44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni – Filmy z Konkursu Głównego, które mają szansę na Złote Lwy
11.09.2019 | aktual.: 11.09.2019 13:34
Już w poniedziałek 16 września rusza najważniejsze wydarzenie filmowe w kraju, czyli 44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni.
W tym roku w Konkursie Głównym o statuetkę Złotych Lwów powalczy 19 produkcji. Wśród finalistów znalazły się kryminały, a także dramaty obyczajowe.
"Boże Ciało" miało swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie został okrzyknięty jednym z najciekawszych obrazów. Na liście filmów w Konkursie Głównym znalazło się również miejsce dla thrillera wyprodukowanego przez niedawno zmarłego Piotra Woźniaka-Staraka "Ukryta gra". A może zainteresowała was kontrowersyjna "Mowa ptaków" Ksawerego Żuławskiego?
Sprawdźcie również inne produkcje z Konkursu Głównego na festiwalu w Gdyni.
"Boże Ciało" reż. Jan Komasa
"Boże Ciało" to dramat psychologiczny, którego fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. 20-letni Daniel, który marzy, by zostać księdzem, wychodzi z zakładu poprawczego.
Chłopak zaprzyjaźnia się z księdzem w lokalnej parafii. Kiedy proboszcz wyjeżdża, Daniel przywdziewa jego szaty. Początkowo parafianie podchodzą do niego nieufnie, jednak chłopak potrafi przemówić do nich w odpowiedni sposób.
"Ciemno, prawie noc" reż. Borys Lankosz
"Ciemno, prawie noc" to ekranizacja nagrodzonej nagrodą Nike książki Joanny Bator. Dziennikarka Alicja po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha.
Kobieta musi uporać się nie tylko z własną traumą, ale również rozwiązać zagadkę tajemniczych zaginięć dzieci. Alicji pomaga nie tylko przystojny Marcin, ale także przypominające czarownice kociary.
"Czarny mercedes" reż. Janusz Majewski
Akcja filmu "Czarny mercedes" rozgrywa się w listopadzie 1941 r. Nadkomisarz Rafał Król bada sprawę tajemniczej śmierci żony adwokata Karola Holzera, Anny. Podczas śledztwa pojawia się coraz więcej niewiadomych.
"Dolina Bogów" reż. Lech Majewski
W filmie Lecha Majewskiego splatają się ze sobą trzy wątki. Pierwszy dotyczy Indian Navajo, którzy w górach zamknęli bogów. Drugi jest związany z bogatym Wesem Taurosem. Przeżywający traumę mężczyznę zatrudnia copywritera ze swojej firmy Johna Ecasa, który pisze biografię bogacza.
W pewnym momencie losy Indian, Johna Ecasa oraz Wesa Taurosa splatają się ze sobą w niezwykły sposób. W rolach głównych wystąpili John Malkovich, Charlotte Rampling oraz Josh Hartnett.
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" reż. Maciej Pieprzyca
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to film biograficzny o niewidomym pianiście Mietku, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. Jako dziecko stracił wzrok. Został oddany przez matkę pod opiekę sióstr zakonnych, gdzie odkrył, że dzięki muzyce może przekazywać swoje myśli i uczucia.
"Interior" reż. Marek Lechki
Maciek ma 35 lat. Kiedy traci pracę, z zemsty kradnie samochód swojego szefa i rusza w nieznane. Tymczasem wszędzie trwają przygotowania do ważnego święta, które współorganizuje Magda. Kobieta zaczyna zauważać obłudę panującą dookoła.
W głównych rolach wystąpili Magdalena Popławska i Piotr Żurawski.
"Kurier" reż. Władysław Pasikowski
"Kurier" to historia jednej z najważniejszych misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Miał przekazać polskim władzom, że nie dostaną wsparcia od aliantów, jeśli wybuchnie powstanie.
Władysław Pasikowski postawił na rozmach, który docenili widzowie. Film "Kurier" miał bowiem premierę w pierwszej połowie 2019 r.
"Legiony" reż. Dariusz Gajewski
"Legiony" to polska superprodukcja, dla której lata 1914-1916 są jedynie tłem uniwersalnej opowieści o marzeniach, miłości i przyjaźni.
W głównych rolach zagrali Sebastian Fabijański, Jakub Gelner, Borys Szyc oraz Antoni Pawlicki.
"Piłsudski" reż. Michał Rosa
"Piłudski" to filmowa biografia polskiego przywódcy. Akcja rozpoczyna się w 1901 r., kiedy Józef Piłsudski uciekł ze szpitala psychiatrycznego, by walczyć o niepodległość Polski. Główną rolę w filmie zagrał Borys Szyc.
"Słodki koniec dnia" reż. Jacek Borcuch
Maria jest polską poetką. Na co dzień mieszka w spokojnym włoskim miasteczku. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o wypadku, która wywraca jej życie do góry nogami.
Marię zagrała jak zawsze przekonująca Krystyna Janda.
"Proceder" reż. Michał Węgrzyn
"Proceder" to kolejna filmowa biografia na naszej liście. Tym razem jednak akcja skupia się na postaci polskiego rapera Chady, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Chłopak pochodzący z poznańskich blokowisk potrafił w przejmujących tekstach opisywać otaczającą go rzeczywistość.
"Ukryta gra" reż. Łukasz Kośmicki
Akcja filmu "Ukryta gra" rozgrywa się na początku lat 60. XX w. Joshua Mansky jest wybitnym matematykiem, który nadużywa alkoholu. Mężczyzna zostaje wciągnięty w wir ważnych wydarzeń politycznych.
Staje bowiem naprzeciw mistrza szachowego Gawryłowa, z którym ma stoczyć pojedynek w Pałacu Kultury i Nauki.
W filmowym pojedynku zmierzą się Bill Pullman i Robert Więckiewicz.
"Żelazny most" reż. Monika Jordan-Młodzianowska
Oskar jest mężem Klary, która ma romans z jego najlepszym przyjacielem Karolem. Obaj mężczyźni są górnikami.
Aby móc kontynuować romans, Karol wysyła Oskara w najdalsze zakątki kopalni. W pewnym momencie korytarz, w którym pracuje mężczyzna, zawala się. Oskar i Klara za wszelką cenę próbują go uratować.
"Solid Gold" reż. Jacek Bromski
Kaja Miller jest młodą policjantką, która zostaje uprowadzona i zgwałcona. Kobiecie udaje się zabić oprawców. W raporcie policyjnym zataja jednak szczegóły zajścia. Postanawia odejść z pracy. Osiem lat później zostaje ściągnięta z powrotem do pracy przez oficera CBŚ.
"Pan T." reż. Marcin Krzystałowicz
Akcja filmu "Pan T." rozgrywa się w Warszawie w 1953 r. Miasto powoli się odbudowuje. Wszystko jest teraz możliwe, nawet spotkanie z Bolesławem Bierutem. Zastaną rzeczywistość opisuje pewien tajemniczy literat.
"Obywatel Jones" reż. Agnieszka Holland
"Obywatel Jones" był jednym z filmów, który widzowie po raz pierwszy mogli zobaczyć na festiwalu w Wenecji. Dziennikarz Gareth Jones chciałby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Jedzie do ZSRR, gdzie okazuje się, że sytuacja nie przedstawia się tak, jak myślał na początku. Gareth postanawia pojechać na Ukrainę.
"Mowa ptaków" reż. Ksawery Żuławski
"Mowa ptaków" to najbardziej kontrowersyjny film na naszej liście, który początkowo nie został dopuszczony do Konkursu Głównego, jednak po licznych protestach osób z branży filmów, produkcja została przyjęta.
Opowiada historię dwóch nauczycieli, których losy splatają się w niebezpiecznych okolicznościach.
"Supernova" reż. Bartosz Kruhlik
"Supernova" opowiada o społeczności wiejskiej. Losy trzech mężczyzn splatają się ze sobą w nieprzewidziany sposób poprzez nieszczęśliwy wypadek.
Reżyser przedstawia uniwersalną historię, która zadaje podstawowe pytania o kondycję współczesnego człowieka.
"Wszystko dla mojej matki" reż. Małgorzata Imielska
17-letnia Ola ucieka z każdego domu dziecka, do którego trafia. W końcu sąd decyduje się umieścić ją w zakładzie poprawczym. Dziewczyna nie ma tam łatwego życia. Za wszelką cenę próbuje przetrwać w ciężkich warunkach.