Trwa ładowanie...
d14nx3z
Aktualności

Zmarł filmowiec i były szef KRRiT Bolesław Sulik

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bolesław Sulik
Bolesław Sulik (PAP / Tomasz Gzell)
d14nx3z

W wieku 83 lat zmarł we wtorek Bolesław Sulik - filmowiec, scenarzysta, publicysta i krytyk, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, b. członek Rady Nadzorczej TVP - poinformowano PAP w KRRiT.

Bolesław Sulik urodził się 8 kwietnia 1929 r. w Toruniu. Prawie całe życie spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej osiadł tam z ojcem - gen. Nikodemem Sulikiem, dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty w armii generała Andersa.

W połowie lat sześćdziesiątych nawiązał bliskie kontakty z polskim środowiskiem literackim i filmowym. Był współscenarzystą filmu Andrzeja Wajdy "Smuga cienia" z 1976 r. Współpracował też przy scenariuszach filmów Jerzego Skolimowskiego - "Na samym dnie" z 1970 r. oraz "Fucha" z 1982 r. Wyreżyserował i wyprodukował też głośny film dokumentalny "W Solidarności", zrealizowany dla brytyjskiej BBC.

d14nx3z

W Polsce na stałe zamieszkał w maju 1991 r. W 1993 r., z rekomendacji Unii Demokratycznej, został wybrany w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczącym został w grudniu 1995 r., funkcję tę pełnił do kwietnia 1999 r.

W maju 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Sulika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego radia i telewizji".

W czerwcu tego samego roku do Sejmu trafił wniosek o postawienie Sulika przed Trybunałem Stanu. Podpisało go 122 posłów i 6 senatorów, głównie z AWS. Wnioskodawcy zarzucili b. szefowi KRRiT "odmowę przyznania zagwarantowanych w koncesji częstotliwości dla Radia Maryja". Sejm postępowanie w tej sprawie umorzył w maju 2001 r.

W 1999 r. Sulik został doradcą ds. programowych zarządu TVP, a w 2000 r. - członkiem Rady Nadzorczej tej spółki z rekomendacji ówczesnego przewodniczącego KRRiT Juliusza Brauna. Później kierował Działem Artystyczno-Literackim Filmu Agencji Filmowej TVP.

d14nx3z

Podziel się opinią

Share
d14nx3z
d14nx3z