Trwa ładowanie...
04-12-2006 10:23

"Życie na podsłuchu" z Europejską Nagrodą Filmową

"Życie na podsłuchu" z Europejską Nagrodą Filmową
duclavz
duclavz

"Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka to najlepszy film mijającego roku według Europejskiej Akademii Filmowej. Pięć wyróżnień podczas warszawskiej imprezy otrzymał obraz "Volver" Pedro Almodóvara.

Obraz von Donnersmarcka opowiada o znanym dramaturgu Georgu Dreymanie i jego partnerce aktorce Chriście Marii Sieland żyjących w NRD. Kontrowersyjna para wzbudza zainteresowanie socjalistycznych władz, więc te wysyłają agenta Stasi, który ich obserwuje i podsłuchuje. W roli szpiega wystąpił Ulrich Mühe nagrodzony w kategorii najlepszego europejskiego aktora. Doceniony został także Florian Henckel von Donnersmarck, który otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz.

Wielkim triumfatorem tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych jest "Volver" Pedro Almodóvara. Oprócz Nagrody Publiczności, film uhonorowano statuetkami w kategoriach najlepszego reżysera dla Pedro Almodóvara, najlepszej aktorki dla Penelope Cruz oraz najlepszego kompozytora dla Alberto Iglesiasa. Nagrodę przyznano także operatorowi José Luisowi Alcaine (ex aequo z autorem zdjęć do filmu Ken Loacha "Wiatr buszujący w jęczmieniu", Barrym Ackroydem).

Za Europejskie Odkrycie 2006 uznano natomiast obraz Geli Babluani "Tzameti" opowiadającym o młodym chłopaku, który przez przypadek staje się uczestnikiem niebezpiecznej gry zorganizowanej przez ludzi z półświatka.

Polskim akcentem podczas gali Europejskich Nagród Filmowych - poza tym, że impreza odbyła się w Warszawie - było wręczenie statuetki za całokształt twórczości Romanowi Polańskiemu.

duclavz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duclavz