10 filmowych katastrof finansowych

10 filmowych katastrof finansowych
Źródło zdjęć: © Universal Pictures
Grzegorz Kłos

29.03.2010 | aktual.: 22.03.2017 20:58

Znane nazwisko aktora czy reżysera w ogóle nie gwarantuje, że film jest skazany na komercyjny sukces. Często nawet najlepsza obsada i wielomilionowe środki utopione w produkcję nie są wstanie uratować inwestorów od spektakularnej klapy

1 / 10

''Revolution'' (1985)

Obraz
© Goldcrest Films International

Budżet: $28 mln, US Box Office: $359 tys.

Hugh Hudson, reżyser nagrodzonych Oscarem "Rydwanów ognia" miał ambicje stworzenie epickiego działa z zacięciem artystycznym, opowiadającego o Wojnie secesyjnej.

W obrazie, wyprodukowanym przez Warner Bros, główne role powierzono takim sławom, jak Al Pacino, Donald Sutherland i Nastassja Kinski. Niestety wszytko na darmo.

Z powodu przekroczenia budżetu sporą część dużo wnoszących scen po prostu wycięto. Na porażkę filmu złożyły się również kłopoty na planie - choroba Pacino, niesprzyjająca pogoda i wypadki na planie.

''Revolution'' to nie tylko spektakularna finansowa klapa - film zapoczątkował złą passę w karierze Pacino, który pojawił się na ekranach dopiero cztery lata później.

2 / 10

''Pluto Nash'' 2002

Obraz
© Warner Bros. Pictures

Budżet: $100 mln, US Box Office: $4.4 mln

Akcja tej opowieści rozgrywa się w odległej o 80 lat przyszłości. Pluto Nash jest właścicielem night clubu na księżycu. Pewnego dnia zgłasza się do niego miejscowa mafia by odkupić od niego przybytek. Nash odmawia i staje w obliczu bardzo poważnego zagrożenia które zmusza go do ucieczki. W podróży jego towarzyszami będą robot i dziewczyna...

Brzmi niezbyt przekonująco, prawda? Nieprzekonani zostali również widzowie - film zarobił jedynie 4,4 mln dolarów.

Podobno Eddie Murphy był tak bardzo zażenowany efektem końcowym, że nie brał udziału w żadnej kampanii promującej ten film.

3 / 10

''Wyspa piratów'' (1995)

Obraz
© Carolco Pictures

Budżet: $98 mln, US Box Office: $10 mln

Reżyser filmu Renny Harlin (a prywatnie mąż Geena’y Davis) w owym czasie nakłonił producenta Mario Kassara do powierzenia głównej roli Davis.

Harlin był pewien, że rola w filmie przyczyni się do zmiany wizerunku aktorki z komediowego na kojarzący się z filmami przygodowymi.

W filmie miał wystąpić Michael Douglas, który jednak wycofał się, twierdząc, że rola Geeny Davis została rozbudowana kosztem jego postaci. Klapa finansowa filmu doprowadziła do bankructwa wytwórni filmowej Carolco.

4 / 10

''Gigli'' (2003)

Obraz
© Revolution Studios

Budżet: 54 mln $, US Box Office: $6,1 mln

Jak wykorzystać płomienny romans celebrytów z pierwszych stron gazet? Oczywiście nakręcić z nimi film!

Nie pomogły ani budżet w wysokości 54 mln dolarów, ani zatrudnienie takich sław, jak Al Pacino i Christopher Walken.

Poza kilkumilionową stratą funduszy "Gigli" naraził twórców na jeszcze jedno upokorzenie - został nominowany do Razzie Awards w 9 kategoriach.

Zgarnął 6 statuetek- m.in. za najgorszą rolę męską, damską, drugoplanową i reżyserię. Kapituła przyznała także nagrodę specjalną - Najgorsza 'Komedia" w całej 25-letniej historii wyróżnień.

5 / 10

''Sahara'' (2005)

Obraz
© Paramount Pictures

Budżet: $160 mln, US Box Office: $68 mln

Spektakularną klapą okazał się również film "Sahara" w reżyserii Brecka Eisnera. Nie pomogły ani znane nazwiska (Penelope Cruz i Matthew McConaughey), ani obiecujący tagline - ""Dirk Pitt. Adventure has a new name.".

Wielomilionowe straty udowodniły, że Indiana Jones może być tylko jeden. Szkoda, że nauczki z tej lekcji nie wyciągnęli George Lucas i Steven Spielberg, kręcąc czwartą część przygód słynnego archeologa...

Zobacz także:

** [

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) **

6 / 10

''Osmosis Jones'' (2001)

Obraz
© Warner Bros. Pictures

Budżet: $75mln, US Box Office: $14 mln

Pamiętacie film "Innerspace" w reżyserii Joe Dantego z 1987 roku? Obraz opowiadał o wyprawie do wnętrza ludzkiego organizmu. Tak mniej więcej przedstawia się również fabuła interesującego nas filmu, gdzie główni bohaterowie muszą walczyć z postępującą chorobą.

Wydawałoby się, że film ma duży potencjał, a wspomagany przez takie nazwiska, jak Chris Rock, Bill Murray i Laurance Fishbourne będzie skazany na sukces.

Nic bardziej mylnego. Dziecięca widownia nie dała się na to nabrać - bracia Farrelly odnieśli kolosalną porażkę finansową opiewającą na 61 mln dolarów...

7 / 10

''I uderzył grom'' (2005)

Obraz
© Warner Bros. Pictures

Budżet: $52 milionów, US Box Office: $1,9 miliona

Film na podstawie krótkiego opowiadania Ray'a Bradbury'ego planowo miał mieć swoją premierę w 2003 roku. Jednak bankructwo Franchise Pictures oraz powódź na planie filmowym spowodowały, że premierowy pokaz przesunięto aż o dwa lata.

Patrząc z perspektywy czasu nie można obwiniać tych zdarzeń za finansową klapę filmu. Winę ponoszą irracjonalny scenariusz, okropne efekty specjalne i słaba gra aktorska.

Od finansowej i artystycznej klapy nie uchroniło nawet zatrudnienie Sir. Bena Kingsley'a.

8 / 10

An ''Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn''(1997)

Obraz
© Buena Vista Pictures

Budżet: $10 milionów, US Box Office: $45,779 tys.

Patrząc na nazwiska aktorów, którzy przewijają się w tym filmie można odnieść mylne wrażenie, że mamy do czynienia z czymś naprawdę niecodziennym.

"Burn Hollywood Burn" to satyra na światek filmowy, w której usłyszymy wypowiedzi Sylvestra Stallone'a, Whoopi Goldberg, Jackie Chana oraz Harvey'a Weinsteina. Brzmi obiecująco, prawda?

Nie dajcie się zwieść - obraz doprowadził twórców do ruiny, a na domiar złego zdobył kilka Złotych Malin.

Lepsza rekomendacja chyba nie jest potrzebna.

9 / 10

''Zyzzyx Rd. ''(2006)

Obraz
© Universal Pictures

Budżet: $2 miliony, US Box Office: $30 (Tak! Dobrze przeczytaliście.)

"Zyzzyx Road" to thriller opowiadający o pewnym księgowym (Leo Grillo) i jego młodej kochance Marissie (Katherine Heigl), którzy na pustyni chcą pochować ciało zaborczego chłopaka dziewczyny.

Kiedy docierają na miejsce okazuje się, że Joey nadal żyje i będzie próbował zemścić się na swoich niedoszłych zabójcach.

Być może obsada nie jest wybitnie znana, ale nie mogliśmy się powstrzymać przed umieszczeniem tego filmu w naszym rankingu, ponieważ jest to ewenement w historii kina.

Obraz trafił do Księgi Rekordów Guinessa, jako ten, który osiągnął najmniejszy finansowy zysk w historii kina.

10 / 10

''Macierzyństwo'' (2009)

Obraz
© John Wells Productions

- Dobry Boże. Nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takim - skomentował sytuację znany krytyk filmowy Barry Norman.

Rzeczywiście - jest nad czym załamywać ręce. "Motherhood", który miał swoją premierę w zeszły weekend, pierwszego dnia zarobił jedyne... 8 funtów. Oznacza to, że film w reżyserii Katherine Dieckmann obejrzała tylko jedna osoba. Cały weekend przyniósł dochód równy 88 funtom.

W ubiegłym roku "Motherhood" był pokazywany amerykańskim widzom, jednak tam też poniósł sromotną klęską. Zarobił jedyne 40 tys. dolarów.

Większą porażkę w brytyjskich kinach odniosła tylko nasza rodzima produkcja "Mój Nikifor", która podczas pierwszego weekendu przyniosła oszałamiający dochód w wysokości 7 funtów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)