Trwa ładowanie...
dydu623

Umrzeć powtórnie

Najnowsze informacje
4.4
(8 głosów)
Oceń:
Prywatny detektyw i kobieta z amnezją próbują rozwiązać zagadkę, która może łączyć ich bardziej, niż się z pozoru wydaje.
dydu623

Umrzeć powtórnie – opis

Mike Church (Kenneth Branagh) jest znanym w Los Angeles detektywem, który zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób. Pewnego dnia kontaktuje się z nim znajomy ksiądz, prosząc o pomoc w sprawie, która pojawiła się w sierocińcu przy kościele. Nieznajoma (Emma Thompson) nie może mówić i cierpi na amnezję i dręczą ją koszmary. Usiłując rozwiązać sprawę, Mike szuka pomocy u Franklyna Madsona (Derek Jacobi). Razem szukają skutecznej metody, bo pomóc kobiecie – decydują się na hipnozę. Stopniowo zagłębiają się oni w tajemnice z przeszłości.

Umrzeć powtórnie – produkcja

Film „Umrzeć powtórnie” został nakręcony w całości w kolorze, a dopiero później zdecydowano, że dla wydarzeń z przeszłości użyte zostaną ujęcia w kolorze czarno-białym. Kenneth Branagh – odtwórca głównej roli i reżyser filmu – interesował się wykorzystaniem długich ujęć podczas kręcenia, dlatego możemy kilka takich zobaczyć w „Umrzeć powtórnie”. Ciekawa jest również scena pierwszej hipnozy, kiedy to wykorzystano technikę filmowania w 360 stopniach, wymagającą dużo precyzji i radzenia sobie z problemami technicznymi. Stworzenie tej sceny zajęło cały dzień – kręcono ją około piętnastu razy.

Umrzeć powtórnie – nagrody

Nominacje, jakie otrzymał film „Umrzeć podwójnie”, to:

  • nominacja do Złotego Globu za najlepszą muzykę Patricka Doyle'a;
  • nominacja do nagrody BAFTA dla aktora drugoplanowego, Dereka Jacobi w roli Franklyna Madsona;
  • nominacja do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym Berlinale;
  • nominacja do nagrody im. Edgara Allana Poe dla scenarzysty Scotta Franka.

Umrzeć powtórnie – ciekawostki

  • Osoby odpowiedzialne za scenografię i kostiumy były rozczarowane, że nie wiedziały wcześniej o zmianie kolorystyki niektórych scen filmu na czarno-białą, ponieważ wtedy mogłyby lepiej dopasować kolorystykę planu filmowego i kostiumów.
  • Pojawiający się w „Umrzeć powtórnie” gmach zakonu jest tym samym budynkiem, którą przedstawiono jako zewnętrza część domu Bruce'a Wayne'a w filmie „Batman” z 1966 roku.
  • Początkowo do roli Franklyn'a Madsona przewidywano Donalda Sutherlanda.
  • W filmie „Umrzeć powtórnie” występuje Robin Williams, jednak ma on niewiele scen, ponieważ zajęty był w czasie kręcenia również innymi projektami. Williams nie chciał, żeby jego nazwisko widniało w napisach początkowych, ponieważ mogłoby to sugerować widowni, że jest film jest komedią – gatunkiem, z którym Williams jest często kojarzony.
  • „Umrzeć powtórnie” to jedyny film reżyserowany przez Kennetha Branagha między 1989 a 2006 rokiem, w którym nie występuje Richard Briers.
Umrzeć powtórnie
Tytuł oryginalny

Dead Again

Gatunek

dramat, mystery, romans

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1991

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dydu623
dydu623
dydu623