Trwa ładowanie...
12-10-2006 16:32

Wzruszająca kontynuacja historii Jana Pawła II

Wzruszająca kontynuacja historii Jana Pawła II
d1fmbvz
d1fmbvz

Film o Janie Pawle II "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" w reżyserii Giacomo Battiato, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, znajdzie się wśród produkcji, które w piątek trafią do polskich kin.

Obraz "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" jest kontynuacją głośnej filmowej opowieści o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły, pod tytułem "Karol - człowiek, który został papieżem". Film stanowi koprodukcję Kanady, Polski i Włoch. Autorem muzyki do niego jest Ennio Morricone.

Film rozpoczyna się od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy podczas pierwszego spotkania z tłumem zgromadzonym na placu św. Piotra w 1978 roku papież mówi: "Nie lękajcie się!". "KAROL - PAPIEŻ, KTÓRY POZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM" W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ Obraz ukazuje m.in. pielgrzymki papieża, tragiczne wydarzenia związane z zamachem na Jan Pawła II oraz chorobę i pełne fizycznego cierpienia ostatnie dni papieża-Polaka.

Jan Paweł II podejmuje decyzję rozpoczęcia "nowej ewangelizacji" podróżą do Meksyku, gdzie mają spotkać się latynoamerykańscy biskupi. Podczas tej podróży papieża-Polaka świat poznaje nowy, rewolucyjny sposób rozumienia pontyfikatu: wychodzącego do wszystkich, a zwłaszcza do cierpiących, przynoszącego świadectwo szacunku i miłości do człowieka oraz obronę ludzkiej wolności. Polski papież nie może zaakceptować świata żyjącego w strachu przed bombą atomową, z Europą podzieloną "żelazną kurtyną". *Przeczytaj pierwszą recenzję filmuPrzeczytaj pierwszą recenzję filmu* W filmie przedstawione zostały papieskie podróże do różnych krajów świata, w tym pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, oraz ogromne wsparcie, jakie papież dawał "Solidarności".

Dużej wagi nabiera też postać ks. Jerzego Popiełuszki. Battiato relacjonuje szczegółowo wydarzenia związane z zamachem na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku - dramatyczne chwile, gdy papież ociera się o śmierć, proces zawiązywania spisku na jego życie, relacje komunistów na wieść, że Ojciec Święty przeżył.

d1fmbvz

Z wielką precyzją film odnotowuje też kolejne etapy choroby Parkinsona u Jana Pawła II, stopniowo pozbawiającej papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia. Ostatnie minuty filmu wypełnia opowieść o agonii Jana Pawła II oraz archiwalne zdjęcia z pogrzebu papieża.

Watykańska premiera filmu odbyła się 30 marca tego roku z udziałem Benedykta XVI i zakończyła się długą owacją na stojąco. W wygłoszonym po projekcji przemówieniu papież podkreślił, że film przedstawia jego poprzednika jako "niestrudzonego proroka nadziei i pokoju".

W filmie obok Piotra Adamczyka występują m.in. Dariusz Kwaśnik (jako abp Stanisław Dziwisz), Artur Żmijewski (jako ks. Jerzy Popiełuszko), Alberto Cracco (kardynał Agostino Casaroli), Adriana Asti (Matka Teresa), Paolo Maria Scalondro (gen. Jaruzelski), Lech Mackiewicz (prymas Stefan Wyszyński), Mario Prosperi (kardynał Angelo Sodano), Siergiej Pietrow (Nikita S. Chruszczow) oraz Michele Placido (jako papieski lekarz Renato Buzzonetti).

Karol - papież, który pozostał człowiekiem w kinach od 13 października.

d1fmbvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fmbvz