Trwa ładowanie...

"Znachor" w długi weekend w TV. Ale lepiej zobacz kinowy mega przebój obsypany Oscarami

Przed nami kolejny listopadowy długi weekend. Telewizja wraca do świeckiej tradycji, według której w świąteczny weekend w polskich domach oglądana jest spokojna i smutna twarz Jerzego Bińczyckiego uzdrawiającego Annę Dymną. "Znachor" znowu w tv! Co jeszcze możemy zobaczyć?

"1917" Sama Mendesa"1917" Sama MendesaŹródło: Licencjodawca
d5tvs6w
d5tvs6w

Długi jesienny weekend często sprzyja rodzinnym spotkaniom, dniom spędzonym z bliskimi w domach. Chociaż, szczególnie od czasu pandemii, zmieniły się nasze nawyki związane z oglądaniem filmów i seriali, to wciąż w wielu polskich domach włączone są kanały tradycyjnej telewizji.

W poprzedni długi jesienny weekend związany z 1 listopada doszło do rzadkiej sytuacji: żadna ze stacji zaliczanych do Wielkiej Czwórki (TVP 1 i 2, Polsat oraz TVN) nie wyemitowała "Znachora", ukochanego filmu Polaków. Teraz ta sytuacja się już nie powtarza. Zachęcamy was jednak, byście przyjrzeli się ramówkowemu rozkładowi jazdy i wybrali coś, czego może jeszcze nie widzieliście. W ten weekend będzie można tak powspominać niedawno zmarłą Jadwigę Barańską w aż dwóch filmach z jej udziałem. Zobaczcie, jakie filmowe propozycje czterech głównych stacji uważamy za godne uwagi. By sprawdzić dokładne godziny emisji filmów, wejdźcie na Program TV.

Sobota 9 listopada. Co w tv?

"1917" na TVP 1. Film opowiada historię dwóch brytyjskich szeregowców: Schofielda i Perry'ego, którzy u schyłku pierwszej wojny światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję. Młodzi żołnierze muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1,6 tys. żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

Film Sama Mendesa został uznany przez krytyków za jeden z najlepszych filmów wojennych wszech czasów. "Sam Mendes ma wystarczająco dużo wyczucia, by sceny wojennej zawieruchy przepleść elementami niespodziewanego humoru i zaskakującego liryzmu. Jego film jest jednak przede wszystkim dowodem na to, że współczesne kino wojenne ciągle może przekraczać granice, do których wcześniej nie udało mu się dotrzeć" - pisał recenzent WP. Film miał aż 10 nominacji do Oscara, zdobył trzy statuetki.

"8 rzeczy, których nie wiecie o facetach" na TVN. Lekka polska komedia romantyczna, w której zagrała Alicja Bachleda-Curuś. Typowa produkcja na luźny wieczór, bez zbytniego skupienia na fabule i ładna w obrazku. Co ciekawe: jest to ostatnia pozycja w filmografii naszej eksportowej gwiazdy filmowej. Chociaż film nie był przebojem w kinach, to zyskał drugie życie na Netfliksie, gdzie był bardzo chętnie oglądany.

d5tvs6w

Niedziela 10 listopada. Co w TV?

"Vinci" na TVN. Akcja filmu dzieje się w Krakowie. Bohaterem filmu jest trzydziestoletni złodziej dzieł sztuki, który przymierza się do kradzieży najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach - "Damy z łasiczką" Leonarda Da Vinci. Główni bohaterowie tej popularnej komedii kryminalnej to Cuma (Robert Więckiewicz) i Julian (Borys Szyc). Pierwszy jest złodziejem, drugi porzucił fach i został policjantem, ale decyduje się pomóc w kradzieży staremu przyjacielowi. Jednocześnie knuje plan, który ma udaremnić całą akcję.

"Chopin. Pragnienie miłości" na TVP 2. Film opowiadający o życiu i twórczości Fryderyka Chopina oraz o jego miłości do George Sand. W rolach głównych wystąpili Piotra Adamczyk i Danuta Stenka. Matka Fryderyka Chopina w "Pragnieniu miłości" w reżyserii jej męża to ostatnia rola filmowa wielkiej polskiej aktorki Jadwigi Brańskiej. Jak donosiły z planu media, aktorka i reżyser, jej mąż Jerzy Antczak dopełniali się w pracy niesamowicie. Konsultowali ze sobą każdą scenę. Antczak żartował nawet, że swoją małżonkę, grającą matkę Chopina będzie musiał uczynić współreżyserem.

Poniedziałek 11 listopada. Co w TV?

"Znachor" na TVP 1. Druga ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Profesor Rafał Wilczur, od którego odeszła żona z córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ranny w głowę, traci pamięć i błąka się po okolicy. Aby uniknąć aresztowania za włóczęgostwo, kradnie cudzy akt urodzenia. Jako Antoni Kosiba znajduje schronienie na wsi. Operuje kalekiego syna młynarza i wkrótce zyskuje sławę znachora. W roli tytułowej niezapomniany Jerzy Bińczycki. Każdy Polak zna film na pamięć, a mimo to wzrusza się podczas emocjonalnej sceny na sali sądowej...

"Noce i dnie" na TVP 2. Pełna rozmachu ekranizacja prozy Marii Dąbrowskiej. Barbara wychodzi za mąż za niekochanego i dalekiego od jej ideałów Bogumiła Niechcica. Przeprowadza się na wieś, gdzie będzie musiała nie tylko żyć pod jednym dachem z mężczyzną, którego z całego serca lekceważy, ale także znosić trudy, o jakich jej się nie śniło. W rolach głównych Jadwiga Barańska i Jerzy Bińczycki, którzy stworzyli na ekranie niezapomniany duet. Tak dobrze odegrali małżeństwo, że widzowie lata temu byli przekonani, że ich relacja jest w stu procentach prawdziwa.

"Bękarty wojny" na Polsacie. Film Quentina Tarantino, który przedstawia alternatywne losy III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Akcja ma miejsce we Francji, gdzie młoda właścicielka kina planuje zamordować nazistów i ich przywódcę. Na jej nieszczęście na miejscu obecny jest Hans Landa, jedna z najmroczniejszych postaci kina. Film otrzymał aż osiem nominacji do Oscara. Wystąpili tu: Brad Pitt, Christoph Waltz, Diane Kruger, Michael Fassbender.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o "Napadzie" na Netfliksie, zastanawiamy się, dlaczego Laura Dern zagrała w koszmarnej "Planecie samotności" i zachwycamy się nowym serialem Max, "Franczyza". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj