Trwa ładowanie...
d3rztfb

Żegnaj, królowo

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3rztfb

„Żegnaj królowo” (fr. Les Adieux à la reine) to francusko-hiszpański dramat historyczny z 2012 roku w reżyserii Benoît Jacquota. Scenariusz autorstwa Benoîta Jacquot i Gillesa Tauranda został napisany na podstawie książki "Les Adieux à la reine" Chantala Thomasa. Muzyke skomponował Bruno Coulais. Film był pokazywany w 2012 roku podczas rozpoczęcia festiwalu filmowego w Berlinie.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1789. Na kilka dni przed wybuchem Rewolucji Wersal pławi się w luksusie i żyje w nieświadomości rozruchów, które wstrząsnęły ulicami Paryża. Dopiero na wieść o szturmie Bastylii pałac opuszczają królewscy słudzy. Wyjątkiem jest Sidonie Laborde. Jej przywiązanie i podziw dla Marii Antoniny, a także pragnienie pokonania innych konkurentek do względów kapryśnej monarchini, zagłuszają w młodej kobiecie wszelkie obawy przed nadchodzącą katastrofą. Chcąc uratować życie ukochanej królowej, która stara się zatrzeć wszelkie ślady po swoich burzliwych romansach, Sidonie nie cofnie się nawet przed wykonaniem wielce ryzykownej misji.

W filmie w rolach głównych zagrali: Léa Seydoux jako Sidonie Laborde, lektorka królowej; Diane Kruger jako Maria Antonina, królowa Francji; Virginie Ledoyen jako Gabrielle de Polignac, Xavier Beauvois jako Ludwik XVI, król Francji; Noémie Lvovsky jako Madame Sampan Michel Robin jako Jacob Nicolas Moreau, Julie-Marie Parmentier jako Honorine, Lolita Chammah jako Louison.

Żegnaj, królowo
Tytuł oryginalny

Les adieux a la reine

Gatunek

dramat, historyczny

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2012

Czas trwania

100 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rztfb
d3rztfb
d3rztfb