Trwa ładowanie...
d40sczb

Barry Gifford

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Chicago, Illinois, USA

Scenarzysta:
d40sczb

Amerykański pisarz, poeta, scenarzysta. W świecie filmowym znany przede wszystkim z owocnej współpracy z Davidem Lynchem.

Urodził się 18 października 1946 roku w Chicago, w stanie Illinois. Jego ojciec miał na imię Adolf i był farmaceutą, matka Dorothy pracowała jako modelka. Ma dwójkę dorosłych dzieci, mieszka w San Francisco. Niewiele wiadomo o jego prywatnym życiu, należy do twórców raczej unikających rozgłosu.

Barry Gifford odniósł zdecydowany sukces jako pisarz. Jego powieści zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków, były adaptowane na scenie i na ekranie. Największą ilość nagród przyniosła mu powieść „Night People” (PEN Award, National Endowment for the Arts Award, American Library Association Award, Writers Guild of America Award, Christopher Isherwood Foundation Award, Premio Brancati we Włoszech). Jego teksty były publikowane w tak znaczących pismach, jak m.in. „Esquire”, „Rolling Stone”, „Punch”, „The New York Times”, „El País”, „La Repubblica”, „Projections”, czy „La Nouvelle Revue Francais”.

* Dla kinomanów Gifford zaistniał przede wszystkim jako autor literackiego pierwowzoru legendarnego filmu Davida Lyncha „Dzikość serca” (1990) z Nicolasem Cagem w roli Sailora i Laurą Dern jako Lulą. To słynne dzieło filmowego postmodernizmu zostało uhonorowane Złotą Palmą na MFF w Cannes i zapoczątkowało dalszą współpracę Gifforda i Lyncha. Film był adaptacją jednej części z całego cyklu powieści o przygodach Sailora i Luli.*

W 1993 roku amerykański reżyser wziął na tapetę zbiór dramatów Gifforda, zatytułowany „Hotel Room Trilogy” i zrealizował mini-serial telewizyjny. Scenariusz do dwóch odcinków tej produkcji stworzył sam pisarz. Panowie spotkali się ponownie nad scenariuszem do głośnej „Zagubionej autostrady” (1997). W tym samym roku odbyła się też premiera meksykańsko - hiszpańsko - amerykańskiej produkcji „Perdita Durango” Álexa de la Iglesii, z Rosie Perez, Jamesem Gandolfinim i Javierem Bardemem. Scenariusz do tego filmu powstał w oparciu o powieść Gifforda.

Kolejnym twórcą, któremu pisarz udzielił wsparcia podczas pracy nad filmem był Matt Dillon. Artyści wspólnie napisali scenariusz do gwiazdorsko obsadzonego thrillera „Miasto duchów” z Gérardem Depardieu, Stellanem Skarsgårdem, Nataschą McElhone, Rose Byrne i samym reżyserem w rolach głównych (2002).

W tym samym roku, pisarz sam stanął po drugiej stronie kamery, debiutując w roli reżysera krótkometrażówki „Il Carnevale”, rok później wg jego scenariusza powstał z kolei reżyserski debiut Amy Glazer – krótkometrażowy film „Ball Lightning” (2003).

Ostatnim projektem filmowym, związanym z osobą Barry’ego Gifforda jest, powstały w oparciu o jego powieść, rumuński dramat „The Phantom Father” w reżyserii Luciana Georgescu (2009). Film ten dał pisarzowi okazję do debiutu aktorskiego.

Gifford jest twórcą libretta do opery „Madrugada”, skomponowanej przez japońskiego twórcę, Ichiro Nodairę. Wiele jego powieści należy do nurtu tzw. literatury faktu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40sczb
d40sczb
d40sczb