Z bombajskich slumsów na oscarową galę

Z bombajskich slumsów na oscarową galę
Źródło zdjęć: © AFP

26.02.2009 | aktual.: 22.03.2017 09:41

Dziewięcioletnia Rubina Ali, odtwórczyni dziecięcej roli w filmie "Slumdog. Milioner z Ulicy", uhonorowanym w oscarową noc aż ośmioma statuetkami, na najsłynniejszą galę świata została wyrwana z bombajskich slumsów.

1 / 9

Bombaj

Obraz
© AFP

Matka dziewczynki, Munni Qureshi galę amerykańskiej Akademii Filmowej oglądała wraz z pozostałą trójką swych dzieci, śpiących obok niej na podłodze w ciasnej budzie, którą Rubina nazywa domem.

Tymczasem w Teatrze Kodaka w Los Angeles, gdzie "Slumdoga..." obsypywano laurami w kolejnych kategoriach, widownia zgotowała jego twórcom i aktorom owacje na stojąco.

2 / 9

Dev Patel i Rubina Ali

Obraz
© AFP

"Jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi. Wydaje się jakby szczęście spadało z nieba" - wyznał Sohail Qureshi, sąsiad Rubiny.

Dziewczynka i jej kolega, 10-letni Azharuddin Ismail, zostali wyrwani ze slumsów, by zagrać Latikę i Salima w hollywoodzkiej produkcji.

3 / 9

Opowieść o chłopcu ze slumsów

Obraz
© Monolith Plus

"Slumdog. Milioner z ulicy" to opowieść o chłopcu ze slumsów w Bombaju, który bierze udział w indyjskiej wersji teleturnieju "Milionerzy".

Chłopak zna odpowiedzi na wszystkie pytania i wywołuje tym wielkie zaskoczenie prowadzących teleturniej.

Jest podejrzany o oszustwo i trafia na komisariat policji. Tam opowiada policjantom swą dramatyczną historię.

4 / 9

Zgoda rodziców

Obraz
© AFP

Dopiero w czwartek rodzice Rubiny i Azharuddina wyrazili zgodę, by dzieci poleciały na galę do Ameryki.

Piątek i sobota upłynęły im w podróży - pierwszej podróży samolotem. W niedzielę wieczorem kroczyły już po czerwonym dywanie. Na poniedziałek zaplanowano im wizytę w Disneylandzie.

5 / 9

Zarobki młodych aktorów

Obraz
© AFP

Pod adresem producentów filmu padły zarzuty, że zbyt mało zapłacili młodocianym aktorom.

Producenci tłumaczyli, że gaża dzieci wynosiła trzykrotność średniej rocznej płacy osoby dorosłej w Indiach. Nie podali jednak, że Azharruddin zarobił zaledwie 2454 dolary, a Rubina 722 dolary.

6 / 9

Rekordy "Slumdoga"

Obraz
© AFP

Już dzięki nominacjom w dziesięciu kategoriach do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej "Slumdog..." stał się jedną z najbardziej opłacalnych filmowych inwestycji sezonu 2008/2009.

Wpływy z tej produkcji, której budżet wyniósł 15 milionów dolarów, przekroczyły już 120 milionów dolarów.

7 / 9

Rozrzutna ceremonia rozdania nagród

Obraz
© AFP

Twórców obrazu, w tym Simona Beaufoya, zdobywcę Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, niepokoiło ściągnięcie dzieci do Ameryki, na najbardziej - jak to określił - "rozrzutną ceremonię rozdania nagród" na świecie.

Po wręczeniu Oscarów powiedział jednak: "Martwiliśmy się, a one biegają i cieszą się. Bardzo dobrze, że je tutaj przywieźliśmy".

8 / 9

Domy z folii i szmat

Obraz
© AFP

Nawet ojciec Azharuddina, otoczony tłumem dziennikarzy i kamerzystów przed swym domem - przybudówką z folii i szmat w Bombaju, zauważył:

"Normalnie nikt z nami nie rozmawia i nikt tu do nas nie przychodzi, a teraz wszyscy tu są".

9 / 9

Obraz
© Monolith Films

**"Slumdog. Milioner z ulicy" wchodzi na ekrany polskich kin już 27 lutego pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.

Zobacz także:

Komentarze (1)