Wielokrotnie nagradzene filmy od Vivarto i Aurora - nareszcie na DVD!
Aurora Films i Vivarto dla miłośników dobrego kina przygotowały wyjątkowe wydania DVD filmów, które do tej pory w Polsce były dostępne tylko w kinach.
20.02.2014 | aktual.: 09.02.2017 09:52
Do sprzedaży trafiły takie arcydzieła, jak nagrodzone Złotym i Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie: "Cezar musi umrzeć" Paolo i Vittorio Tavianich, "Faust" Alexandra Sokurova, "Barbara" Christiana Petzolda. Dostępne są też inne tytuły: kontrowersyjny "Trzy" Toma Tykwera, liryczny "Kurczak ze śliwkami" Marjane Satrapi, nagrodzony w Wenecji włoski film "Samotność liczb pierwszych", norweski "Oslo, 31 sierpnia" Joachim Triera, laureaci festiwali filmowych: duński "Misiaczek" Madsa Mikkelsena, flamandzki "Hasta La Vista"czy argentyński "Chińczyk na wynos" Sebastiana Borenszteina.
Fanów Juliette Binoche na pewno ucieszy wiadomość, że wydana została też komedia "Zakochana bez pamięci" Sylvie Testud, w którym Binoche partneruje Mathieu Kassovitz.
AURORA DVD
Reżyseria: Christian Petzold
Scenariusz: Christian Petzold
Obsada: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 105 min
Tytuł oryginalny: Barbara
Pełna emocji historia miłości i pewnego podstępu.
Variety
Lato 1980 roku. Lekarka Barbara zostaje wysłana z Berlina do małego wiejskiego szpitala, gdzieś na północnych peryferiach wschodnich Niemiec. To kara za to, że próbowała wyjechać do RFN, gdzie czeka na nią jej kochanek Jorg. Mężczyzna planuje ucieczkę Barbary, ale zanim uda się ją zorganizować musi ona odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach.
Pełniąc obowiązki dziecięcego chirurga jest skrupulatna i pełna troski o pacjentów, jednak swoich kolegów z pracy traktuje z dystansem. Barbara wie, że ten szpital to tylko chwilowy przystanek a jej przyszłość jest zupełnie gdzie indziej. Spokoju nie daje jej tylko Andre kierujący placówką. Od początku obdarza ją zaufaniem, dba by czuła się jak najlepiej w nowym miejscu i często się do niej uśmiecha. Kiedy kryje ją w sprawie Sary, młodej dziewczyny, która uciekła z domu, Barbara zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem Andre nie jest współpracownikiem Stasi? A może po prostu się zakochał? Im bliżej dnia planowanej ucieczki na zachód tym większe obawy zaczyna mieć Barbara. Czuje, że traci kontrolę. Nad sobą, nad planami, nad miłością... „Barbara” to najnowszy film Christiana Petzolda, jednego z najciekawszych współczesnych niemieckich reżyserów. Jego poprzednie filmy – m.in. „Duchy”, „Yella”, „Jerichow” - pokazywane były w konkursach głównych festiwali w Berlinie i Wenecji. Ze reżyserię „Barbary” otrzymał w
tym roku nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia właśnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2012 – Srebrny Niedźwiedź za reżyserię.
Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Scenariusz: Paolo Taviani, Vittorio Taviani, na podstawie sztuki Williama Szekspira
Obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 76 min
Tytuł oryginalny: Cesare deve morire
Ludzki, inteligentny, wzruszający.
Time Out London
„Cezar musi umrzeć” to tegoroczny zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film słynnych braci Taviani – nagrodzonych Złotym Lwem za całokształt twórczości w Wenecji już w 1986 roku – otrzymał Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.
„Cezar musi umrzeć” w paradokumentalny sposób opowiada o wystawianiu przez więźniów Rebibbia, rzymskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, „Juliusza Cezara” Williama Szekspira. Przestępcy skazani za najcięższe zbrodnie – członkowie camorry, mordercy, sprawcy rozbojów z bronią w ręku – przygotowują się do spektaklu w murach więzienia. Wkrótce zaczynają przeglądać się w sztuce słynnego dramaturga i identyfikować z postaciami.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2012 – Złoty Niedźwiedź za najlepszy film na festiwalu i nagroda Jury Ekumenicznego.
Reżyseria: Sebastián Borensztein
Scenariusz: Sebastián Borensztein
Obsada: Ricardo Darín, Huang Sheng Huang, Muriel Santa Ana
Gatunek: Komedia
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 93 min
Tytuł oryginalny: Un Cuento Chino
Komedia pełna smaku.
W romantycznej scenerii, w ślicznie udekorowanej łodzi, nad pięknym jeziorem przystojny młody człowiek chce się oświadczyć ukochanej. Nagle dzieje się coś dziwnego - z nieba spada… krowa, wprost na zakochaną parę. Mrukliwy Roberto prowadzi w Buenos Aires sklep żelazny. Z pogardą patrzy na klientów i wykłóca się z producentami gwoździ o swoje zamówienia. Jego życie jest spokojne i uporządkowane. Tylko pozornie. Roberto pasjami przeczesuje prasę codzienną w poszukiwaniu pikantnych, pełnych absurdu, ociekających krwią wiadomości o wydarzeniach, które przytrafiły się ludziom na całym świecie. Najciekawsze wkleja do albumów z wycinkami, które zapełniają jego mieszkanie.
Z kolei Chińczyk Jun przyjechał do Buenos Aires, aby odszukać stryja. Nie zna słowa po hiszpańsku, nikt nie jest w stanie go zrozumieć, jedyne, co ma, to adres wytatuowany na przedramieniu.
W jaki sposób los połączy obu mężczyzn i co wspólnego z nimi ma krowa z początku opowieści, można się przekonać, oglądając tę ciepłą, zabawną, a przede wszystkim pełną smaku komedię, która podbiła serca publiczności i krytyków.
Reżyseria: Aleksander Sokurow Scenariusz: Aleksander Sokurow, Marina Korenewa
Obsada: Johannes Zeiler, Isolda Dychauk
Zdjęcia: Bruno Delbonnel
Muzyka: Andriej Sigle
Producenci: Andriej Sigle
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 2 godz. 14 min.
Tytuł oryginalny: Faust
Faust jest filmem, który na zawsze odmieni twoje życie...
Swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego Aleksander Sokurow radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich części byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.
Faust Sokurowa nie jest adaptacją tragedii Goethego w zwyczajnym znaczeniu tego słowa. Reżyser stara się czytać między wierszami utworu. Jaki jest kolor świata, który sprzyja narodzinom wielkich idei? Jak on pachnie? W świecie Fausta panuje zaduch: plany zburzenia globalnego porządku rodzą się w ciasnej przestrzeni, w której drepcze. Jest myślicielem, wyrazicielem idei, przekazicielem słów, spiskowcem, marzycielem. Anonimowym człowiekiem, kierującym się prostymi instynktami: głodem, chciwością, pożądaniem. Nieszczęśliwą prześladowaną istotą, która rzuca wyzwanie Faustowi Goethego.
Reżyseria: Geoffrey Enthoven
Scenariusz: Pierre De Clercq, Asta Philpot, Mariano Vanhoof
Obsada: Tom Audenaert, Isabelle de Hertogh, Gilles De Schrijver, Kimke Desarta
Gatunek: Komedia
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 115 min.
Tytuł oryginalny: Hasta la Vista!
Od śmiechu do łez. Ale bez tanich wzruszeń.
Variety
Trzech młodych chłopaków uwielbia wino i kobiety, a ich największym marzeniem jest utrata dziewictwa. Pewnego razu, będąc na lekkim rauszu, postanawiają, że wybiorą się w szaloną podróż z Belgii do Hiszpanii, by w tamtejszym domu uciech spełnić swoje seksualne fantazje. I nic ich nie powstrzyma. Nawet to, że są niepełnosprawni – jeden niewidomy, drugi przykuty do wózka, a trzeci całkowicie sparaliżowany.
Komedia „Hasta la Vista!” to opowieść o przezwyciężaniu trudności, marzeniach i prawdziwej przyjaźni. Przełamujący społeczne tabu film stał się jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy w europejskich kinach. Porównuje się go często z „Nietykalnymi”, którzy również opowiadając o niepełnosprawności w zupełnie nowy sposób podbili serca publiczności.
Reżyseria: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Scenariusz: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi na podstawie komiksu Marjane Satrapi
Obsada: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria de Medeiros
Gatunek: Komedia, dramat
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 93 min
Tytuł oryginalny: Poulet aux prunes
Piękna refleksja nad sensem istnienia.
Newsweek
Kolejny po "Persepolis" znakomity film Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda. Tym razem twórcy zrezygnowali z animacji i sięgnęli po aktorskie gwiazdy, m.in. Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”), Jamela Debbouze'a („Amelia”), Isabellę Rossellini („Blue Velvet”).
Nasser Ali, wybitny skrzypek, w wyniku drobnej, domowej sprzeczki traci swój ukochany instrument. Okazuje się, że żadne inne, choćby nawet najlepsze skrzypce, nie potrafią zastąpić tych zniszczonych. Artysta traci dawną przyjemność z tworzenia muzyki i szybko zaczyna wątpić w sens życia. Załamany kładzie się pewnego dnia do łóżka z mocnym postanowieniem: chce umrzeć.
Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza prywatny rozrachunek z samym sobą. Odbywamy razem z nim podróż po kolejnych etapach jego życia, na które wielki wpływ miał muzyczny talent i związane z nim trudne wybory. Z jednym z nich związana jest tajemnica, która skrzypkowi odbiera radość życia skuteczniej niż zniszczony instrument. "Kurczak ze śliwkami" - wysmakowany, przepiękny wizualnie, zabawny i wzruszający film o tym co w życiu najważniejsze.
Reżyseria: Mads Matthiesen
Scenariusz: Mads Matthiesen, Martin Zandvliet
Obsada: David Winters, Kim Kold, Elsebeth Steentoft
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 92 min
Tytuł oryginalny: Teddy Bear
Jedyne, czego pragnie Dennis, to znaleźć prawdziwą miłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo… Dennis jest chorobliwie nieśmiały. Co z tego, że jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger w najlepszych latach, kiedy wobec kobiet czuje się bezradny? W dodatku ma nadopiekuńczą matkę, która nie zniosłaby innej kobiety u jego boku. Kiedy brat matki poślubia piękną dziewczynę z Tajlandii, Dennis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wydaje mu się, że w gorącym, egzotycznym kraju będzie miał więcej szczęścia do kobiet niż w zimnej Danii. Tętniąca życiem Pattaya okazuje się jednak dla niego prawdziwym szokiem kulturowym. Natarczywe Tajki, przyzwyczajone do seksturystów, burzą naiwne wyobrażenie Dennisa na temat prawdziwej miłości. Sfrustrowany, idzie rozładować napięcie do miejscowej siłowni. I wtedy spotyka kobietę swoich marzeń.
Reżyseria: Joachim Trier
Scenariusz: Joachim Trier, Eskil Vogt
Obsada: Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner
Zdjęcia: Jakob Ihre
Muzyka: Torgny Amdam, Ola Fløttum
Producenci: Yngve Sæther, Hans-Jørgen Osnes
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Tytuł oryginalny: Oslo, 31. August
Przejmujący portret współczesnego pokolenia trzydziestolatków.
Anders nie żyje. Jest wprawdzie jeszcze dość młody i przystojny, ale jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą, dlaczego znalazł się w „martwym punkcie". Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne" życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór.
Reżyseria: Saverio Costanzo
Scenariusz: Paolo Giordano, Saverio Costanzo, Filippo Timi
Obsada: Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Martina Albano
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 118 min
Tytuł oryginalny: La Solitudine Dei Numeri Primi
Ekranizacja bestsellerowej książki Paolo Giordano „Samotność liczb pierwszych”.
Mattia i Alice. Ich losy splatają się w typowych, szkolnych okolicznościach. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Choć wiele do siebie czują, nie potrafią tego wyrazić. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są bowiem jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im złączyć się na zawsze.
Fabio Cianchetti – włoski Złoty Glob za najlepsze zdjęcia Nagroda w Wenecji dla najlepszej aktorki - Alba Rohrwacher
VIVARTO DVD
Tytuł oryginalny: Drei
Reżyseria: Tom Tykwer
Produkcja: Niemcy 2010
Obsada: Sophie Rois, Senastian Schipper, Devid Striesow
Gatunek: dramat
Nowy film reżysera „Biegnij Lola, biegnij” i „Pachnidła”. Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni, mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, poronienie, ucieczki i powroty: prezenterka i inżynier sztuki mają to już za sobą. Kiedy spoglądają w przyszłość, nie widzą wiele. Do tego momentu, kiedy oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.
Tytuł oryginalny: La vie d'une autre
Reżyseria: Sylvie Testud
Produkcja: Francja, Belgia, Luksemburg 2012
Obsada: Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz, Aure Atika
Czas trwania: 96 min
W krótkim czasie w życiu Marie zachodzą ważne zmiany: dostaje nową pracę i wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa. Jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła: płomienną nocą w jego ramionach. Kiedy budzi się następnego ranka, nie rozpoznaje niczego. W sklepach płaci się Euro, w garażu parkuje ekskluzywne BMW, a w kuchni siedzi miały chłopiec wołający mamę… Na dodatek Marie odkrywa, że ma tylko 4 dni, aby mężczyzna jej marzeń jeszcze raz się w niej zakochał, a życie powróciło na właściwe tory…
Pełna zaskakującego humoru ciepła komedia z udziałem największych gwiazd francuskiego kina: Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza.