Trwa ładowanie...
d44vdie

Catherine McCormack

Najnowsze informacje
4.0
(22 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Epsom, Surrey, Anglia

Filmografia:
d44vdie

Catherine McCormack to angielska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Jej debiut aktorski miał miejsce w 1994 roku w filmie Anny Camion "Loaded". Pierwszą poważną rolą w jej dorobku była natomiast postać Murron w nagrodzonym Oscarami filmie "Braveheart. Waleczne serce". Wystąpiła też w takich produkcjach jak "Uczciwa kurtyzana", "Taniec ulotnych marzeń", "Zawód: Szpieg" czy "28 tygodni później".

Catherine McCormack – życiorys

Catherine Jane McCormack przyszła na świat 3 kwietnia 1972 roku w Epsom w angielskim hrabstwie Surrey. Aktorka ma irlandzkie korzenie po babci. W wieku 6 lat McCormack straciła matkę, która zmarła na toczeń rumieniowaty. Od tego czasu zajmował się nią ojciec, pracownik fabryki, który wychowywał ją wraz z bratem, Stephenem. Już jako dziecko przejawiała szczególne zainteresowanie aktorstwem i występami na scenie. W młodości wychowywana była w duchu wiary chrześcijańskiej, jednak w dorosłym życiu jej nie praktykowała. Przed rozpoczęciem kariery aktorka studiowała w Oxford School of Drama.

Catherine McCormack – filmy, seriale

Debiut aktorski Catherine McCormack miał miejsce w 1994 roku, gdy wystąpiła w roli Rose w filmie "Loaded". Jak sama wspomina, był to dla niej szczególnie trudny czas, bowiem nie była w stanie w pełni zaprezentować swoich umiejętności. Jej pierwszą ważną rolą była natomiast kreacja Murron MacClannough w hitowej produkcji "Braveheart. Waleczne serce". Film okazał się dla niej przepustką do dalszej kariery, bowiem jej postać spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków. Obraz wygrał też wiele znaczących nagród przemysłu filmowego, między innymi kilka Academy Award i Oscarów. To wszystko sprawiło, że kariera Catherine McCormack wkrótce nabrała rozpędu.

W 1998 roku Catherine McCormack wystąpiła w filmie "Taniec ulotnych marzeń", a kilka miesięcy później można ją było zobaczyć w dramacie biograficznym "Uczciwa kurtyzana". Kilka jej kolejnych ról to występy w takich produkcjach jak "Tegoroczna miłość", "Urodzeni romantycy", "Cień wampira" czy "Przekleństwo wyspy". Role Catherine McCormack stały się z czasem coraz bardziej wymagające, a ona sama zaczęła być dużo bardziej wybiórcza. W 2001 roku aktorka pojawiła się w filmie "Krawiec z Panamy", a także wystąpiła w znanej produkcji "Zawód: Szpieg". W kolejnych latach otrzymała role w filmach "I uderzył grom", "28 tygodni później" i "Magia w blasku księżyca". Wystąpiła też w kilkunastu serialach telewizyjnych.

Catherine McCormack – teatr

Przez lata Catherine McCormack wykazywała dużo większe zainteresowanie występami na teatralnych deskach, niż rolami w filmach. Jak sama przyznała, pozwala jej to na większą swobodę artystyczną. W 2006 roku aktorka pojawiła się w obsadzie sztuki "The 39 Steps" Patricka Barlowa, a dwa lata później można ją było zobaczyć na scenie w roli Nory w spektaklu "Dom lalki". Wcześniej zagrała w takich sztukach jak "All My Sons", "A Lie of the Mind", "White Horses" czy "Honour". Po 2008 roku Catherine McCormack zagrała jeszcze między innymi w "Portrecie damy", "Sześciu postaciach w poszukiwaniu autora" i w sztuce "The Heresy of Love" Juana Inés de la Cruza.

Catherine McCormack – życie prywatne

Życie prywatne Catherine McCormack przez lata wzbudzało spore zainteresowanie, jednak aktorka nie zdradziła prasie wielu prywatnych szczegółów. W przeszłości partnerem Catherine McCormack był Joseph Fiennes, brytyjski aktor, z którym widywała się w latach 1998-1999. Od tej pory aktorka unika wywiadów na temat swojego życia prywatnego i nie podzieliła się z mediami informacją, czy i z kim się spotyka. Bratem Catherine McCormack jest Stephen McCormack, producent filmowy. Aktorka ma 170 centymetrów wzrostu i w 2019 roku skończyła 47 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44vdie
d44vdie
d44vdie