Trwa ładowanie...
02-07-2014 11:23

Zmarł Paul Mazursky, reżyser, aktor i scenarzysta filmowy

Zmarł Paul Mazursky, reżyser, aktor i scenarzysta filmowyŹródło: AP
d2qhwzr
d2qhwzr

W wieku 84 lat zmarł w poniedziałek w Los Angeles *Paul Mazursky, amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy, pięciokrotnie nominowany do Oscara - poinformował we wtorek dziennik "Los Angeles Times".*

Mazursky urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku w rodzinie żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej.

Karierę aktorską rozpoczął w 1953 roku od roli w filmie Stanley'a Kubricka "Strach i pożądanie". Dwa lat później zagrał w "Szkolnej dżungli" Richarda Brooksa.

d2qhwzr

Pod koniec lat 60-tych sam stanął po drugiej stronie kamery. Za najlepszy jego film uznaje się tragikomedię "Niezamężna kobieta" z 1978 roku, który otrzymał dwie nominacje do Oscara.

(fot. PAP)

Paul Mazursky, jako członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, zgłosił kandydaturę Andrzeja Wajdy do Oscara za całokształt twórczości, którego polski reżyser otrzymał w 2000 roku.

Mazursky chętnie przyjeżdżał do Polski. Został uhonorowany przez ambasadora RP w Waszyngtonie tytułem "Amicus Poloniae" nadawanym obywatelom USA za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, a szczególnie w popularyzacji osiągnięć polskiej kultury, nauki i promocji Polski w Ameryce.

d2qhwzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhwzr