Trwa ładowanie...
d3p3elm

Tylko gdy się śmieję

Najnowsze informacje
2.3
(2 głosy)
Oceń:
Tylko gdy się śmieję to historia Georgii, której alkoholizm zabrał możliwość rozwoju kariery. Po powrocie z odwyku postanawia zacząć wszystko od nowa
d3p3elm
WP Film
Źródło: WP Film

Tylko gdy się śmieję – opis

Tylko gdy się śmieję to tragikomedia oparta na sztuce Neila Simona, który jest też scenarzystą filmu. Reżyserią zajął się Glenn Jordan. Bohaterką filmu jest Georgia, aktorka z Broadwayu. Szansę na karierę niweczy słabość do alkoholu. Pomimo, że nie lubiła jego smaku, stosowała go jako lek na kłopoty w pracy i w domu. Trafia na 3-miesięczny odwyk. Po powrocie musi poradzić sobie z problemami z przyjaciółmi i córką. Decyduje się rozpocząć nowe życie, chce wrócić do pracy i naprawić relacje ze znajomymi. Jednak uzależnienie od alkoholu nie daje o sobie zapomnieć.

Tylko gdy się śmieję – ciekawostki

Zdjęcia do filmu Tylko gdy się śmieję zostały nakręcone w Nowym Jorku w październiku 1980 roku.
Początkowo reżyserem filmu Tylko gdy się śmieję miał być Herbert Ross.
James Coco za tę samą rolę został nominowany zarówno do Złotych Globów, Oskarów, jak i Złotych Malin. Coco nie zdobył żadnej z nich.
W czasie produkcji filmu Marsha Mason, odtwórczyni głównej roli, wyszła za mąż za Neila Simona, producenta i scenarzystę.
Tytuł filmu (Only When I Laugh) jest inny, niż tytuł sztuki (The Gingerbread Lady), na której jest oparty.
Tylko gdy się śmieję to pierwszy z siedemnastu scenariuszy, a dziewiętnastu spektakli teatralnych, który Neil Simon osobiście wyprodukował.

Tylko gdy się śmieję – nominacje

Film Tylko gdy się śmieję otrzymał wiele nominacji w prestiżowych konkursach. Wśród nich można wymienić:

  • Oskary 1981: nominacje w kategoriach: Najlepsza aktorka - Marsha Mason, Najlepszy aktor drugoplanowy - James Coco, Najlepsza aktorka drugoplanowa - Joan Hackett;
  • Złote Globy 1981: nominacje w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa - Joan Hackett, Najlepszy aktor drugoplanowy - James Coco, Najlepsza aktorka drugoplanowa - Kristy McNichol.

Film dostał również dwie nominacje do Złotej Maliny 1981, w kategoriach: Najgorsza piosenka - Only When I Laugh - muz. David Shire; w wykonaniu Richarda Maltby Jr. oraz Najgorszy aktor drugoplanowy dla Jamesa Coco.

Tylko gdy się śmieję
Tytuł oryginalny

Only When I Laugh

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1981

Data światowej premiery

13.09.1981

Czas trwania

120 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada
d3p3elm

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p3elm
d3p3elm
d3p3elm