28 filmów w konkursie festiwalu Animocje

Dwadzieścia osiem filmów animowanych stanie do walki o Bydgoską Nagrodę Dla Najlepszej Animacji, przyznawaną przez Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania ze znanymi twórcami animacji oraz warsztaty z zakresu filmu i gier komputerowych.

Do konkursu bydgoskiego festiwalu zakwalifikowano animacje prezentujące wiele różnych gatunków animacji. Będą one walczyły, o przyznawaną po raz pierwszy od tego roku, główną Bydgoską Nagrodę Dla Najlepszej Animacji. Do walki o nią stanęło ponad 200 zgłoszonych filmów, z których do konkursu głównego zaproszono 27 najlepszych realizacji. Dwudziestą ósmą poznamy po pokazie „Animocje Do-grywka”, podczas którego publiczność przyzna jednemu z prezentowanych kilkudziesięciu filmów Dziką Kartę uczestnictwa w konkursie.

28 filmów w konkursie festiwalu Animocje
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

28.03.2014 21:05

Zobacz trailery Animocji http://bit.ly/1gFBNcK i http://bit.ly/QjsPas

Lista zakwalifikowanych filmów; http://www.mck-bydgoszcz.pl/?p=news&id=110

Mocną grupę w konkursie stanowią animacje oparte na wątkach literackich. "Pająk i Muchy" w reżyserii Tessy Moult-Milewskiej to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Film Ewy Łuczków ,,Za Edgara" stanowi nawiązanie do twórczości Allana Edgara Poe, a “Bear with me / Medved' so mnou” Agáty Bolaňosovej z Czech inspirowany jest bohaterami Tex Avery'ego i Chucka Jonesa. Paulina Wyrt pokaże w Bydgoszczy "Ptaszysko", wpółsurrealistyczną impresję powstałą w oparciu o fragment książki Janusza Głowackiego "Good night, Dżerzi". Do klimatów Franza Kafki sięga zaś „Metamorphosis / Premena” kolejnej Czeszki - Andrei Jacevičovej.

Wiele zakwalifikowanych filmów zajmuje się człowiekiem współczesnym i jego problemami. „Toto” Zbigniewa Czapli to historia wrażliwego chłopca, wychowywanego przez samotną i zapracowaną matkę, gdzieś na dalekiej prowincji, gdzie życie toczy się wokół codziennych, utartych zwyczajów. „Gruby i Chudy” Aleksandry Brożyny pokazuje nam codzienne życie dwóch dziwnych chłopaków. Na typowym blokowisku umieszczono akcje trzech filmów. „Potencjalne problemy dozorcy Mariana” Tomasza Pawlaka opowiada o roli Polsce w Europie przez pryzmat mieszkańców blokowego osiedla, „Do serca Twego” Ewy Borysewicz to opowieść o uczuciach rodzących się między blokami, a „Kociarka” Andrzeja Rułka jest groteską o typowej „kociej mamie”. „Kamienica” Agnieszka Burszewskiej przenosi nas z blokowiska do kamienicy i klimacie czarnej komedii podejmuje problem życia w świecie pozbawionym miłości.

Życiowe historie zobaczymy w czterech kolejnych filmach. Czeski „Ugly cute / Škaredučký” w reżyserii Filipa Wawrinský’ego to historia brzydkiego chłopca, któremu zostaje sześć dni życia i zamierza spędzić je na spełnianiu swoich marzeń. „Zupa truskawkowa” Sylwii Szkiłądź przenosi nas do wymarzonego domu z lat dzieciństwa w małym miasteczku, a „Morze” Zofii Dąbrowskiej, to krótka opowieść o rybaku, który nie docenił morza. O zaprzepaszczonych szansach mówi też „Vanitas” Kamili i Mirka Sosnowskich.

Jak co roku do selekcji konkursowej trafiają animacje eksperymentalne. „Jolus” Macieja W. Sławuskiego powstał na podstawie obrazów olejnych tego artysty. W „Ex Animo” Uwolnione spod ręki animatora Wojciecha Wojtkowskiego rysunki stwarzają własną dwuwymiarową rzeczywistość. Starymi anatomicznymi rycinami zainspirowana została surrealistyczna „Anatomia” Agaty Hajdeckiej Dwa filmy przenoszą nas do Azji i Oceanii. „Moko” Marty Szymańskiej to dynamiczna opowieść o kształtach, kolorach, ornamentach polinezyjskich, zaś „Kigo” Japończyka Izumi Yoshidy jest abstrakcyjną wizualizacją japońskich wierszy haiku. Warto też wspomnieć o opowieści o obecnym, ale nieobecnym psie, kryjącej się pod nazwą „Ty tu bywasz” w reżyserii Agnieszki Waszczeniuk.

W konkursie zobaczymy też videoklipy. „Elita” do utworu zespołu Sarius została nakręcona przez Sebastiana Kwidzińskiego i Marcina Roszczyniałę. Oparty na kolędach ze zbioru "Pastorałki i Kolędy z melodyjami" wydanego w Krakowie w 1843 roku jest z kolei teledysk „Trzej Królowie – Pastorałka” Anny Błaszczyk, cenionej i nagradzanej w kraju i zagranica polskiej animatorki.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury w dniach 9-12 kwietnia 2014. Projekcje konkursowe i pozakonkursowe uzupełnią warsztaty z animacji 3D, poklatkowej, dubbingu i tworzenia animowanych gier komputerowych. Podczas festiwalu odbędą się też wystawy, pokazy specjalne, spotkania z filmowcami i krytykami oraz twórcami gier komputerowych. Festiwal zakończy koncert 3moonboys. Centrum festiwalowym ANIMOCJI jest budynek MCK i działające w nim Kino Orzeł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)