Trwa ładowanie...
d1zok39
Aktualności

Wajda chce zrobić film o Wałęsie, ale nie ma scenariusza

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa (PAP/EPA)
d1zok39

Andrzej Wajda chciałby zrobić film o Lechu Wałęsie. Problemem może być jednak brak dobrego scenariusza - powiedział reżyser.

- Dawniej - mówił Wajda - wspierało mnie całe grono pisarzy, bo polskie kino w większym stopniu korzystało z literatury i literatów. Teraz tak się porobiło, że oni odeszli, i zostawili mnie ze scenarzystami, co piszą seriale. No i ciężko mi idzie.

Opowiadał, że rozmawia z kilkoma scenarzystami, ale na razie nie udało mu się ich namówić do napisania scenariusza filmu o Wałęsie.

d1zok39

- Dodatkowo, żeby ugryźć film o Lechu Wałęsie to trzeba by się zdecydować, który fragment jego życia wybrać. W którym miejscu zacząć i w którym skończyć - wyjaśnił.

Pytany, czy to oznacza, że aby powstał film, najpierw musi powstać dobra książka o Wałęsie, reżyser odpowiedział, że tak "byłoby dobrze". Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się tego; nie widzi też nikogo, kto mógłby ją napisać.

Zdaniem Wajdy Wałęsa to dla Polski "postać opatrznościowa". - Fakt, że robotnik mógł w naszym kraju zrobić to, co zrobił i odegrać taka rolę, jaką odegrał, to jest fantastyczne. Tegośmy czekali od "Wesela" Wyspiańskiego. Tam zgubili złoty róg, a Wałęsa znalazł - podkreślił reżyser.

d1zok39

Podziel się opinią

Share
d1zok39
d1zok39