Trwa ładowanie...
22-07-2003 11:28

Che Guevara jest w modzie

Che Guevara jest w modzie
d3q5krb
d3q5krb

Wielka moda na Che Guevarę, słynnego latynoamerykańskiego rewolucjonistę (na zdj. z lewej, obok Fidela Castro w 1960 roku; AFP) ogarnia już nie tylko producentów gadżetów i ubiorów czy branżę reklamową i muzyczną, ale także przemysł filmowy.

W czwartek (17.07) pisaliśmy, iż Terrence Malick (Cienka czerwona linia)
wyreżyseruje film "Che", opowiadający historię życia i śmierci kubańskiego rewolucjonisty, Che Guevary, gdzie rolę tytułową zagra Benicio Del Toro.

Wcześniej informowaliśmy również o pracach nad obrazem Waltera Sallesa "The Motorcycle Diares" - ekranizacji dziennika, jaki Che napisał w trakcie swojej motocyklowej podróży po Ameryce Południowej.

Tymczasem okazuje się, że filmy o Che Guevarze planują jeszcze dwaj filmowcy: Brett Ratner (m.in. Czerwony smok, "Godziny szczytu") i Bernardo Bertolucci.

d3q5krb

Pierwszy z wymienionych chce zrealizować biograficzny obraz na podstawie książki Jona Lee Andersona pt. "Che Guevara: A Revolutionary Life".

O projekcie Bertolucciego niewiele wiadomo. Kilka lat temu włoski reżyser przymierzał się do ekranizacji "The Motorcycle Diares", ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Obecnie Bertolucci nie chce zdradzać żadnych szczegółów na temat filmu. Reżyser przyznaje jedynie, że faktycznie chce zrobić film o Che Guevarze.

Ernesto 'Che' Guevara (1928-1967) urodził się w Argentynie. W 1953 ukończył medycynę na uniwersytecie w Buenos Aires. Działał najpierw w Gwatemali jako członek prokomunistycznego rządu. Po jego obaleniu zbiegł do Meksyku, gdzie spotkał się z Fidelem Castro i razem zorganizowali siły partyzanckie. Na ich czele wylądowali na Kubie w 1956. Po zwycięstwie rewolucjonistów stanął na czele kubańskich władz państwowych i partii komunistycznej, a także gospodarki kubańskiej. Najpierw jako prezes Banku Narodowego (1959), później w latach 1961-1965 minister przemysłu. Przesądził o integracji gospodarczej z krajami bloku komunistycznego.

Bardziej pociągała go jednak działalność rewolucyjna, dlatego też wyjechał w 1965 do Afryki, gdzie szkolił oddziały partyzanckie w Kongu i Tanzanii i brał udział w tzw. konflikcie kongijskim. Następnego roku znalazł się w Boliwii, gdzie także próbował utworzyć oddziały partyzanckie. Nie zdobył jednak szerszego poparcia i w konsekwencji 8 października 1967 został ujęty przez boliwijskie siły specjalne i zamordowany.

Che Guevara stał się ikoną i idolem rewolty młodzieżowej oraz wzorcem dla lewicujących radykałów studenckich wielu krajów Europy Zachodniej.

d3q5krb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5krb