Trwa ładowanie...
d18h7yf
d18h7yf

Tylko gdy się śmieję

Najnowsze informacje
2.3
(2 głosy)
Oceń:
Tylko gdy się śmieję to historia Georgii, której alkoholizm zabrał możliwość rozwoju kariery. Po powrocie z odwyku postanawia zacząć wszystko od nowa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d18h7yf
Tylko gdy się śmieję WP Film
Tylko gdy się śmieję

Tylko gdy się śmieję – opis

Tylko gdy się śmieję to tragikomedia oparta na sztuce Neila Simona, który jest też scenarzystą filmu. Reżyserią zajął się Glenn Jordan. Bohaterką filmu jest Georgia, aktorka z Broadwayu. Szansę na karierę niweczy słabość do alkoholu. Pomimo, że nie lubiła jego smaku, stosowała go jako lek na kłopoty w pracy i w domu. Trafia na 3-miesięczny odwyk. Po powrocie musi poradzić sobie z problemami z przyjaciółmi i córką. Decyduje się rozpocząć nowe życie, chce wrócić do pracy i naprawić relacje ze znajomymi. Jednak uzależnienie od alkoholu nie daje o sobie zapomnieć.

Tylko gdy się śmieję – ciekawostki

Zdjęcia do filmu Tylko gdy się śmieję zostały nakręcone w Nowym Jorku w październiku 1980 roku.
Początkowo reżyserem filmu Tylko gdy się śmieję miał być Herbert Ross.
James Coco za tę samą rolę został nominowany zarówno do Złotych Globów, Oskarów, jak i Złotych Malin. Coco nie zdobył żadnej z nich.
W czasie produkcji filmu Marsha Mason, odtwórczyni głównej roli, wyszła za mąż za Neila Simona, producenta i scenarzystę.
Tytuł filmu (Only When I Laugh) jest inny, niż tytuł sztuki (The Gingerbread Lady), na której jest oparty.
Tylko gdy się śmieję to pierwszy z siedemnastu scenariuszy, a dziewiętnastu spektakli teatralnych, który Neil Simon osobiście wyprodukował.

Tylko gdy się śmieję – nominacje

Film Tylko gdy się śmieję otrzymał wiele nominacji w prestiżowych konkursach. Wśród nich można wymienić:

  • Oskary 1981: nominacje w kategoriach: Najlepsza aktorka - Marsha Mason, Najlepszy aktor drugoplanowy - James Coco, Najlepsza aktorka drugoplanowa - Joan Hackett;
  • Złote Globy 1981: nominacje w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa - Joan Hackett, Najlepszy aktor drugoplanowy - James Coco, Najlepsza aktorka drugoplanowa - Kristy McNichol.

Film dostał również dwie nominacje do Złotej Maliny 1981, w kategoriach: Najgorsza piosenka - Only When I Laugh - muz. David Shire; w wykonaniu Richarda Maltby Jr. oraz Najgorszy aktor drugoplanowy dla Jamesa Coco.

Tylko gdy się śmieję
Tytuł oryginalny

Only When I Laugh

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1981

Data światowej premiery

13.09.1981

Czas trwania

120 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada
d18h7yf

Podziel się opinią

Share
d18h7yf
d18h7yf

d18h7yf
d18h7yf
d18h7yf