Trwa ładowanie...
d3kbekz
Aktualności

''Chce się żyć'': Uroczysta premiera filmu w Kinotece [foto]

Film zainspirowany został prawdziwą historią niepełnosprawnego Mateusza, który zaraz po urodzeniu uznany został przez lekarzy za "roślinę".
Share
''Chce się żyć'': Uroczysta premiera filmu w Kinotece [foto]
Źródło: AFP
d3kbekz

11 października do kin wchodzi polski film. Ale nie jest to zwykła polska produkcja, bo film *Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z wielu powodów jest wyjątkowy. Po raz pierwszy w polskiej kinematografii pojawił się film w całości poświęcony człowiekowi niepełnosprawnemu. Wyjątkowe jest także aktorstwo, a przede wszystkim rola główna, którą zagrał Dawid Ogrodnik.*

Jednak rodzice chłopca nie pogodzili się z diagnozą lekarzy i wierzyli, że ich syn mimo porażenie mózgowego jest sprawny intelektualnie. Chłopiec, pozbawiony możliwości komunikacji z otoczeniem, udawania, że odczuwa świat tak samo jak wszyscy dookoła. W filmie, obok Dawida Ogrodnika, wystąpili także m.in.: Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka, Anna Karczmarczyk czy Mikołaj Roznerski.

d3kbekz

"Przemek, Szymon, Sebastian - ta trójka niepełnosprawnych chłopaków miała największy wpływ na to, jak postać mojego bohatera się kształtowała. Jeśli chodzi o "fizyczność" to od razu zobaczyłem, że wyglądem nie przypominam osób z porażeniem mózgowym i wiedziałam jak chciałabym, aby Mateusz wyglądał. Nie jadłem, potem dostałem wsparcie w postaci specjalnie opracowanej diety i opieki medycznej" - powiedział Ogrodnik, który wcielił się w Mateusza.

"Miałam farta, że telefon od Maćka Pieprzycy zadzwonił właśnie do mnie. Trzeba mieć dużo szczęścia, aby na taki materiał, na taką ekipę trafić. Film jest znakomity, wybitny i ogromnie się cieszę, że wziąłem w nim udział" - powiedział Arkadiusz Jakubik, który zagrał ojca Mateusza. "Nie czuliśmy misji, że tworzymy coś ważnego, z jakimś "przekazem", bo pewno to by nas paraliżowało. Chcieliśmy opowiedzieć o fajnym, inteligentnym chłopaku. Ludzie sprawni boją się niepełnosprawnych. Też bałem się zaczynając ten film, bo nie znałem tego środowiska, a żeby je zrozumieć, trzeba poznać" - powiedział reżyser.

Film zdobył już kilka ważnych nagród, m.in. Grand Prix w Montrealu, Nagrodę Publiczności w Montrealu czy Srebrne Lwy w Gdyni. Ale pewnie to jeszcze nie koniec.

Premiera filmu odbyła się w warszawskiej Kinotece, a przybyły na nią prawdziwe tłumy gości.

d3kbekz

Podziel się opinią

Share
d3kbekz
d3kbekz