Trwa ładowanie...
04-08-2014 11:42

Utrata pamięci jako motyw filmowy

Utrata pamięci to wdzięczny motyw filmowy, po który chętnie sięgają reżyserzy. Temat ten przewija się przez różne gatunki filmowe, począwszy od kina sensacyjnego na komedii romantycznej kończąc.

Share
Utrata pamięci jako motyw filmowyŹródło: Studio Munka-SFP
d18tuvv

Utrata pamięci to wdzięczny motyw filmowy, po który chętnie sięgają reżyserzy. Temat ten przewija się przez różne gatunki filmowe, począwszy od kina sensacyjnego na komedii romantycznej kończąc.

"Memento", reż. Christopher Nolan
Leonard Shelby (Guy Pearce) nie jest w stanie zapamiętać nic oprócz śmierci swojej żony. Postanawia odszukać mordercę/morderców swojej żony. Historia opowiedziana jest z perspektywy dwóch przeplatających się ciągów czasowych – od końca do początku (obraz kolorowy) oraz chronologicznie (obraz czarno-biały). Oba wątki przeplatają się ze sobą.

"50 pierwszych randek", reż. Peter Segal
Główna bohaterka, grana przez Drew Barrymore, traci pamięć w wyniku wypadku samochodowego. Problem w tym, że nie może również zapamiętać niczego nowego, co bardzo utrudnia Henry’emu (Adam Sandler) zdobycie jej uczucia. Ciekawostką jest fakt, że podobny przypadek zdarzył się naprawdę.

"Tożsamość Bourne’a", reż. Doug Liman
Wyłowiony z morza Jason Bourne (Matt Damon) nie pamięta kim jest. Jedynym tropem jest nr szwajcarskiego konta wszczepiony w jego biodro. Bourne rozpoczyna poszukiwanie swojej tożsamości.

d18tuvv

"Kac Vegas", reż. Todd Phillips
Utrata pamięci na wesoło. Czterem kumplom podczas hucznie obchodzonego wieczoru kawalerskiego „urywa się film”. Na drugi dzień trzech z nich budzi się na potężnym kacu, zauważają, że brakuje ich towarzysza. Na podstawie zdawkowych informacji rozpoczynają odtwarzanie poprzedniego wieczoru.

"Zakochany bez pamięci", reż. Michel Gondry
To nieco inne podejście do tematu. Clementine (Kate Winslet) na własne życzenie zafundowała sobie amnezję i całkowicie wymazała z pamięci swojego byłego chłopaka Joela (Jim Carrey).

"Zanim zasnę", reż Rowan Joffe
Christine codziennie budzi się nie pamiętając kim jest i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Będąca efektem wypadku sprzed lat amnezja sprawia, że jest uzależniona od otaczającego ją troską męża. W celu uporządkowania rzeczywistości prowadzi pamiętnik, w którym opisuje otaczający ją świat. Gdy jej zapiski zaczynają coraz bardziej odbiegać od tego, co słyszy od współmałżonka, postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o swojej przeszłości.

Premiera 12 września 2014r.

d18tuvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tuvv
d18tuvv