Trwa ładowanie...
16-11-2009 13:42

Wojewódzki uniewinniony od zarzutu wybicia szyby

Share
Wojewódzki uniewinniony od zarzutu wybicia szybyŹródło: AKPA
d4hgibo

Stołeczny sąd uniewinnił Kubę Wojewódzkiego od zarzutu uszkodzenia wartej 457 zł szyby w prywatnym aucie, bo uznał, że nie miał on zamiaru dokonać takiego przestępstwa.

Prokuratura chciała dla showmana kary 3 tys. zł grzywny. Pokrzywdzony wnosił o skazanie go na prace społeczne. Sam Wojewódzki domagał się uniewinnienia.

Latem 2007 r. Wojewódzki uszkodził szybę w hondzie 58-letniego inżyniera. Tłumaczył, że była to jego nerwowa reakcja na obraźliwy gest Macieja P., który miał mu pokazać wysunięty palec. P. zaprzeczał, tłumacząc, że niczym nie prowokował, a jedynie zasłonił dłonią oczy, by uniknąć wzroku Wojewódzkiego, który "nieprzyjemnie skojarzył mu się ze wzrokiem narkomana".

Prokuratura oskarżyła Wojewódzkiego z artykułu kodeksu karnego, który stanowi, że "kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku", a sprawa jest "mniejszej wagi", podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

d4hgibo

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał, że nie można przypisać Wojewódzkiemu winy, bo brak było po jego stronie umyślności działania - która jest warunkiem przestępstwa. Sąd ocenił, że "jakieś okoliczności" musiały skłonić oskarżonego by podejść do auta P. Według sądu, Wojewódzki nie zmierzał stłuc szyby, lecz "wyjaśnić wcześniejsze zdarzenie". Oskarżony mówił, że uderzył ręką w przednią szybę "na odchodne, w geście rezygnacji i pogardy", gdy P. zablokował drzwi auta i nastawił głośno radio.

"Sąd ma prawo do błędu" - powiedział po wyroku PAP Maciej P., nie wykluczając apelacji. Wojewódzki zapowiedział zaś, że jeszcze przed spodziewaną apelacją P. zapłaci mu 457 zł za szybę. Podkreślił, że koszty procesu poniesie całe społeczeństwo.

d4hgibo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hgibo
d4hgibo