Trwa ładowanie...
04-03-2011 14:20

Znamy już pełny program 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

Znamy już pełny program 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego
d1ddgux
d1ddgux

Znamy już pełną listę filmów 11. edycji TYGODNIA KINA HISZPAŃSKIEGO, w ramach którego widzowie 7 polskich miast będą mieli jedyną okazję by zobaczyć najciekawsze filmy z Półwyspu Iberyjskiego z ostatnich 2 lat, odzwierciedlające bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii.

W programie znalazło się 21 tytułów, z których większość trafia do Polski po raz pierwszy. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 17 marca – 10 kwietnia, w wybranych kinach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku.

FILM OTWARCIA:
HISZPAŃSKI CYRK (Balada triste de trompeta), reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010; 107’
Srebrny Lew MFF Wenecja 2010 dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz
POLSKA PREMIERA
Wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Hiszpania, rok 1973. Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako „smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego „wesołego klauna", Sergio,który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii...

FILM ZAMKNIĘCIA:
NAWET DESZCZ (También la lluvia), reż. Icíar Bollaín, Hiszpania 2010, 103’
Nagroda Goya 2011 – za najlepszy scenariusz oryginalny
Hiszpański kandydat do Oscara
POLSKA PREMIERA
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego roku, w reżyserii wielokrotnie nagradzanej m.in. za MATAHARIS i DAJĘ CI MOJE OCZY, Icíar Bollaín. Sebastian (Gael García Bernal) – reżyser idealista i jego producent (Luis Tosar) realizują w Boliwii, film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Jednak w trakcie zdjęć w regionie wybucha tzw. „wojna o wodę”. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu – w filmie i w rzeczywistości.

RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:

DZIEŃ BESTII (El día de la bestia), reż. Álex de la Iglesia , Hiszpania 1995, 103'
6 nagród Goya 1996 – w tym dla najlepszego reżysera
UMRZEĆ ZE ŚMIECHU (Muertos de risa), reż. Álex de la Iglesia , Hiszpania 1999, 113'
POLSKA PREMIERA
KAMIENICA W MADRYCIE (La comunidad), reż. Álex de la Iglesia , Hiszpania 2000, 110'
MFF San Sebastian 2000 – nagroda dla najlepszej aktorki
3 nagroda Goya 2001 – w tym dla najlepszej aktorki

d1ddgux

NOWE KINO HISZPAŃSKIE:

AITA, reż. José María de Orbe, España 2010 ´87
MFF San Sebastian 2010
MFF Rotterdam 2010
POLSKA PREMIERA
AITA przedstawia dzień po dniu „życie” rodzinnego domu reżysera w Kraju Basków, gdzie od lat nikt nie mieszka. Historia budynku sięga średniowiecza (XI-XII wiek) i miała istotne znaczenie dla dziejów regionu. Film opowiada o codzienności domu łącząc fabułę ze światem magicznym baskijskich mitów o nieśmiertelności duszy. José Maria de Orbe jest reżyserem niekonwencjonalnym. Swoja pasję do kina łączy z silnym zamiłowaniem do sztuk plastycznych, filmów eksperymentalnych oraz instalacji artystycznych.

BULLYING, reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009, 95’
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2009
POLSKA PREMIERA
Mroczny thriller o problemie maltretowania przez rówieśników, z którym boryka się młodzież na całym świecie. 15-letni Jordi po śmierci ojca przeprowadza się z matką do innego miasta by zacząć tam nowe życie. Na początku wszystko wydaje się iść jak najlepiej. Jednak gdy chłopak przechodzi przez próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza granicę piekła. W drzwiach wita go Nacho, który pomimo młodego wieku należy już do grupy tych, którzy żerują wyłącznie na strachu i cierpieniu innych.

CELA NR 211 (Celda 211), reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113’
Nagrody Goya 2009 - 8 nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla najlepszego aktora Mistrzowski thriller, okrzyknięty jednym z najlepszych hiszpańskich filmów ostatnich lat. Juan, strażnik więzienny, przybywa do zakładu karnego dzień przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Na kilka minut przed wybuchem buntu ulega wypadkowi, a inni strażnicy uciekają zostawiając go nieprzytomnego w celi numer 211. Po przebudzeniu mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i zaczyna udawać jednego ze zbuntowanych więźniów. Od tej chwili będzie musiał walczyć o przeżycie.

LOPE, reż. Andrucha Waddington, Hiszpania, Brazylia 2010, 106’
MFF Toronto 2010
MFF Wenecja 2010
POLSKA PREMIERA
Brazylijski reżyser Andrucha Waddington, autor nagradzanego JA, TY, ONI, powraca na ekrany pełną przygód historią jednego z największych poetów i dramatopisarzy Złotego Wieku. Żołnierz, artysta, ksiądz, mąż i amant jak nikt inny potrafił rozkochiwać w sobie kobiety. Superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie (Luis Tosar, Leonor Watling, Antonio de la Torre) opowiada o młodości dramatopisarza, pierwszych romansach, problemach z prawem, dworskich intrygach, a także początkach jego wielkiej artystycznej kariery.

d1ddgux

NARZECZONY DLA YASMINY (Un novio para Yasmina), reż. Irene Cardona, Hiszpania 2008, 97’
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2008 – najlepszy film, najlepsza aktorka
POLSKA PREMIERA
Piękna Marokanka Yasmina przyjeżdża do Hiszpanii na studia i… w poszukiwaniu męża. Jej wybrankowi nie spieszy się do ożenku, ale dziewczynie zależy na czasie: potrzebuje papierów by uniknąć deportacji. Tu zaczynają się zabawne perypetie bohaterki i jej przyjaciół w poszukiwaniu narzeczonego, który ożeni się z solidarności albo dla pieniędzy. Film jest wakacyjną komedią o miłości i małżeństwie opowiadającą o nie zawsze łatwej integracji przybywających do Hiszpanii imigrantów.

PAMIĘTNIK CARLOTY (El diario de Carlota), reż. José Manuel Carrasco, Hiszpania 2010, 110’
POLSKA PREMIERA
Młodzieżowa komedia o perypetiach hiszpańskich gimnazjalistów, ukazująca aspiracje i problemy młodych ludzi w okresie dojrzewania: pierwsze miłości, przyjaźnie i pierwsze doświadczenia seksualne . Jak wiele nastolatek, Carlota prowadzi pamiętnik, gdzie opisuje swoje perypetie z chłopakami i najlepszymi przyjaciółkami. Zakochana w wysportowanym Oriolu w końcu wyląduje w łóżku z Sergio. Pomiędzy kolejnymi testami ciążowymi będzie musiała stawić czoła separacji rodziców i nielojalności koleżanek.

POŁOWA OSKARA (La mitad de Óscar), reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania 2010; 90’
MFF Toronto 2010
POLSKA PREMIERA
30-letni Oskar pracuje jako ochroniarz w częściowo opuszczonej kopalni soli na wybrzeżu Almerii. Izoluje się od ludzi, a jego życiem rządzi rutyna. Wszystko to zmienia wiadomość o chorobie dziadka i przyjazd Marii, siostry Oskara, z francuskim chłopakiem. Oskar nie widział siostry od lat i nie wiedział, co się z nią działo. Rodzeństwo łączy tajemnica z przeszłości, której przyjdzie stawić im czoła. Cuenca znany jest polskiej publiczności jako reżyser TRUDNYCH CZASÓW czy SŁABOŚCI BOLSZEWIKA.

d1ddgux

SAMOTNA WYSPA (La isla interior), reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2009, 93’
MFF San Sebastian 2010
POLSKA PREMIERA
Poruszający dramat o lęku przed szaleństwem, z wielkimi gwiazdami hiszpańskiego kina (Candela Peña, Antonio de La Torre czy Geraldine Chaplin). Gracia, Martín i Coral to trójka rodzeństwa, z których każde wiedzie zupełnie odmienne życie i żadne sobie z nim nie radzi. Choć wiedzą, że potrzebują siebie nawzajem, to w potrzebie nie potrafią sobie pomagać. Wiadomość o zbliżającej się śmierci ojca zmusi rodzeństwo do konfrontacji z najbliższymi i spojrzenia w głąb siebie.

WIELKI VÁZQUEZ (El gran Vázquez), reż. Óscar Aibar, Hiszpania 2010, 106’
MFF San Sebastian 2010
POLSKA PREMIERA
Pełna prześmiesznych gagów tragikomedia o życiu Manuela Vazqueza, jednego z mistrzów hiszpańskiego komiksu. Znany z beztroskiego usposobienia Vázquez żenił się 7 razy, sfingował śmierć własnego ojca i nieustannie oszukiwał pracodawców. Akcja filmu rozgrywa się w Barcelonie w latach 60. – Vazquezowi wiedzie się świetnie, żyje łatwo i przyjemnie na koszt innych dzięki sprytnym sztuczkom i cynicznym kłamstewkom. Na usłanej rożami drodze frywolnego rysownika stanie jednak ponury księgowy…

WSZYSTKO CZEGO ZAPRAGNIESZ (Todo lo que tú quieras), reż. Achero Mañas, Hiszpania 2010, 101’
MFF San Sebastian 2010
MFF Toronto 2010
POLSKA PREMIERA
Leo, Alicja i ich czteroletnia córeczka Dafne wiodą spokojne życie w Madrycie. W czasie Świąt Bożego Narodzenia kobieta niespodziewanie umiera. Leo, zatwardziały konserwatysta i homofob stara się opiekować dziewczynką najlepiej jak potrafi . Szczęście córki stanie się dla niego rzeczą tak ważną, że będzie musiał wyrzec się samego siebie i rozpocząć walkę z własnymi uprzedzeniami. Achero Mañas nakręcił także ujmujący obraz LISTOPAD, znany polskiej publiczności z wcześniejszych edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

d1ddgux

DOKUMENTY:

FAMILYSTRIP, reż. Luis Miñarro, Hiszpania 2009, 70´
MFF San Sebastian 2009
POLSKA PREMIERA
Znany producent filmowy, wizjoner kina Luis Miñarro, odpowiedzialny m.in. za WUJKA BOONMEE, KTÓRY POTRAFI PRZYWOŁAĆ SWOJE POPRZEDNIE WCIELENIA, debiutuje niezwykle osobistym dokumentem dedykowanym własnym rodzicom. Film powstał na bazie wielogodzinnych rozmów producenta z matką i ojcem przy okazji tworzenia rodzinnego portretu. Z filmowanych sesji malarskich powstał zbiór anegdot, wspomnień i historii rodzinnych, który stanowi nie tylko przezabawny opis życia pewnego katalońskiego rodu, ale wyjątkową kronikę historii Hiszpanii i Barcelony.

OBYWATEL NEGRÍN (Ciudadano Negrín), reż. Sigfrid Monleón, Carlos Álvarez i Imanol Uribe, Hiszpania 2010, 80’
Nominacja do nagrody Goya 2011 w kategorii dokument
POLSKA PREMIERA
Juan Negrín, ostatni premier rządu II Republiki, to postać owiana czarną legendą. W czasie hiszpańskiej wojny domowej miał zgadzać się na czystki radzieckiej bezpieki w Hiszpanii oraz na przekazanie ZSRR rezerw złota zgromadzonych w banku centralnym. Film polemizuje z utartymi opiniami, by pokazać premiera jako człowieka uwikłanego w rozgrywki światowej i lokalnej polityki. Pozwala widzowi zagłębić się w bogatą biografię i osobowość Juana Negrina, weryfikując fakty i mity na jego temat.

WRZESIEŃ (Septiembres), reż. Carles Bosch, Hiszpania 2007, 89´
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2007
POLSKA PREMIERA
Każdego roku we wrześniu w jednym z madryckich zakładów karnych więźniowie z całego kraju biorą udział w Festiwalu Piosenki. Dokument śledzi poczynania uczestników imprezy, między jej kolejnymi edycjami. Na przestrzeni roku poznajemy historie czterech kobiet i czterech mężczyzn. Miłość (lub jej brak) jest wspólnym mianownikiem, który pozwoli widzom zrozumieć specyfikę więziennego świata. Pierwszy dokument reżysera, BALSEROS, był nominowany w 2003 roku do Oscara.

d1ddgux

NOWE KINO BASKIJSKIE:

SIĘGNĄĆ GWIAZD (Izarren argia), reż. Mikel Rueda, Hiszpania 2010, 90’
MFF San Sebastian 2010
POLSKA PREMIERA
Przy malowniczej plaży Saturrarán (Kraj Basków) znajdował się kiedyś kurort, który zamieniono w seminarium, a potem w jedno z najcięższych więzień frankistowskiego reżimu. W latach 1937 - 1944 przewieziono tam dwa tysiące kobiet z całej Hiszpanii. Film opowiada historię Victorii, która w czasie wojny trafia do Saturrarán gdzie doświadcza jednego z najbardziej makabrycznych eksperymentów frankistowskiego reżimu: rozdzielania matek i ich dzieci. Wraz z innymi więźniarkami rozpoczyna walkę o swoją godność.

ZAKAZANA PAMIĘĆ (Debekatuta dago oroitzea), reż. Txaber Larreategi, Josu Martínez, Hiszpania, 2010, 53’
MFF San Sebastian 2010
POLSKA PREMIERA
W Hiszpanii powstaje dziś wiele filmów poruszających trudny temat zbrodni wojny domowej oraz represji reżimu generała Franco. Dokument ZAKAZANA PAMIĘĆ można potraktować jako uzupełnienie filmu fabularnego SIĘGNĄĆ GWIAZD. Fabuła filmu składa się z historii kilku kobiet, które żyją do dziś i zgodziły się opowiedzieć jak trafiły do kobiecego więzienia Saturrarán, co je tam spotkało oraz o tym jak ten okres boleśnie naznaczył ich życie.

** [

A MOGLI STOCZYĆ SIĘ NA SAMO DNO ]( http://film.wp.pl/nie-skonczyli-na-dnie-6025275771658881g )**

d1ddgux

** [

NAJLEPSZE PROSTYTUTKI W HOLLYWOOD ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )**

** [

GWIAZDA NA WIZJI POSZŁA DO ŁÓŻKA Z OCHRONIARZEM! ]( http://teleshow.wp.pl/kim-kardashian-przekroczyla-kolejna-granice-6021950529430145g )**

** [

GWIAZDY "SŁONECZNEGO PATROLU" DZIŚ. JAK WYGLĄDAJĄ? ]( http://teleshow.wp.pl/jak-dzis-wygladaja-gwiazdy-slonecznego-patrolu-6026603162764417g )**

d1ddgux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ddgux