Trwa ładowanie...
d3vgalw

What Else Films!?: Dwie części ''Tetsuo'' nareszcie w Polsce na DVD

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
What Else Films!?: Dwie części ''Tetsuo'' nareszcie w Polsce na DVD
(mat. dystrybutora)
d3vgalw

What Else Films!? uzupełni poważną lukę w wideotekach polskich kinomanów. Ćwierć wieku od powstania arcydzieła japońskiej kinematografii *<a href="O czym jest "Tetsuo"?" onclick="javascript:window.open(this.href);return false;">„Tetsuo the Iron Man” i „Testuo II: Body Hammer” ukażą się w Polsce nakładem What Else Films!? 4 grudnia do sprzedaży trafi podwójne wydanie DVD zawierające odnowione cyfrowo obie części „Tetsuo” w reżyserii Shinyi Tsukamoto. Dla wielu znawców kina będzie to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie filmowe sezonu.*

Powiedzieć o filmie „Tetsuo the Iron Man” kultowy to stanowczo za mało. Film dał początek karierze Shinyi Tsukamoto, którego ostatni obraz „Ognie w polu” miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji i był wyświetlany w polskich kinach. „Tetsuo” jest uważany za kamień milowy gatunku sci-fi, podgatunku cyberpunka oraz współczesnego kina japońskiego w ogóle. Ponadto, nowatorskie rozwiązania techniczne zastosowane przez Tsukamoto wyznaczyły zupełnie nową jakość dziedzinie montażu. Druga odsłona, „Tetsuo II: Body Hammer” to na poły sequel, a na poły przeróbka za większe pieniądze. W obu filmach Tsukamoto porusza tematy, które są równie aktualne dziś, jak w dniu premiery – czym lub kim jest człowiek? Jak kształtuje się jego tożsamość w dobie postępującej technologizacji? Jak budujemy kruche relacje zarówno z własnym jestestwem, jak i z otaczającym nas światem? Obie części „Tetsuo” to również arcydzieła estetyki industrialnej; nakręcone w niepowtarzalnym stylu, łączące niezwykłe obrazy za pomocą gorączkowego montażu
i spojone w jedną całość brutalną ścieżką dźwiękową autorstwa Chu Ishikawy.

Na płytach znajdą się ponadto esej autorstwa Krzysztofa Gonerskiego „Tetsuo: człowiek z żelaza - poza granice” oraz wywiad z Shinyą Tsukamoto. Patronat nad wydawnictwem objęły Filmweb, największy i najpopularniejszy polski serwis filmowy, oraz Horror Online – serwis poświęcony kinu grozy.

O czym jest "Tetsuo"?

d3vgalw

Bezimienny Fetyszysta próbuje zespolić swoje ciało z metalem w okrutny i jak najbardziej dosłowny sposób. Gdy targany obłędem wybiega na ulicę, potrąca go bezimienny salaryman. Zamiast oddać się w ręce policji, lub choćby podjąć próbę ratowania życia ofiary, mężczyzna i jego kochanka wrzucają ciało Fetyszysty do rowu. Ta sekwencja wyzwala jednak lawinę wstrząsających i niezrozumiałych wydarzeń; ludzie wokół Mężczyzny zaczynają przeobrażać się w metalowe monstra. Prawdziwy horror zaczyna się jednak dopiero, gdy podczas golenia Mężczyzna odkrywa kawałek stali, który wystaje mu z policzka... „Tetsuo” rezygnuje z klasycznej narracji na rzecz bezlitosnego ataku na zmysły, zaś szczątkowa fabuła jest tylko pretekstem do tego, by zmusić widza do odczuwania filmu każdym zwojem mózgu i każdym porem skóry.

W drugiej odsłonie, salaryman ma nie tylko imię, ale również kochającą żonę i ślicznego synka. Idylla zostaje jednak zburzona, gdy tajemnicze zbiry porywają malca. Kiedy grożą, że zrzucą go z dachu wieżowca, w mężczyźnie wybucha niekontrolowana furia - znajduje ujście w postaci potężnego karabinu, który nagle wyrasta mu z ramienia. Gdy wiatr rozwiewa dym po wystrzałach, okazuje się, że zamiast złoczyńcy mężczyzna najprawdopodobniej zabił własnego synka... czemu tajemnicze opryszki, którym zdaje się przewodzić szalony naukowiec, wybrały sobie na ofiarę akurat tego człowieka? Czemu służą ich krwawe eksperymenty? I jakie tajemnice skrywa umysł mężczyzny, który nie pamięta nic ze swojego dzieciństwa?

O wydaniu DVD:

* Kraj produkcji:* Japonia
Rok produkcji: 1989/1992 r.
Czas: 65/ 78 min
Język: japoński
Napisy: polskie
Dodatki: "Tetsuo the Iron Man": esej „Tetsuo: człowiek z żelaza - poza granice”, autor – Krzysztof Gonerski oraz "Tetsuo II: Body Hammer": wywiad z reżyserem, zwiastuny innych filmów z oferty What Else Films!?
Obraz: 1.34:1
Kategoria wiekowa: 18+

d3vgalw

Podziel się opinią

Share

d3vgalw

d3vgalw