W Unii także telewizja nie ma granic
Nową jakość telewizji, poprzez wykorzystanie w niej m.in. internetu i usług telefonii komórkowej, ma zapewnić nowelizacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej o telewizji bez granic.
Takie założenia przedstawiła unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding, która uczestniczyła we wtorek w Warszawie w dyskusji panelowej z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poświęconej projektowi nowelizacji dyrektywy.
Nowelizacja - jak podkreślił sekretarz stanu w ministerstwie, Jarosław Sellin - zawiera "propozycje dosyć rewolucyjne i ważne".
- Zakres telewizji się rozszerza. Proponowane są nowe rozwiązania, m.in. rozszerzenie dystrybucji audiowizualnych usług medialnych na internet, telewizję interaktywną, sieci szerokopasmowe, tak by cele polityki publicznej realizować w różnych zakresach - powiedział.
Nowelizacja proponuje m.in. liberalizację ograniczeń reklamowych i prawo do krótkich relacji z materiałów, do których dana telewizja ma wyłączność.