Trwa ładowanie...
05-09-2016 10:02

Uroczysta inauguracja Kultury Na Widoku z udziałem artystów

Danuta Stenka, Grażyna Torbicka, Janusz Głowacki, Marieta Żukowska, Rafał Królikowski, Kasia Klich, Katarzyna Maciąg, Olga Bończyk, Michał Urbaniak, Joanna Chacińska, Bartosz Gelner - to tylko część twórców i ludzi kultury, którzy 2 września razem z nami zainaugurowali na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie III edycję ogólnopolskiego projektu Kultura Na Widoku.

Uroczysta inauguracja Kultury Na Widoku z udziałem artystówŹródło: Materiały prasowe, fot: Legalna Kultura
d7butn0
d7butn0

- Akcja Legalnej Kultury przypomina o wysiłku twórców, który możemy docenić nie tylko poprzez chodzenie do kina czy czytanie książek, ale także w przestrzeni internetowej. Z drugiej strony Kultura Na Widoku ma na celu upowszechnienie dostępu do tych wszystkich dzieł i uzmysłowienie tym, którzy korzystają z nich na co dzień, że dostęp do nich może być i łatwy i legalny - mówił podczas uroczystej inauguracji Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreślając, że inwestowanie w kulturę to budowanie przyszłości i powinno ono stanowić jedną z podstawowych powinności władz wobec mieszkańców.

Legalna Kultura
Źródło: Legalna Kultura, fot: Legalna Kultura

Kultura Na Widoku to instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych (w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni). W tym roku pojawią się także citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników jest 20.000 plakatów w bibliotekach, urzędach i szkołach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski. W tym roku proponujemy także wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

W bogatych zbiorach Kultury Na Widoku każdy znajdzie coś dla siebie. Łącznie na regałach, plakatach, citylightach i stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl dostępnych jest 275 filmów i spektakli teatralnych, 257 albumów muzycznych, 387 książek, 97 wirtualnych spacerów po muzeach i 43 gry komputerowe. A wszystko to nieodpłatnie bądź w niezwykle promocyjnych cenach.
Specjalne miejsce w projekcie poświęcone zostało twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, którego 20. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Związana z Rokiem Kieślowskiego kolekcja to 16 filmów, wśród których znaleźć można te najsłynniejsze, jak "Przypadek", "Amator" i trylogia "Trzy kolory", a także wcześniejszą, dokumentalną twórczość autora "Dekalogu" oraz albumy z muzyką Zbigniewa Preisnera pochodzącą z jego filmów.

Legalna Kultura
Źródło: Legalna Kultura, fot: Legalna Kultura

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych partnerów – Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, Miasta st. Warszawy, AMS, GLS i Play.
Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.
Dzięki Urzędowi m.st. Warszawa i Zarządowi Transportu Miejskiego Kultura Na Widoku jest obecna na 300 przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie.
Firma AMS udostępnia Kulturze Na Widoku 300 przystanków na terenie 6 dużych polskich miast.
Kulturę na Widoku do miejscowości w całej Polsce dostarcza GLS.
Wi-fi i wsparcie promocyjne zapewnia Play.

Legalna Kultura
Źródło: Legalna Kultura, fot: Legalna Kultura

- Dajemy dostęp do bogactwa legalnych zasobów umożliwiając milionom odbiorców kontakt z najwybitniejszymi dziełami artystów z całego świata. Idea cyfrowych kolekcji czyni sztukę powszechnie dostępną i bliską – na wyciągnięcie ręki i Na Widoku. Cieszcie się nią razem z Legalną Kulturą – mówi Kinga Jakubowska, Prezes Fundacji.

d7butn0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7butn0