Trwa ładowanie...
d4cr2xh

Żywie Biełaruś!

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d4cr2xh

„Żywie Biełaruś!” (oryg. Žyvie Biełaruś) to polski dramat z 2012 roku w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, twórcy głośnego „Linczu”. Scenariusz napisał Krzysztof Łukaszewicz oraz Franak Wiaczorka. Muzykę skomponował Lavon Volski, a za produkuję odpowiada Włodzimierz Niderhaus.

Głównym bohaterem historii, napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza, jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestując system, prześladujący jego rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku, artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców.

Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w antysystemowych mediach, prowadząc wraz ze swoją piękną i równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w reżimowych koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt.

To historia, która równie dobrze mogła mieć miejsce w Polsce 30 lat temu. Mający obecnie 24 lata Franak Wiaczorka jest młodym głosem białoruskiej opozycji, dziennikarzem i synem znanego działacza niepodległościowego. Od samego początku marzył o Wolnej Białorusi. Franak za swoją działalność społeczną był 4-krotnie osadzany w więzieniu. W 2009 roku wcielono go bezprawnie do wojska i odesłano do jednostki stacjonującej w pobliżu Czarnobyla, skąd został zwolniony dopiero po 15 miesiącach służby z przyczyn zdrowotnych. Od 2012 roku jest stypendystą Stypendium Vaclava Havla dla dziennikarzy Radia Wolna Europa.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Dźmitry "Vinsent" Papko (Miron), Karolina Gruszka (Viera), Aliaksandr Malčanau (Zampolit), Dzianis Tarasenka (Szczuka), Paval Kryksunou (sierżant Rusłan), Maksim Karžycki (Sieryj), Anatoliy Kot (wiceminister obrony), Lech Łotocki (ojciec Paszki), Raman Padaliaka (Źmicer), Vadim Afanassiev (KGB-ista Krutov), Oleg Sidorchik (dowódca jednostki Szehin), Damian Salwin (Paszka), Zacharjasz Muszyński (Janoszka).

Żywie Biełaruś!
Tytuł oryginalny

Žyvie Biełaruś

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

19.04.2013

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cr2xh
d4cr2xh
d4cr2xh