Trwa ładowanie...
d1qzyjd
Aktualności

Zmarł jeden z twórców "cinema verite" Robert Drew

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł jeden z twórców "cinema verite" Robert Drew
(Studio Munka-SFP)
d1qzyjd

W wieku 90 lat zmarł Robert L. Drew, reżyser dokumentalista, jeden z twórców nowego stylu filmowego określanego jako "kino prawdy" (cinema verite). O śmierci artysty poinformował jego syn Thatcher.

Drew, autor ponad 100 filmów dokumentalnych poświęconych prawom społecznym i politycznym, a także sztuce, zmarł w swym domu w Sharon, w stanie Connecticut.

W latach 60. ub. wieku Drew stał się znany dzięki innowacyjnej technice kręcenia filmów - przy pomocy trzymanej w ręku kamery rejestrującej zarówno obraz jak i dźwięk, bez z góry opracowanego scenariusza, a także nowego sposobu operowania światłem.

d1qzyjd

Jego pierwszym filmem dokumentalnym był nakręcony w 1960 r. film "Prawybory" (Primary), którego bohaterem był John F. Kennedy, wówczas młody senator demokratyczny walczący o prezydenturę.

W 1963 r. Drew nakręcił dokument "Kryzys: kulisy zaangażowania prezydenta" (Crisis: Behind a Presidential Commitment) poświęcony decyzji prezydenta Kennedy'ego o wsparciu kampanii na rzecz praw obywatelskich Afroamerykanów. W tym samym roku Drew zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film "Oblicza listopada" (Faces of November).

Artysta zrealizował również przejmujący dokument "Krzesło" (The Chair) poświęcony sprawie sądowej w stanie Illinois zakończonej wyrokiem śmierci.

Za film "Człowiek, który tańczy" (A Man Who Dances) Drew został uhonorowany w 1969 r. nagrodą Emmy w kategorii "najlepszy dokument". Film opowiadał o ciężkiej pracy i stresach przeżywanych przez tancerza New York City Ballet.

"Filmowcy dokumentaliści zmagają się z dwoma problemami, jednym technicznym, a drugim duchowym" - powiedział kiedyś Drew. "Technicznym dlatego, że nie posiadają odpowiedniego sprzętu potrzebnego do pracy a duchowym dlatego, że nigdy nie są zadowoleni z efektów tej pracy. Ich sprzęt jest tak ciężki i skomplikowany, że nie pozwala na rejestrowanie sytuacji, które odzwierciedlają rzeczywistość".

d1qzyjd

Podziel się opinią

Share

d1qzyjd

d1qzyjd