tajnej bazie wojskowej, ale pytanie o pochodzenie śmiertelnych wyziewów jest drugorzędne dla grupy, która bardziej zainteresowana jest przetrwaniem.

* W naszym kraju DVD z filmem ukazało się nakładem Kino Świat.*

8 / 10

3. ''Martyrs'', reż. Pascal Laugier, 2008

Obraz
© TIM Film Studio

Piotr Sawicki, autor leksykonu *„Odrażające, brudne, złe. 100 filmów gore”, wymienia dzieło Pascala Laugiera obok najbardziej krwawych i zasłużonych dla nurtu filmów, takich jak „Teksańska masakra piłą mechaniczną” czy niesławny *"Królik doświadczalny".

Akcja "Martyrs” rozpoczyna się pewnej nocy w latach 70. Lucie, dziewczynka, która zaginęła rok wcześniej, zostaje znaleziona na ulicy. Skatowane dziecko trafia do szpitala. Dręczą ją koszmary o torturującym ją i gwałcącym mężczyźnie. W szpitalu poznaje Anę, która przemocy doświadczyła ze strony swoich najbliższych. Piętnaście lat później Lucie wymierzy broń w głowę ojca pewnej rodziny...

Film *Pascala Laugiera ukazał się w Polsce nakładem TIM Film Studio.*

9 / 10

2. ''[Rec]'', reż. Jaume Balagueró, 2007

Obraz
© Kino Świat

Miejsce drugie przypadło hiszpańskiej produkcji z 2007 roku. Kolejny po "Labiryncie fauna" i "Sierocińcu" fenomen hiszpańskiego kina grozy. Uznany przez niektórych krytyków za najbardziej nowatorski horror tej dekady.

Ekipa lokalnej telewizji towarzyszy brygadzie strażaków w ich nocnym dyżurze. Reportaż ma przybliżyć widzom pracę zawodowców. Jednakże już przy pierwszej interwencji sytuacja wymyka się spod kontroli. Operatorzy wraz z kilkoma strażakami zostają uwięzieni w budynku, w którym dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Rozpoczyna się cały czas rejestrowana przez kamerę walka o przetrwanie.

Reżyserzy * i *Paco Plaza w swoim filmie wykorzystali poetykę paradokumentu, znaną choćby z takich filmów jak „Blair Witch Project” czy „Łowca trolli”.

W Polsce *„[Rec]” ukazał się nakładem Kino Świat.*

10 / 10

1. ''Najście'', reż. Alexandre Bustillo, 2007

Obraz
© Canal+

I tym sposobem dotarliśmy do miejsca pierwszego. Zdaniem redaktorów serwisu whatculture.com najbardziej przerażającym, a przy tym wartościowym filmem grozy jest bezapelacyjnie francuskie „Najście” z 2007 roku.

Film w reżyserii Alexandre Bustillo i Juliena Maury’ego opowiada przerażającą historię Sary, która będąc w ciąży ulega wypadkowi samochodowemu. Dziewczyna wychodzi z tego cało, jednak jej partner ginie. Tuż przed zaplanowanym przez lekarzy porodem Sarę odwiedza nieznajoma kobieta. Rozpoczyna się jeżący włosy koszmar.

Czy pierwsze miejsce jest w pełni zasłużone? A może jakiś film został niesprawiedliwie pominięty? Zachęcamy do zamieszczania w komentarzach waszych rankingów! (whatculture/gk/mf/mn)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (441)