Trwa ładowanie...
d4162ab
Aktualności

AfryKamera: Wystawa "Stany rewolucji" Mosa'ab Elshamy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
AfryKamera: Wystawa "Stany rewolucji" Mosa'ab Elshamy
(getty)
d4162ab

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu AfryKamera będziemy gościć niezwykłego człowieka, fotoreportera, uczestnika rewolucji w Egipcie - Mosa'ab Elshamy. Brał udział w starciach na terenie całego Egiptu, chcąc poprzez swoje fotografie pokazać światu prawdę o swoim kraju.

Zasłynął przejmującym zdjęciem, które trafiło na pierwszą stronę New York Times'a w 2013 roku. Wernisaż z udziałem twórcy odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Luna. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia.

Wernisaż wystawy „Stany rewolucji” wpisuje się w główny motyw tegorocznej edycji festiwalu jakim jest przyglądanie się sytuacji w Północnej Afryce 5 lat po wydarzeniach Arabskiej Wiosny. W myśl hasła „Stany rewolucji” chcemy pokazać różne oblicza tego, co przyniosła rewolucja w różnych krajach. Czy spełniła nadzieje walczących ludzi i wprowadziła poprawę? Odpowiedzi będziemy poszukiwać w bogatym programie filmowym, spotkaniach ze specjalistami zajmującymi się Arabską Wiosną, ale również w wystawie Mosa’ab Elshamy’ego.

Mosa'ab Elshamy wsławił się w trakcie obalenia Hosni Mubaraka w 2011 roku. Wkrótce jego prace były publikowane w TIME Magazine, Paris Match, The New York Times, Rolling Stone czy Aljazeera English. Dostarcza też zdjęcia dla agencji takich jak AFP, EPA czy Getty Images. W 2013 roku jedno z jego fotografii z Rabaa zostało wybrane przez czasopismo New York Times na jedno z 10 zdjęć roku. Za to samo zdjęcie wygrało wyróżnienie w konkursie Pictures of the Year International. PDN w 2014 roku wybrał go jako jednego z 30 najciekawszych młodych talentów, a w tym samym roku trafił na listę Guardiana Top 10 Youth in Digital Media oraz dostał nagrodę The Bob za swoją pracę w Kairze.

d4162ab

Mosa'ab jest zwycięzcą także m.in. Egypt International Photography Contest czy Arab Union of Photographers, poza tym trafił na krótką listę nominacji do nagród Terry O’Neil, Hasselblad czy Professional Photographer of The Year. Jego zdjęcia były wystawiane w Egipcie, Niemczech, Francji i w Anglii.

Posiada wyjątkowy talent ukazywania historii pojedynczych uczestników zamieszek, wyłapywania krótkich, intymnych chwil, na tle chaosu rewolucji. Nie używa obiektywów z zoomem, podchodzi do bohaterów swoich zdjęć bardzo blisko. Dzięki temu odbiorca styka się z niezwykłymi, przejmującymi portretami Egipcjan w trakcie wielkich przemian.

Jak sam mówił w wywiadzie przeprowadzonym dla The Washington Post „Jest coś nadzwyczaj potężnego w kolektywie, która porusza się niczym jednostka z zamiarem osiągnięcia celu, choć składa się z wielu ludzi, którzy istotnie się od siebie różnią. Kiedy przyjrzysz się bardzo, bardzo blisko i maksymalnie włączasz zoom, to te wszystkie różnice się ukazują i tworzą pełniejszy obraz. Osobiście nie korzystam z zooma, więc kończy się to tym, że znajduję się w samym środku wydarzeń.” (źródło:www.washingtonpost.com) Mosa'ab Elshamy będzie też jednym z jurorów 11. Festiwalu AfryKamera.

11. Festiwal AfryKamera odbędzie się w dniach 18.04 – 24.04 w Warszawie, a repliki odbędą się prawie równolegle w dniach 18.04 – 8.05 w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu. W tym roku skupimy się na nowym postrewolucyjnym kinie Afryki Północnej, w szczególności z Tunezji i z Egiptu. Oprócz znakomitych filmów, docenionych na światowych festiwalach filmowych, przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń przybliżających nas do kultury różnych krajów afrykańskich. W planach debaty, spotkania z ekspertami, warsztaty, pokazy slajdów oraz koncerty.

Szczegółowy program pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących opublikujemy niebawem.

d4162ab

Podziel się opinią

Share

d4162ab

d4162ab