Trwa ładowanie...
28-01-2010 12:30

TVP Polonia pozostanie na Litwie

TVP Polonia pozostanie na LitwieŹródło: TVP
d28p9mi
d28p9mi

Co najmniej przez najbliższe pół roku analogowy sygnał TVP Polonia będzie docierał na Litwę. Zarząd TVP podpisał umowę w tej sprawie z litewskim operatorem, prywatną telewizją BTV "Telewizja Bałtycka" - poinformowała w środę PAP Telewizja Polska.

"Dzięki tej decyzji 250 tys. naszych rodaków mieszkających na Litwie, przede wszystkim w Wilnie oraz w okręgu wileńskim i solecznikowskim, będzie miało nadal możliwość oglądania bogatej oferty programowej TVP Polonia" - głosi komunikat TVP. Według szacunków telewizji sygnał TVP Polonia obejmuje swoim zasięgiem ok. 30 proc. litewskiego terytorium.

Latem 2009 r. pojawiły się informacje, że obecność TVP Polonia na Litwie jest zagrożona. 22 lipca wygasła bowiem umowa o retransmisję sygnału, a negocjacje nad nowym porozumieniem się przeciągały. Głównym powodem tego stanu rzeczy była cena, jaką Telewizja Polska miała zapłacić za przesyłanie sygnału TVP Polonii.

W październiku wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski poinformował w Sejmie, że "doszło do uzgodnienia stanowisk między litewskimi partnerami umowy o nadawaniu programu satelitarnego TV Polonia z nadajników naziemnych i TVP" i pod koniec tego miesiąca taka umowa zostanie podpisana. Jednak nie została; mimo to sygnał TVP Polonia na Litwie nie został wyłączony.

"Dzięki uprzejmości litewskiego nadawcy byliśmy emitowani.(...) Nie do końca to wszystko było uregulowane" - powiedział w połowie stycznia, w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie, Radia Znad Wilii, członek zarządu TVP Przemysław Tejkowski.

d28p9mi

Poinformował też, że TVP Polonia pracuje nad poszerzeniem oferty również o lokalne programy tworzone m.in. w Wilnie. Nie wykluczył, że w przyszłości na Litwę może być retransmitowany też I i II program TVP.

W sprawie przedłużenia umowy o retransmisję TVP Polonia na Litwie interweniowały: MSZ, sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. KRRiT wystąpiła też do TVP z postulatem, by rozważyła możliwość powszechnego udostępnienia na terenie całej Litwy pozostałych swoich programów (TVP1, TVP2, TVP Kultura).

Telewizja podkreśla, że retransmisja TVP Polonii na Litwę w całości finansowana jest z przychodów komercyjnych TVP1 i TVP2, a nie z wpływów abonamentowych.

Zobacz także:

d28p9mi

**[

SZOKUJĄCE ZAROBKI GWIAZD TVP ]( http://film.wp.pl/tyle-zarabiaja-w-tvp-6025284410012289g ) [

ONA URODZI DZIECKO BRATU! ]( http://film.wp.pl/tila-tequila-urodzi-dziecko-swojego-brata-6025284087915137g ) [

CO SIĘ STAŁO Z JEJ PIERSIAMI? ]( http://film.wp.pl/historia-znikajacych-piersi-sylwii-gliwy-6025284349604993g ) [

ANIA MUCHA: OD LOLITKI DO SEKSBOMBY! ]( http://aleseriale.pl/gid,5832,img,218340,fototemat.html ) **

d28p9mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28p9mi