Zakończył się przegląd polskich filmów w Londynie

Blisko 2 tys. osób gościło na przeglądzie polskich filmów o historii Solidarności, wyświetlanych od 8 czerwca do 6 lipca w londyńskim muzealnym kinie Imperial War Museum w ramach trzeciej części cyklu "Polish Paths to Freedom" zatytułowanej "Sparks of Hope".

Zakończył się przegląd polskich filmów w Londynie

09.07.2009 11:03

Cykl "Polish Paths to Freedom" ("Polskie drogi do wolności") zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Imperial War Museum i Filmoteką Narodową. Druga część przeglądu "Behind the Iron Curtain" trwała od 1 kwietnia do 20 maja 2008 roku, zaś pierwszą "First to Fight" zaprezentowano od 3 do 30 września 2007 roku.

Przegląd miał na celu ukazanie istotnych, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy wydarzeń, począwszy od II wojny światowej po współczesność. Seanse miały charakter edukacyjny, a festiwal był adresowany do wszystkich odwiedzających brytyjską placówkę.

W ramach trzeciej części cyklu pt."Sparks of Hope" ("Iskry nadziei") widzowie obejrzeli 20 filmów dokumentalnych i fabularnych powstałych głównie w okresie PRL-u, a będących obrazem komunistycznego systemu i zmagań społeczeństwa z ówczesną władzą. Wybranym filmom towarzyszyły prelekcje i spotkania z publicznością.

Z widzami spotkał się Witold Stok, mieszkający w Londynie operator i wieloletni współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas przeglądu pokazywane były nieznane dotychczas w Wielkiej Brytanii dokumenty tego reżysera, opisujące życie codzienne w fabryce, w szpitalu, na dworcu, w urzędzie w okresie PRL oraz film mówiący o proteście robotników w Radomiu w 1976 roku.

Krytyk filmowy i współtwórca projektu "Polish Paths to Freedom" Mateusz Werner, opowiadał natomiast o genezie komedii "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, będącej satyrą opowiadającą o okresie stanu wojennego. Z kolei Magdalena Łazarkiewicz mówiła o swoim filmie "Ostatni dzwonek".

Obok obrazów polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy ("Człowiek z żelaza" i "Człowiek z marmuru"), Agnieszki Holland ("Zabić księdza"), Kazimierza Kutza ("Śmierć jak kromka chleba") i Wojciecha Marczewskiego ("Ucieczka z kina Wolność"), pokazany został film "Strajk. Die Heldin von Danzig" niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa, który jako jedyny zagraniczny twórca podjął próbę opowieści o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej.

Cykl filmowy "Polish Paths to Freedom" poświęcony był trzem okresom w historii Polski - od agresji hitlerowskiej we wrześniu 1939 roku ("First to Fight"), poprzez wprowadzanie ustroju komunistycznego ("Behind the Iron Curtain") po czasy Solidarności, uwieńczone odzyskaniem niezależności ("Sparks of Hope").

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)