Trwa ładowanie...
21-04-2016 10:56

19 x świat na krakowskim festiwalu

Share
19 x świat na krakowskim festiwaluŹródło: getty
d1lj92c

Po raz dziesiąty w konkursie o Złoty Róg Krakowskiego Festiwalu Filmowego zmierzą się najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Po długiej i emocjonującej selekcji do udziału w rywalizacji zaproszono 19 tytułów z trzech kontynentów, wśród nich cztery filmy produkcji polskiej.

 1. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy światowa premiera filmu Piotra Stasika - “21 x Nowy Jork”. To niezwykła opowieść o samotności towarzyszącej współczesnemu mieszkańcowi wielkiej metropolii, pokazana z perspektywy dwudziestu jeden osób napotkanych w nowojorskim metrze. Całkowicie odmienne odczuwanie osamotnienia ukazuje brazylijski film “Curumim” (reż. Marco Prado), którego bohater spędził kilkanaście lat w indonezyjskiej celi śmierci, próbując ocalić w sobie nadzieję na przeżycie. Film powstał dzięki unikalnym materiałom nakręconym przez samego skazańca.

Każdego roku konkurs cechuje nieprzeciętna różnorodność historii, portretowanych bohaterów czy zjawisk. Bardzo często dominujące motywy filmów odzwierciedlają aktualną rzeczywistość, czy problemy społeczne na świecie. Tak też jest w przypadku kilku tytułów z tegorocznej edycji Festiwalu. Niemiecki “Ciężar dowodu” (reż. Stefan Kessissoglou) opisuje skomplikowaną europejską procedurę uzyskiwania przez emigrantów statusu uchodźcy, natomiast szwedzki film “Homo sacer: święty czy wyklęty” (reż. Lode Kuylenstierna) próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak postrzegamy dzisiaj “obcych”.

Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny dokument “Życie na granicy”, w którym ceniony kurdyjski reżyser Bahman Ghobadi oddaje kamerę najmłodszym mieszkańcom obozów na granicy syryjskiej, którzy w przejmujący sposób opowiadają o swoich doświadczeniach i odczuciach. Z kolei polski film, “Alisa w krainie wojny” (reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova) w nadzwyczajny i wyjątkowo osobisty sposób przedstawia tragiczne wydarzenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

d1lj92c

Relacje międzyludzkie, zawiłe i wieloaspektowe, to bardzo częsty przedmiot zainteresowania dokumentalistów. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną trzy filmy, które opisują niełatwe więzi rodzinne. Litewskie “Martwe uszy” (reż. Linas Mikuta), to swoista medytacja na temat ojcowsko-synowskiej relacji starego wdowca i niepełnosprawnego syna. Bolesną psychoterapię rodzinną, dokonaną z pomocą kamery i bogatych archiwaliów domowych ukaże szwedzki film “Refleksy” Sary Broos. Bohater izraelskiego filmu “Kto mnie teraz pokocha?” (reż. Tomer i Barak Heymann), mimo wielu przeciwności, prowadzi trudną walkę z wykluczeniem i desperacko zabiega o akceptację najbliższych.

Dwa filmy, choć zupełnie różne, łączy miejsce akcji. Oba powstały w szpitalach psychiatrycznych i opisują nietypową rzeczywistość ich mieszkańców. “Ikona” Wojciecha Kasperskiego to opowieść o przytulisku w sercu syberyjskiej tajgi, gdzie wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów prowadzą do refleksji nad nieprzeniknioną ludzką naturą. Natomiast bohaterowie kanadyjskiej produkcji “Nasz dom” (reż. Pier-Luc Latulippe, Martin Fournier) stają przed wyzwaniem opuszczenia swojego dotychczasowego domu, szpitala psychiatrycznego Manoir Gaulin, i rozpoczęcia życia w nowym miejscu.

O ludziach wykluczonych, żyjących na marginesie miasta, mówi także film głośnej amerykańskiej fotografki Katty Grannan “Dziewiątka” oraz włoska wersja “Romea i Julii”, w reżyserii Massimo Coppoli, usytuowana w romskim obozowisku.

W sekcji konkursowej nie zabraknie też filmowych portretów. Wśród nich film “Mój przyjaciel Borys Niemcow” (reż. Zosya Rodkevich), ukazujący ostatni okres życia tytułowego lidera rosyjskiej opozycji, zastrzelonego w ubiegłym roku. Kamera towarzyszy mu podczas przedwyborczych podróży i mniej oficjalnych momentów, ale także pozwala dostrzec bliską więź, jaką udało się nawiązać reżyserce ze swoim bohaterem. “All You Need Is Me” (reż. Wim van der Aarn) to opowieść o młodym holenderskim malarzu, jego twórczości i życiu, stworzona w oparciu o bogate archiwalia i rozmowy z bohaterami, tworząca barwny i jednocześnie tragiczny portret współczesnego artysty.

Filmy biorące udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych:

 1. "21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik, Polska , 70'
 2. "Alisa w krainie wojny”, reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Polska, 74’
 3. "All You Need Is Me”, reż. Wim van der Aarn, Holandia, 80'
 4. "Ciężar dowodu”, reż. Stefan Kessissoglou, Niemcy, 35'
 5. "Curumim”, reż. Marco Prado, Brazylia , 104'
 6. "Dziewiątka”, reż. Katty Grannan, USA, 98'
 7. "Homo sacer: święty czy wyklęty’, reż. Lode Kuylenstierna, Szwecja/Dania, 60'
 8. "Ikona”, reż. Wojciech Kasperski, Polska, 51'
 9. "Kto mnie teraz pokocha?”, reż. Tomer Heymann, Barak Heymann, Izrael/Wlk. Brytania, 85'
 10. "Martwe uszy”, reż. Linas Mikuta, Litwa, 42'
 11. "Mój przyjaciel Borys Niemcow”, reż. Zosya Rodkievich, Rosja, 70'
 12. "Nasz dom”, reż. Pier-Luc Latulippe, Martin Fournier, Kanada, 83'
 13. "Refleksy”, reż. Sara Broos, Szwecja, 76'
 14. "Romeo i Julia”, reż. Massimo Coppola, Włochy, 57'
 15. "Sempervirens”, reż. Raphael Dubach, Szwajcaria, 47'
 16. "Tashi Delek!”, reż. Peeter Rebane, Estonia, 55'
 17. "Urząd pracy”, reż. Anne Schiltz, Charlotte Grégoire, Belgia, 74'
 18. "Z pogranicza cudu”, reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska, 52'
 19. "Życie na granicy”, reż. Sami Hossein, Delovan Kekha, Ronahi Ezaddin, Basmeh Soleiman, Mahmod Ahmed, Diar Omar, Zohour Saeid, Hazem Khodeideh, Syria/Irak, 73'

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku. Szczegółowy program zostanie opublikowany w pierwszych dniach maja.

Więcej szczegółów: www.krakowfilmfestival.pl

d1lj92c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lj92c
d1lj92c