Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Zagrała Danutę, choć nie miała o niej wiele informacji [wideo]

O Lechu Wałęsie jest wiele materiałów, jako uczestnik życia politycznego jest znany wszystkim Polakom, są dostępne archiwalne materiały wideo z jego osobą, zapiski i nagrania jego rozmów.

Share
''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Zagrała Danutę, choć nie miała o niej wiele informacji [wideo]Źródło: ITI Cinema
d45nb2k

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Żona Lecha Wałęsy - Danuta, zawsze pozostawała w cieniu zajęta domem i wsparciem męża. Tym trudniejsze więc zadanie miała wcielająca się w nią Agnieszka Grochowska w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzej Wajda łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa?

d45nb2k

Po "Człowieku z marmuru"” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

Producent filmu: Akson Studio. Koproducenci: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk - Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Bogdan Zdrojewski.

d45nb2k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45nb2k