Trwa ładowanie...
27-04-2015 12:31

Zwycięzcy 10. Edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera

Zwycięzcy 10. Edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfrykameraŹródło: East news
d29sptm
d29sptm

W niedzielę, 26 kwietnia zakończyliśmy warszawską 10. edycję Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015. Podczas uroczystego zamknięcia poznaliśmy laureatów konkursów na najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótki metraż.

Oceniały trzy składy jury. Festiwal trwa jeszcze w Białymstoku i Koninie. Po zakończeniu projekcji we wszystkich miastach podliczymy głosy publiczności i poinformujemy o zwycięzcy Plebiscytu Publiczności.

Podczas tegorocznej edycji pokazaliśmy ponad 40 filmów pełnometrażowych i szortów. Odwiedzili nas goście z Polski i zagranicy, można było porozmawiać z nimi podczas kilku spotkań po projekcjach filmowych.

Przypominamy, że do końca czerwca prowadzimy zbiórkę pieniężną na Park Narodowy Virunga, ostatniego miejsca na ziemi, w którym żyją goryle górskie. Dzięki zebranym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin. Informacje w jaki sposób można włączyć się w zbiórkę znajdują się na naszej stronie internetowej: www.afrykamera.pl.

Przedstawiamy laureatów 10. Edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera:

d29sptm

Wybór Jury pełnometrażowego, w składzie: Tsitsi Dangarembga (Zimbabwe), Sherif Awad (Egipt) oraz Renee (Kanada):

NAJLEPSZY FILM: FEVERS reż. Hicham Ayouch
Uzasadnienie: „Tragiczna opowieść, która odzwierciedla traumę i zagubienie dzieci afrykańskiej diaspory, przy użyciu pięknie ustrukturyzowanego języka filmowego.”

Pierwsze wyróżnienie: DIFRET reż. Zeresenay Berhane Mehari
Uzasadnienie: „Za ukazanie sprawy dotyczącej praw człowieka opartej na prawdziwych faktach w fikcyjnej scenerii, w sposób, który mocno odzwierciedla walkę fizyczna i psychologiczną młodych dziewcząt i kobiet w niektórych afrykańskich społecznościach wiejskich.”

Drugie wyróżnienie: BETI AND AMARE reż. Andy Siege
Uzasadnienie: „Za poezję i wolność marzeń, dzięki którym postacie i widz ma możliwość ucieczki od przemocy.”

d29sptm

Wybór Jury dokumentalnego w składzie: Paulina Wójtowicz, Tomasz Michniewicz, Piotr Pluciński

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY: VIRUNGA reż. Orlando van Einsiedel
Uzasadnienie: „To definicja współczesnego dokumentu. Z misją (może nawet z tezą), w interesie "dobra" w walce ze "złem", ze znakomitym researchem, a do tego nowocześnie zmontowany i ze zdjęciami godnymi BBC.”

Wyróżnienie: KOZA ZA GŁOS, reż. Jeroen van Velzen
Uzasadnienie: „Za fantastyczną metaforę sceny politycznej, która mimo bardzo lokalnego charakteru, ma uniwersalny wymiar, i prostotę przekazu, udowadniającą, że czasem wystarczy sięgnąć po to, co małe i bliskie, by zobrazować wielkie mechanizmy rządzące polityką i społeczeństwami.”

d29sptm

Wybór Jury krótkometrażowego w składzie: Tomasz Śliwiński, Katarzyna Czajka, Adam Warzyszyński

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: CHOP MY MONEY, reż. Theo Anthony Uzasadnienie: „Za oryginalne i niesztampowe podejście do problemu przemocy widzianej poprzez doświadczenia dzieci. Film mocny i pozostający w pamięci nie tylko ze względu na wybraną tematykę, ale również ze względu na formalny sposób jego realizacji.”

Wyróżnienie LE LARME DU BOURREAU, reż. Layth Abdul Amir
Uzasadnienie: „Za poruszenie istotnego i uniwersalnego problemu kary śmierci w sposób ukazujący jej nieludzki wymiar zarówno z punktu widzenia kata jak i skazanych.”

d29sptm

Do końca kwietnia w Cafe Karma ( ul. Mokotowska 17) można oglądać wystawę „Africa 2081 AD” - Olalekan Jeyifous, Wale Oyejide.

Prace, które będą pokazana na wystawie „Africa 2081 AD” są wynikiem kooperacji pomiędzy urodzonym w Nigerii architektem - Lekanem Jeyifousem oraz projektantem mody męskiej - Wale Oyejide. Owocem ich współpracy jest zbiór grafik, na których w futurystycznej atmosferze apokaliptycznego świata przedstawiona jest jedna z wielkich afrykańskich metropolii – miasto Lagos. W nowym postrewolucyjnym rozdaniu Lagos stanowi oazę postępu i piękna na pustyni globalnego chaosu. Z połączenia pasji projektowania oraz futurystycznej wizji artystów powstała niezwykła seria prac, która przybliżając widza do Nigerii przenosi go nie tylko w przestrzeni, lecz również w czasie – do centrum nowego świata.

Więcej informacji: www.afrykamera.pl

d29sptm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29sptm