Trwa ładowanie...
yona
09-02-2016 11:24

"Yona": Zobacz zapowiedź. W kinach od 26 lutego

Share
"Yona": Zobacz zapowiedź. W kinach od 26 lutegoŹródło: East news
d2l64g5

*"Yona" to prawdziwa opowieść o życiu legendarnej izraelskiej poetki - Yony Wallach, która doprowadziła do rewolucji seksualnej w swoim kraju. Zobacz zapowiedź filmu, który w kinach pojawi się 26 lutego.*

Film zdobył w 2015 roku, dwa izraelskie Oscary - w kategorii Scenografia oraz Kostiumy. Wykonana z niezwykłą dbałością o realia epoki, śmiała i bezkompromisowa opowieść o bohemie lat 60. XX wieku.

Film przedstawia życie legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach. 18-letnia Yona rzuca szkołę, aby stać się częścią sceny artystycznej Tel Awiwu pół wieku temu. Zafascynowana nowoczesną poezją takich twórców jak jak Yair Hurvitz czy Meir Wieseltier, musi skonfrontować swoje teksty i wyobrażenia z czytelnikami i uznanymi w tej dziedzinie sztuki kolegami. Sama zaś musi stawić czoła otaczającej jej niełatwej rzeczywistości. Efektem są liczne wizyty w szpitalu psychiatrycznym – z własnej woli i z przepisu lekarza. W końcu udaje jej się uciec z tego zaklętego kręgu, ale "przerwy" w życiu stają się coraz dłuższe.

d2l64g5

"Yona" pokazuje zmaskulinizowany świat sztuki z perspektywy buntowniczej, ale wrażliwej dziewczyny, która żeby stać się kobietą i pełnoprawną artystką, musi przejść przez szkołę życia. Otwarcie biseksualna, śmiało wyrażająca swoje poglądy, naruszająca przyjęte normy w poezji rzuca światu wyzwanie. Dziś uważana jest za jedną z najważniejszych literatek, która zmieniła oblicze poezji nie tylko w Izraelu. Yona zapłaciła za ten tytuł wysoką cenę.

Film zdobył wiele nagród, w tym, Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, odpowiedniki Oscarów w kategorii: Najlepsza Scenografia i Najlepsze Kostiumy

2014 – Haifa Film Festival
2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy GEMS w Miami
2015 – Wiosna Filmów
2015 – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
2015 – Festiwal Filmów Izraelskich AICE w Australii
2015 – Festiwal Kina Izraelskiego w Chicago
2015 – Praska Zima Filmowych Przedpremier

d2l64g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l64g5
d2l64g5