19 x świat na krakowskim festiwalu
Po raz dziesiąty w konkursie o Złoty Róg Krakowskiego Festiwalu Filmowego zmierzą się najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Po długiej i emocjonującej selekcji do udziału w rywalizacji zaproszono 19 tytułów z trzech kontynentów, wśród nich cztery filmy produkcji polskiej.
- Krakowski Festiwal Filmowy otworzy światowa premiera filmu Piotra Stasika - “21 x Nowy Jork”. To niezwykła opowieść o samotności towarzyszącej współczesnemu mieszkańcowi wielkiej metropolii, pokazana z perspektywy dwudziestu jeden osób napotkanych w nowojorskim metrze. Całkowicie odmienne odczuwanie osamotnienia ukazuje brazylijski film “Curumim” (reż. Marco Prado), którego bohater spędził kilkanaście lat w indonezyjskiej celi śmierci, próbując ocalić w sobie nadzieję na przeżycie. Film powstał dzięki unikalnym materiałom nakręconym przez samego skazańca.
21.04.2016 10:56
Każdego roku konkurs cechuje nieprzeciętna różnorodność historii, portretowanych bohaterów czy zjawisk. Bardzo często dominujące motywy filmów odzwierciedlają aktualną rzeczywistość, czy problemy społeczne na świecie. Tak też jest w przypadku kilku tytułów z tegorocznej edycji Festiwalu. Niemiecki “Ciężar dowodu” (reż. Stefan Kessissoglou) opisuje skomplikowaną europejską procedurę uzyskiwania przez emigrantów statusu uchodźcy, natomiast szwedzki film “Homo sacer: święty czy wyklęty” (reż. Lode Kuylenstierna) próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak postrzegamy dzisiaj “obcych”.
Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny dokument “Życie na granicy”, w którym ceniony kurdyjski reżyser Bahman Ghobadi oddaje kamerę najmłodszym mieszkańcom obozów na granicy syryjskiej, którzy w przejmujący sposób opowiadają o swoich doświadczeniach i odczuciach. Z kolei polski film, “Alisa w krainie wojny” (reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova) w nadzwyczajny i wyjątkowo osobisty sposób przedstawia tragiczne wydarzenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Relacje międzyludzkie, zawiłe i wieloaspektowe, to bardzo częsty przedmiot zainteresowania dokumentalistów. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną trzy filmy, które opisują niełatwe więzi rodzinne. Litewskie “Martwe uszy” (reż. Linas Mikuta), to swoista medytacja na temat ojcowsko-synowskiej relacji starego wdowca i niepełnosprawnego syna. Bolesną psychoterapię rodzinną, dokonaną z pomocą kamery i bogatych archiwaliów domowych ukaże szwedzki film “Refleksy” Sary Broos. Bohater izraelskiego filmu “Kto mnie teraz pokocha?” (reż. Tomer i Barak Heymann), mimo wielu przeciwności, prowadzi trudną walkę z wykluczeniem i desperacko zabiega o akceptację najbliższych.
Dwa filmy, choć zupełnie różne, łączy miejsce akcji. Oba powstały w szpitalach psychiatrycznych i opisują nietypową rzeczywistość ich mieszkańców. “Ikona” Wojciecha Kasperskiego to opowieść o przytulisku w sercu syberyjskiej tajgi, gdzie wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów prowadzą do refleksji nad nieprzeniknioną ludzką naturą. Natomiast bohaterowie kanadyjskiej produkcji “Nasz dom” (reż. Pier-Luc Latulippe, Martin Fournier) stają przed wyzwaniem opuszczenia swojego dotychczasowego domu, szpitala psychiatrycznego Manoir Gaulin, i rozpoczęcia życia w nowym miejscu.
O ludziach wykluczonych, żyjących na marginesie miasta, mówi także film głośnej amerykańskiej fotografki Katty Grannan “Dziewiątka” oraz włoska wersja “Romea i Julii”, w reżyserii Massimo Coppoli, usytuowana w romskim obozowisku.
W sekcji konkursowej nie zabraknie też filmowych portretów. Wśród nich film “Mój przyjaciel Borys Niemcow” (reż. Zosya Rodkevich), ukazujący ostatni okres życia tytułowego lidera rosyjskiej opozycji, zastrzelonego w ubiegłym roku. Kamera towarzyszy mu podczas przedwyborczych podróży i mniej oficjalnych momentów, ale także pozwala dostrzec bliską więź, jaką udało się nawiązać reżyserce ze swoim bohaterem. “All You Need Is Me” (reż. Wim van der Aarn) to opowieść o młodym holenderskim malarzu, jego twórczości i życiu, stworzona w oparciu o bogate archiwalia i rozmowy z bohaterami, tworząca barwny i jednocześnie tragiczny portret współczesnego artysty.
Filmy biorące udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych:
- "21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik, Polska , 70'
- "Alisa w krainie wojny”, reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Polska, 74’
- "All You Need Is Me”, reż. Wim van der Aarn, Holandia, 80'
- "Ciężar dowodu”, reż. Stefan Kessissoglou, Niemcy, 35'
- "Curumim”, reż. Marco Prado, Brazylia , 104'
- "Dziewiątka”, reż. Katty Grannan, USA, 98'
- "Homo sacer: święty czy wyklęty’, reż. Lode Kuylenstierna, Szwecja/Dania, 60'
- "Ikona”, reż. Wojciech Kasperski, Polska, 51'
- "Kto mnie teraz pokocha?”, reż. Tomer Heymann, Barak Heymann, Izrael/Wlk. Brytania, 85'
- "Martwe uszy”, reż. Linas Mikuta, Litwa, 42'
- "Mój przyjaciel Borys Niemcow”, reż. Zosya Rodkievich, Rosja, 70'
- "Nasz dom”, reż. Pier-Luc Latulippe, Martin Fournier, Kanada, 83'
- "Refleksy”, reż. Sara Broos, Szwecja, 76'
- "Romeo i Julia”, reż. Massimo Coppola, Włochy, 57'
- "Sempervirens”, reż. Raphael Dubach, Szwajcaria, 47'
- "Tashi Delek!”, reż. Peeter Rebane, Estonia, 55'
- "Urząd pracy”, reż. Anne Schiltz, Charlotte Grégoire, Belgia, 74'
- "Z pogranicza cudu”, reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska, 52'
- "Życie na granicy”, reż. Sami Hossein, Delovan Kekha, Ronahi Ezaddin, Basmeh Soleiman, Mahmod Ahmed, Diar Omar, Zohour Saeid, Hazem Khodeideh, Syria/Irak, 73'
56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku. Szczegółowy program zostanie opublikowany w pierwszych dniach maja.
Więcej szczegółów: www.krakowfilmfestival.pl