Trwa ładowanie...
26-06-2006 13:15

Wielki Jantar 2006 przyznany

Wielki Jantar 2006 przyznany
d2i1hvv

Grand Prix 'Wielki Jantar 2006' 25. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych 'Młodzi i film' jury przyznało szwedzkiemu filmowi 'Masjavlar' ('Dalecarlians') w reżyserii Marii Blom.

Film otrzymał nagrodę za ukazanie w sposób profesjonalny ważnego aktualnego problemu, jakim jest brak komunikacji w społeczeństwie - poinformowała rzeczniczka festiwalu Katarzyna Konopko-Walkowiak.

Werdykt jurorów ogłoszono podczas uroczystej gali w sobotę wieczorem.

d2i1hvv

W dwóch festiwalowych konkursach zaprezentowanych zostało: w konkurencji międzynarodowej 15 debiutów fabularnych; a konkurencji polskich etiud filmowych 37 dzieł.

W konkursie etiud jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz przyznało nagrodę "Małego Jantara 2006" - filmowi "X2" w reżyserii Bartosza Paducha "za prawdę i siłę artystycznego wyrazu, z podkreśleniem niezwykłej zgodności tego filmu z hasłem tegorocznego festiwalu Tolerancja i Tożsamość".

Nagrodę specjalną jury otrzymał film "Oda do radości" w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, Macieja Migasa i Jana Komasy. Jantar 2006 za najlepszy scenariusz trafił do Roberta Krzempki - scenarzysty "Czeka na nas świat". Za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Masjavlar" ("Dalecarlians") nagrodzono Kajsę Ernst, a za najlepszą rolę męską Piotra Głowackiego, który wystąpił w "Odzie do radości".

Dziennikarze obecni na festiwalu przyznali swoją nagrodę dla filmu "Oda do radości".

d2i1hvv

Nagrodę publiczności otrzymał film "Nie ma takiego numeru" w reżyserii Bartosza Brzeskota.

W roku jubileuszu oferta programowa pięciodniowego koszalińskiego festiwalu była niezwykle bogata: ponad 120 filmów z kilku krajów, 9 cykli przeglądów i pokazów specjalnych, 8 koncertów, 3 spektakle i 2 wernisaże fotograficzne.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych organizowany jest przez Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wśród laureatów ubiegłych jego edycji są m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Barbara Sass.

Koszalińskie Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie" zadebiutowały w 1973 roku. Nazwa "Młodzież na ekranie" miała charakter roboczy, już w 1974 roku festiwal nosił miano "Młodzi i Film". Festiwal nie odbywał się w latach 1989-1999.

d2i1hvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1hvv