Trwa ładowanie...

Węgierska Wiosna Filmowa w Krakowie

Share
Węgierska Wiosna Filmowa w Krakowie
d12zmj6

10 najlepszych węgierskich filmów z ostatnich dwóch lat zobaczą widzowie podczas krakowskiej edycji 6. Węgierskiej Wiosny Filmowej. Pokazy odbywać się będą od piątku do wtorku w Centrum Kinowym ARS.

Patricia Paszt z Centrum Węgierskiego w Krakowie, które organizuje festiwal, poinformowała w środę, że wśród prezentowanych filmów fabularnych i krótkometrażowych będą obrazy nagradzane na światowych festiwalach.

  1. Węgierska Wiosna Filmowa rozpocznie się filmem „Świeże Powietrze”, będącym debiutem przedstawicielki najmłodszego pokolenia kinematografii węgierskiej, Agnes Kotsis. Film otrzymał nagrodę FIPRESCI na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym i był nominowany jako europejskie odkrycie roku 2006 przez Europejską Akademię Filmową, ponadto został nagrodzony m.in. w Budapeszcie, Barcelonie, Brukseli, Delhi.

Przed filmem fabularnym odbędzie się projekcja krótkometrażowego obrazu Balinta Kenyeresa pt. „Before Dawn”, który został uznany za najlepszy film krótkometrażowy na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych, otrzymując wyróżnienie również Europejskiej Akademii Filmowej.

W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. filmy: „Biała dłoń” – laureata Festiwalu Filmowego w Budapeszcie, oraz „Taxidermia” – owacyjnie przyjęty na festiwalu filmowym w Cannes.

Przegląd najnowszej kinematografii węgierskiej jest organizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie od 2001 r.

d12zmj6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12zmj6
d12zmj6