Trwa ładowanie...
dgedic4

Antoni Jurasz

Najnowsze informacje
4.7
(3 głosy)
Oceń:
dgedic4

Polski aktor teatralny i filmowy, przez 35 lat związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Szerszej publiczności znany był m.in. z roli ojca Leszka - głównego bohatera popularnego w latach 70. serialu telewizyjnego "Daleko od szosy".

* Antoni Jurasz urodził się 27 kwietnia 1922 roku w Cięcinie koło Żywca, zmarł 23 marca 2011 roku w Katowicach.*Jako harcerz na ochotnika walczył w kampanii wrześniowej. Wojnę przeżył w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Po wojnie, w 1950 r., ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował w teatrach w całej Polsce.

* Jurasz wystąpił w ok. 40 filmach i serialach, często w drugoplanowych, ale zapadających w pamięć rolach. Kreował m.in. postać Koseli w "Perle w koronie" Kazimierza Kutza, grywał m.in. postaci górników (np. w "Doktorze Judymie" i "Gorącej Linii") oraz robotników. *Do jednej z najbardziej znanych jego kreacji filmowych należy rola ojca Leszka w serialu „Daleko od szosy” (1976) Z. Chmielewskiego.

Z sosnowieckim Teatrem Zagłębia artysta był związany od 1962 do 1997 roku, jednak także później nie zerwał kontaktu z teatrem.Przychodził na spotkania emerytów, spotykał się z teatralną młodzieżą, opowiadał barwne gawędy i sypał anegdotami. Przyjaciele wspominają go w charakterystycznej muszce w groszki, którą zakładał na takie okazje.

Antoni Jurasz w kwietniu 2011 roku skończyłby 89 lat. Grób aktora znajduje się na cmentarzu przy ul. Wróblewskiego w Katowicach.Przyjaciele i koledzy zmarłego wspominają go jako postać barwną i nietuzinkową - znakomitego gawędziarza, skarbnicę anegdot teatralnych, człowieka oddanego teatrowi i aktorstwu, życzliwego dla młodych aktorów.

Jurasz był bratem aktora Tadeusza Jurasza oraz ojcem reżyserki Anny Jurasz.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgedic4
dgedic4
dgedic4