Wielki Jantar 2006 przyznany
Grand Prix 'Wielki Jantar 2006' 25. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych 'Młodzi i film' jury przyznało szwedzkiemu filmowi 'Masjavlar' ('Dalecarlians') w reżyserii Marii Blom.
Film otrzymał nagrodę za ukazanie w sposób profesjonalny ważnego aktualnego problemu, jakim jest brak komunikacji w społeczeństwie - poinformowała rzeczniczka festiwalu Katarzyna Konopko-Walkowiak.
Werdykt jurorów ogłoszono podczas uroczystej gali w sobotę wieczorem.
W dwóch festiwalowych konkursach zaprezentowanych zostało: w konkurencji międzynarodowej 15 debiutów fabularnych; a konkurencji polskich etiud filmowych 37 dzieł.
W konkursie etiud jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz przyznało nagrodę "Małego Jantara 2006" - filmowi "X2" w reżyserii Bartosza Paducha "za prawdę i siłę artystycznego wyrazu, z podkreśleniem niezwykłej zgodności tego filmu z hasłem tegorocznego festiwalu Tolerancja i Tożsamość".
Nagrodę specjalną jury otrzymał film "Oda do radości" w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, Macieja Migasa i Jana Komasy. Jantar 2006 za najlepszy scenariusz trafił do Roberta Krzempki - scenarzysty "Czeka na nas świat". Za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Masjavlar" ("Dalecarlians") nagrodzono Kajsę Ernst, a za najlepszą rolę męską Piotra Głowackiego, który wystąpił w "Odzie do radości".
Dziennikarze obecni na festiwalu przyznali swoją nagrodę dla filmu "Oda do radości".
Nagrodę publiczności otrzymał film "Nie ma takiego numeru" w reżyserii Bartosza Brzeskota.
W roku jubileuszu oferta programowa pięciodniowego koszalińskiego festiwalu była niezwykle bogata: ponad 120 filmów z kilku krajów, 9 cykli przeglądów i pokazów specjalnych, 8 koncertów, 3 spektakle i 2 wernisaże fotograficzne.
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych organizowany jest przez Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wśród laureatów ubiegłych jego edycji są m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Barbara Sass.
Koszalińskie Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie" zadebiutowały w 1973 roku. Nazwa "Młodzież na ekranie" miała charakter roboczy, już w 1974 roku festiwal nosił miano "Młodzi i Film". Festiwal nie odbywał się w latach 1989-1999.