Trwa nabór do Programu DOK PRO w Wajda School
Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia. Każdy uczestnik zgłasza swój pomysł na film dokumentalny, a najlepsze wybrane spośród nich są realizowane. Doświadczeni wykładowcy służą radą i wsparciem na każdym etapie - od dokumentacji aż po montaż i udźwiękowienie.
Program DOK PRO adresowany jest do absolwentów szkół filmowych, ale nie tylko; zgłaszać się mogą także aktorzy, dziennikarze, "ludzie pióra", fotografowie, pod warunkiem, że mają już doświadczenie z realizacją filmów. Do głównych założeń i celów Dok Pro należy produkcja najlepszych projektów spośród tych zgłoszonych przez uczestników. Jego wykładowcami są: Marcel Łoziński, Jacek Bławut oraz Vita Żelakeviciute. Filmy zrealizowane w ramach poprzednich edycji Programu były pokazywane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Berlinale („Rendez-vous”), Karlowych Warach („Przyrzeczona”), IDFA („Viva Maria!”) czy DOKLeipzig („Na północ od Kalabrii”); nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej („Paparazzi”).
Program Dokumentalny podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym realizowane są krótkie etiudy na zadany temat; w drugim etapie Szkoła produkuje wybrane filmy uczestników. Sesje mają charakter dialogu: uczestnicy i tutorzy wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla konkretnych projektów filmowych na każdym etapie – od dokumentacji i developmentu, aż po postprodukcję.
Interesuje nas: Twoja umiejętność zobaczenia w rzeczywistości tego, co dla Ciebie najważniejsze; Twój autorski punkt widzenia; Twoja zdolność znalezienia optymalnych środków wyrazu. Naszym zadaniem jest tylko pomóc Ci wyrazić się najpełniej poprzez otaczającą nas rzeczywistość - mówią Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Vita Żelakeviciute, wykładowcy programu DOK PRO.
Dziesięć dotychczasowych edycji Programu Dokumentalnego to blisko 100 uczestników, ok. 70 krótkich etiud i ponad 30 wyprodukowanych przez nas filmów odnoszących sukcesy na całym świecie. A do tego dochodzą projekty, które były rozwijane w Wajda School, ale realizowane później przez innych producentów. Szkoła to laboratorium filmowe, miejsce, gdzie można rozwinąć i wyprodukować swój film dokumentalny, tak jak na DOK PRO, napisać scenariusz (SCRIPT), przygotować film fabularny do realizacji, pracując nad scenariuszem i stroną wizualną (STUDIO PRÓB) oraz przygotować się do zawodu producenta (Program dla Kreatywnych Producentów). To miejsce zarówno dla tych, którzy chcą robić filmy, ale nie mają czasu żeby na pięć lat iść do państwowej szkoły filmowej, jak i dla tych, którzy potrzebują wsparcia przy konkretnym projekcie, chcą skonfrontować swoje idee już na etapie rozwoju projektu i stać się częścią twórczego środowiska, zamiast siedzieć w czterech ścianach przed ekranem komputera – opowiada Katarzyna Ślesicka,
dyrektor Wajda School.
Wajda School w ramach rocznych programów podyplomowych zapewnia profesjonalne warunki do pracy nad projektami filmowymi oraz ich produkcją. Pod okiem doświadczonych twórców projekty rozwijane są od pomysłu aż do jego realizacji. Honorowy patronat nad Szkołą sprawuje Europejska Akademia Filmowa.
Szczegóły dotyczące programu i rekrutacji znajdują się na stronie internetowej: www.wajdaschool.pl/pl/program/dokumentalny