Ze Wschodu na Zachód. "Hannah. Nieznana historia buddyzmu" w kinach od 28 października
Nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach film dokumentalny Marty György-Kessler i Adama Penny’ego opowiada historię Hannah Nydahl – Dunki, laureatki nagrody UNESCO, która przeniosła buddyzm tybetański na Zachód. Film będzie można obejrzeć w 30 kinach w całym kraju.
20.10.2016 13:51
"Hannah. Nieznana historia buddyzmu" zawiera wiele materiałów archiwalnych i montaż Simona Barkera, laureata Emmy oraz Sundance Grand Jury Prize.
W dokumencie jest wiele wątków polskich. Pojawienie się buddyzmu tybetańskiego i głównych bohaterów filmu w naszym kraju przeplata się z burzliwymi wydarzeniami i przemianami lat 80. Ważną część filmu stanowią materiały archiwalne z tego okresu oraz relacje świadków, m.in.: Miry Boboli, Tomka Lehnerta i Wojciecha Tracewskiego.
Film był prezentowany na Film Maker’s Festival w Londynie w 2016 roku (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny)
, Vancouver International Film Festival 2015, DocsDF Mexico 2015, Indian Cine Film Festival (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Mumbai 2015 oraz na Arpa International Film Festival w Los Angeles w 2014 roku – projekcja odbyła się w słynnym Teatrze Egipskim, otrzymał tam nagrodę publiczności za najlepszy film dokumentalny.
- Tworzenie filmu dokumentalnego to prawdziwy maraton. Przez ponad rok gromadziliśmy materiały. Oglądaliśmy filmy, czytaliśmy książki i słuchaliśmy nagrań, które udało nam się znaleźć na temat Hannah. Dużo dyskutowaliśmy” – mówi Marta György-Kessler. „Kręcenie zdjęć zajęło nam blisko dwa i pół roku. Filmowaliśmy w Kathmandu, Delhi, Darjeelingu, Sonadzie, Hong Kongu, Niemczech i oczywiście w Danii, ojczyźnie Hannah. Zrobiliśmy ponad sześćdziesiąt wywiadów z ludźmi, najkrótszy trwał dwadzieścia minut, a najdłuższy dwa dni – opowiada.
Od 28 października film będzie można zobaczyć w kinach studyjnych w całej Polsce.