Trwa ładowanie...
dick smith

Zmarł największy hollywoodzki mistrz charakteryzacji

Share
Zmarł największy hollywoodzki mistrz charakteryzacji
Źródło: mat. archiwalne
d37jkhy

W wieku 92 lat zmarł Dick Smith, jeden z największych amerykańskich mistrzów sztuki charakteryzacji. To jego talentowi zawdzięczamy pamiętny wizerunek Marlona Brando w "Ojcu chrzestnym".

Dick Smith pracował przy największych hollywoodzkich projektach. Jego charakteryzacja wzbogaciła takie filmy, jak "Amadeusz", "Egzorcysta", "Taksówkarz", "Łowca jeleni", "Mały Wielki Człowiek", "Odmienne stany świadomości" czy "Ze śmiercią jej do twarzy". Na jego fotelu poza Brando zasiadali m.in. F. Murray Abraham, Meryl Streep, Robert de Niro, Dustin Hoffman, Walter Matthau, Roy Scheider, William Hurt i wielu, wielu innych.

Urodzony w 1922 roku artysta swoją przygodę z Hollywood rozpoczął od pracy w telewizji NBC w połowie lat 40. minionego wieku. Przez lata wypracował wiele technik, dzięki którym dziś widzowie mogą oglądać magiczne ekranowe metamorfozy swoich ulubieńców. Smith wykształcił również całe pokolenie swoich następców - wśród jego uczniów byli m.in. Richard Taylor, Greg Cannom, Alec Gillis, Ve Neill, Kazuhiro Tsuji, Mike Elizalde i Todd Masters. W roku 2012 za całokształt swojej pracy wyróżniony został honorowym Oscarem. Statuetkę tę zdobył również za swój wkład w "Amadeusza".

Charakteryzator doczekał się też kilku dokumentów na swój temat, w tym "The Secrets of Dick Smith" oraz "A Tribute to Dick Smith".

O śmierci Smitha poinformował za pośrednictwem Twittera jego przyjaciel i uczeń Rick Baker.

d37jkhy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37jkhy
d37jkhy