Trwa ładowanie...
d2sz2df

Umrzeć powtórnie

Najnowsze informacje
4.4
(8 głosów)
Oceń:
d2sz2df
Prywatny detektyw i kobieta z amnezją próbują rozwiązać zagadkę, która może łączyć ich bardziej, niż się z pozoru wydaje.
Share

Umrzeć powtórnie – opis

Mike Church (Kenneth Branagh) jest znanym w Los Angeles detektywem, który zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób. Pewnego dnia kontaktuje się z nim znajomy ksiądz, prosząc o pomoc w sprawie, która pojawiła się w sierocińcu przy kościele. Nieznajoma (Emma Thompson) nie może mówić i cierpi na amnezję i dręczą ją koszmary. Usiłując rozwiązać sprawę, Mike szuka pomocy u Franklyna Madsona (Derek Jacobi). Razem szukają skutecznej metody, bo pomóc kobiecie – decydują się na hipnozę. Stopniowo zagłębiają się oni w tajemnice z przeszłości.

Umrzeć powtórnie – produkcja

Film „Umrzeć powtórnie” został nakręcony w całości w kolorze, a dopiero później zdecydowano, że dla wydarzeń z przeszłości użyte zostaną ujęcia w kolorze czarno-białym. Kenneth Branagh – odtwórca głównej roli i reżyser filmu – interesował się wykorzystaniem długich ujęć podczas kręcenia, dlatego możemy kilka takich zobaczyć w „Umrzeć powtórnie”. Ciekawa jest również scena pierwszej hipnozy, kiedy to wykorzystano technikę filmowania w 360 stopniach, wymagającą dużo precyzji i radzenia sobie z problemami technicznymi. Stworzenie tej sceny zajęło cały dzień – kręcono ją około piętnastu razy.

Umrzeć powtórnie – nagrody

Nominacje, jakie otrzymał film „Umrzeć podwójnie”, to:

  • nominacja do Złotego Globu za najlepszą muzykę Patricka Doyle'a;
  • nominacja do nagrody BAFTA dla aktora drugoplanowego, Dereka Jacobi w roli Franklyna Madsona;
  • nominacja do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym Berlinale;
  • nominacja do nagrody im. Edgara Allana Poe dla scenarzysty Scotta Franka.

Umrzeć powtórnie – ciekawostki

  • Osoby odpowiedzialne za scenografię i kostiumy były rozczarowane, że nie wiedziały wcześniej o zmianie kolorystyki niektórych scen filmu na czarno-białą, ponieważ wtedy mogłyby lepiej dopasować kolorystykę planu filmowego i kostiumów.
  • Pojawiający się w „Umrzeć powtórnie” gmach zakonu jest tym samym budynkiem, którą przedstawiono jako zewnętrza część domu Bruce'a Wayne'a w filmie „Batman” z 1966 roku.
  • Początkowo do roli Franklyn'a Madsona przewidywano Donalda Sutherlanda.
  • W filmie „Umrzeć powtórnie” występuje Robin Williams, jednak ma on niewiele scen, ponieważ zajęty był w czasie kręcenia również innymi projektami. Williams nie chciał, żeby jego nazwisko widniało w napisach początkowych, ponieważ mogłoby to sugerować widowni, że jest film jest komedią – gatunkiem, z którym Williams jest często kojarzony.
  • „Umrzeć powtórnie” to jedyny film reżyserowany przez Kennetha Branagha między 1989 a 2006 rokiem, w którym nie występuje Richard Briers.
d2sz2df
Umrzeć powtórnie
Tytuł oryginalny

Dead Again

Gatunek

dramat, mystery, romans

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1991

Obsada

Podziel się opinią

Share
d2sz2df
d2sz2df
d2sz2df
d2sz2df